Uruchomienie działalności z funduszy UE

Pozyskiwanie i rozliczanie

Moderator: Admin1

alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Uruchomienie działalności z funduszy UE

Post autor: alpinista »

Witam wszystkich,

Chcę w końcu wyjść z szarej strefy i założyć działalność gospodarczą. Ale chciałbym otrzymać dofinansowanie na to, bo szkoda tracić okazję. Niestety nie jestem niepełnosprawną kobietą powracającą na rynek pracy po macierzyństwie, poniżej 30 roku życia, mieszkającą na wsi! Mój pech polega na tym, że jestem mężczyzną w kwiecie wieku (przedział 30-40 lat), względnie doświadczonym zawodowo i w trakcie dokształcania się. Na Urząd Pracy raczej nie mam co liczyć, to już wiem, bo robiłem wywiad z pracownikami PUPy: pierwsza pani była znudzona, następny urzędnik niekompetentny i zły, że mu przeszkadzam, i dopiero trzecie z kolei (chyba kierowniczka jakiegoś działu) była w stanie mi wyjaśnić, że raczej nie otrzymam od nich dofinansowania.

Są jakieś inne możliwości? Pytam głównie o fundusze unijne - tyle się o tym słyszy, może warto samemu się postarać.. Gdzie w ogóle szukać informacji na ten temat?
Awatar użytkownika
Brat PIT
Moderator
Posty: 25
Rejestracja: 5 sty 2013, o 20:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Uruchomienie działalności z funduszy UE

Post autor: Brat PIT »

Proszę nie dublować postów. Prawie tę samą treść umieściłeś w temacie "własna działalność". Wystarczy zaczekać na odpowiedź w jednym miejscu.
Pozdrawiam,
Strasznie wredny Moderator
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Uruchomienie działalności z funduszy UE

Post autor: Michal »

To ja merytorycznie się odniosę. Jest tylko jedno działanie unijne stricte nadające się do założenia działalności gospodarczej. Jest to Działanie 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki: Wsparcie oraz promocja przedsiębiorczości i samozatrudnienia. Są to te słynne 40.000, o których widziałem tyle reklam i ulotek. Informacji na ten temat trzeba szukać w Wojewódzkich Urzędach Pracy.

Sprawa jest o tyle skomplikowana, że jest wydłużona droga, jaką pieniądze muszą przebyć od urzędu do człowieka. Odbywa się to w takich krokach:

1. WUP ogłasza konkurs na realizację projektów w ramach działania 6.2
2. Różne instytucje, zarówno państwowe (np. PUP) jak i prywatne (np. różne fundacje) składają swoje wnioski, a WUP wybiera najlepsze.
3. Instytucje, które wygrały konkurs realizują swoje projekty, a w ramach nich organizują nabór uczestników.
4. Chętni do założenia firmy zgłaszają się do tych instytucji i biorą udział w rekrutacji.

Czyli tak naprawdę w WUP uzyskaj informacje o tym, kto aktualnie realizuje jakiś projekt z działania 6.2, a potem kieruj się już bezpośrednio do nich. Sprawdź terminy naboru oraz warunki szczegółowe, bo w każdym projekcie mogą być inne. Niektóre projekty mogą na przykład dopuszczać tylko mieszkańców jakiejś konkretnej okolicy.

A poza tym jest wiele możliwości na otrzymanie dofinansowania jak już będziesz miał firmę, ale to zupełnie inny temat.
bea
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2013, o 18:27
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Uruchomienie działalności z funduszy UE

Post autor: bea »

Michał masz rację, że WUPach i PUPach można szukać dofinansowania na rozpoczęcie działaności.
UWAGA: aktualnie trwa nabór wniosków w mazowieckim WUPie. Dużą niedogodnością jest to, że trzeba być zarejestrowanym w PUPie i najlepiej niepełnosprawną kobietą 50+, wchodzącą na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka ;)
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Uruchomienie działalności z funduszy UE

Post autor: alpinista »

:D :lol:
Dzięki Bea za cynk, niestety ta mała niedogodność dyskwalifikuje mnie :lol:
Niestety :(
ODPOWIEDZ