Sprawozdania GUS

Moderator: Admin1

agnieszka
Posty: 9
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Sprawozdania GUS

Post autor: agnieszka »

Co uważacie na temat sprawozdań GUS? Czasami jak wypowiada się jakis polityk i mówi "sprzedaż wzrosła" lub "eksport zmalał" myslę sobie, że mówi na temat tego co robiłam wczorej na stronie GUS-u.
A sprawozdania wiadomo robi sie mniej więcej - np czas na sporządzenie DG-1 jet do 5-go dnia roboczego, a wiadomo, że 80-90% firm nie ma jeszcze zaksięgowanych faktur, dokumenty przeważnie wprowadza sie do systemu do 20-go dnia miesiąca, wiadomo także że (jesli chodzi o biura rachunkowe) do 15-go dnia miesiąca bardzo często nie mamy jeszcze ani jednej faktury dotyczącej danej firmy.
Czy to nie jest tak, że robimy te sprawozdania tak mniej więcej, a potem w następnym miesiącu "doklejamy" tak, żeby zgodziło sie narastająco,
Czy nie uważacie, że sprawozdania zabierają dużo czasu (chociaż na portalu robi sie je już duzo szybciej niż kiedyś na papierze)?
Aga
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Sprawozdania GUS

Post autor: aga »

Rzeczywiście często sprawozdania do GUS mają niewiele z prawdziwym stanem rzeczy. Zwłaszcza jeśli robi je się z wyprzedzeniem tylko dlatego że termin goni. Ja też jak czytam lub słyszę niektóre dane statystyczne to nasuwa mi się pytanie - skąd oni to biorą? I nieraz mam wrażenie, że z kosmosu. Najbardziej irytujące dla mnie są dane o bezrobociu. Wszyscy biadolą, a nie od dziś wiadomo, że 3/4 z zarejestrowanych "bezrobotnych" pracuje na czarno i to jeszcze neźle sobie poczyniając. Ale co tam, można pójść do Urzędu Pracy i dodatkowo ściągnąć parę groszy zasiłku. A statystyki rosną.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Sprawozdania GUS

Post autor: Michal »

GUS w ogóle działa strasznie wolno. Pamiętacie spis powszechny z 2011 roku? Już dwa lata mijają, a nadal nie ma zbiorczego zestawienia danych. Ciekawe czemu tak długo im to idzie?
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Sprawozdania GUS

Post autor: obeliks »

ja również uwazam ze sprawozdania GUS nie pokazują nam faktycznej rzeczywistosci poniewaz sa robione na prędce zeby zdążyc przed wymaganym terminem i rzeczywiscie duza ilosc faktur z danego okresu jest jeszcze niezaksiegowana wiec moim zdaniem zaciemniaja troszke rzeczywistosc a przy tym sa dosyc pracochłonne
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Sprawozdania GUS

Post autor: Michal »

Trzeba przyznać, że ogólnie dostępne dane GUS mogą być bardzo cenne, ale - jak ze wszystkim - trzeba z tego rozsądnie korzystać. I oczywiście wybiórczo, bo tak jak piszecie: część sprawozdań jest przygotowywana na szybko, byle sztuka była.
lena
Posty: 15
Rejestracja: 28 lut 2013, o 11:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Sprawozdania GUS

Post autor: lena »

Na sprawozdania GUS trzeba troszkę patrzeć z przymrużeniem oka. Niestety nie odzwierciedlają one stanu faktycznego. Oczywiście nie wszystkie. Jeśli próba jest konkretna i odpowiedzi zgodne z rzeczywistością to nie ma problemu. Ale sprawozdania robione na prędce zacierają prawdziwe dane i stąd później różnego rodzaju nieścisłości.
ODPOWIEDZ