PARP ostrzega przed oszustami

Pozyskiwanie i rozliczanie

Moderator: Admin1

Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

PARP ostrzega przed oszustami

Post autor: Michal »

Ciekawa informacja pojawiła się właśnie na stronie PARP. Ostrzegają oni przed oszustami, próbującymi sprzedawać książki i płyty, które mają pomóc w łatwym i szybkim zdobyciu dotacji UE. Oszuści powołują się na współpracę z PARP bądź z instytucjami współpracującymi, czyli Regionalnymi Instytucjami Finansującymi, które są w każdym województwie. W związku z tym PARP informuje, że nie współpracuje z żadnymi takimi firmami i są to zwykli oszuści.

Osobiście zdarzyło mi się rozmawiać kilka razy z telemarketerami, którzy próbowali mi wcisnąć różne takie poradniki nie wiedząc, że zajmuję się funduszami zawodowo. Lubię sobie z takimi porozmawiać, żeby wiedzieć jak działają oszuści - bo nigdy nie miałem wątpliwości, że to są właśnie oszuści. Ciekawy jestem czy Wam zdarzyły się takie próby naciągania. Czy ktoś próbował Was oszukać? A może ktoś dał się oszukać?
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PARP ostrzega przed oszustami

Post autor: alpinista »

Do mnie kiedyś też dzwonili. Nie byłem wówczas tym zainteresowany, więc niczego od nich nie kupiłem, ale nawet do głowy mi nie przyszło, że to mogą być oszuści!! Jedyne co, to chciałem się dowiedzieć skąd mają mój numer telefonu, ale dziewczyna z którą rozmawiałem coś niejasno mówiła o jakiejś bazie danych PARP - generalnie niewiele z tego zrozumiałem.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PARP ostrzega przed oszustami

Post autor: pinezka11 »

Niestety oszustów w dzisiejszym czasie nie brakuje. A słyszeliście o "akcji" dotyczącej wniosków o dopłaty bezpośrednie dla rolników. Rolnicy z różnych stron Polski otrzymują pisma, opatrzone logotypem łudząco podobnym do logotypu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pisma zachęcają do wpłacenia pieniędzy na wskazany w nich numer konta bankowego. Do takiego pisma podobno jest załączony blankiet przekazu pocztowego z wypełnioną sumą 246 zł. W tytule przelewu jest podane, że jest to "opłata za wniosek", wychodziłoby z tego, że rolnik płaci za za samo dostarczenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich. A przecież taki wniosek jest bezpłatny, każdy rolnik może go otrzymać z ARiMR, także samo wypełnienie i wysłanie wniosku czy w formie papierowej czy drogą mailową jest bezpłatne.
Obawiam się, że niestety w taki sposób mogą oszukać sporą liczbę rolników... :(
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PARP ostrzega przed oszustami

Post autor: Michal »

No niestety sporo tego jest, tzn. oszustów. Próbują ludzi na każdym kroku zrobić w balona i nieuczciwie zarobić parę złotych, a potem cała branża dostaje odpryskiem.

A z funduszami dla rolników to w ogóle inna sprawa, bo ten rodzaj klientów jest bardzo specyficzny. Kiedyś miałem zorganizowane spotkanie z rolnikami i leśnikami w sprawie funduszy: spotkanie organizowała prywatna firma szkoleniowa specjalizująca się właśnie w tej grupie i generalnie mająca dobrą opinię, a ja występowałem jako spec. do funduszy i miałem zachęcić do współpracy. Ci ludzie traktowali mnie tak, jakbym był ich wrogiem! Pytania były napastliwe i oskarżali mnie o rozwiniętą biurokrację: tak jakbym to ja był za to odpowiedzialny, a przecież moim zadaniem było właśnie pomóc im w przejściu przez wszystkie procedury. Po trzech godzinach miniwykładu z mojej strony i rozmów wyszedłem wyrżnięty jak gąbka i obiecałem sobie, że już więcej nie będę myślał o współpracy z tymi ludźmi.
lena
Posty: 15
Rejestracja: 28 lut 2013, o 11:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PARP ostrzega przed oszustami

Post autor: lena »

Ja osobiście się z tym spotkałam. dzwonili do mnie swego czasu telemarketerzy z informacją, że czekają unijne pieniądze, trzeba tylko złozyć odpowiedni wniosek i czekać na kasę. Oni oczywiście mają taki komplet dokumentów, który przesyłają na wskazany adres. Wystarczy zapłacić jedyne 149 zł. No ale co to za kwota w porównaniu z milionami które mozna dostać? :o. Poprosiłam o informację jaka instytucja przyznaje takie fundusze, jaki to program itd. oraz o telefon w dzniu nastepnym. Oczywiście nie omieszkałam zadzwonić do organizacji, która ma dać dofinansowanie. I oczywiście dowiedziałam się, że owszem jest taki projekt, ale niestety teraz nie ma na niego pieniędzy i w najblizszym czasie na pewno nie będzie, a zwłaszcza na województwo o którym wspomniałam. Chyba pan ze słuchawki nie sądził że pokusze się o informacje i oddzwonił do mnie nazajutrz, dalej proponując "miliony" za 149 zł. Trochę się zdziwił, że jestem w temacie i po zadaniu mu kilku pytań dotyczących projektu niewiele potrafił odpowiedzieć. Trzeba uważać, bo generalnie facet mnie nie oszukał - projekt jest i wnioski składać można, jednak że nie jest obecnie realizowany o tym juz nie wspomniał. Byłabym nie tylko nie bogatsza o dofinansowanie, ale niestety biedniejsza o 149 zł.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PARP ostrzega przed oszustami

Post autor: aga »

Do mnie dzwoniła osoba, która proponowała, że za 246 zł. znajdzie dla mnie odpowiedni projekt i pomoże w przygotowaniu wniosku. Jeśli pieniadze będą przyznane, firma posrednicząca miała otrzymać chyba 3% prowizji od przyznanej kwoty. Jeśli natomiast nie znajdą projektu, który mógłby dotyczyć mojej osoby, zwrócą mi wpłaconą kwotę. Mimo ich zapewnień, jakoś nie dałam się skusić, bo coś mi nie grało. Nie wierzę takim naciagaczom. Mieliście taki przypade, bo może ja przesadzam i jestem zbyt przewrażliwiona?
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PARP ostrzega przed oszustami

Post autor: Michal »

Dla każdego potencjalnego wnioskodawcy zawsze da się znaleźć taki konkurs, który będzie z formalnego punktu odpowiedni. Pytanie tylko, czy firma chce realizować projekt w danym działaniu, bo wiąże się to za każdym razem ze specyficznymi wymaganiami dotyczącymi takiego projektu. Nadal uważam to za oszustwo i złodziejstwo, bo "formalnie" telemarketer nie kłamie, ale świadomie sugeruje nieprawdziwe informacje. To tak jak z firmą telekomunikacyjną, która swojego czasu robiła furorę dzwoniąc i mówiąc na wstęp: "Dzień dobry telekomunikacja polska" - każdy myślał, że dzwonią z TP, a to firma nazywała się "Dzień dobry telekomunikacja polska" - też formalnie nie kłamali, ale w intencji było oszukanie klienta.
ODPOWIEDZ