Przychody z najmu

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Przychody z najmu

Post autor: Arwena »

Wynajmuję mieszkanie i uzyskuję z tego tytułu przychody, które zgłosiłam do Urzędu Skarbowego, płacę ryczałt co kwartał czy muszę składać jakieś rozliczenie roczne do US?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Przychody z najmu

Post autor: Xenia45 »

Tak. Masz czas do 31 stycznia (czwartek) na rozliczenie przychodów z najmu. Służy do tego PIT-28. Wraz z nim musisz złożyć również załącznik PIT-28A. Pamiętaj, że do 20 stycznia musisz zapłacić zaliczkę za ostatni kwartał
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Przychody z najmu

Post autor: Arwena »

Dzięki :) Podatek już zapłaciłam
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Przychody z najmu

Post autor: obeliks »

hej znacznie lepszym sposobem rozliczania najmu i optymalizacji podatkowej wynikajacej z tego tytułu jest rozliczanie sie na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej:
• w ramach działalności gospodarczej (składa się zeznanie roczne PIT-36),
• jako odrębne źródło przychodów (składa się zeznanie roczne PIT-36).
Opodatkowanie na zasadach ogólnych według liniowej 19-proc. skali podatkowej (składa się zeznanie roczne PIT-36L).
Występuje wtedy możliwość pomniejszenia przychodów z najmu o koszty, które ponosimy z nim związane czyli remont modernizacja, co najlepsze można również amortyzować mieszkanie, które jest przedmiotem najmu także globalnie w roku stosując tę metodę bardzo często może wyjsc,że wogóle nie płacimy podatku co jest nieuniknione w przypadlu rozliczania sie na zasadach ryczałtu ewidencjowanego
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Przychody z najmu

Post autor: Arwena »

Tak wiem, że jest taka możliwość, zastanawiałam się nad nią. Oprócz remontów i amortyzacji można odliczyć też podatek od nieruchomości czy odsetki od kredytu, ubezpieczenie. Jednak w moim przypadku nie mam aż takich dużych kosztów żeby niwelowały mi różnicę w zakresie stawki podatku. 8,5 % to nie to samo co najniższa wartość w skali podatkowej 18%. Po uwzględnieniu np. amortyzacji kwota podatku według skali podatkowej jest większa niż według ryczałtu. Minusem jest też konieczność w tym wypadku rozliczania się na PIT-36 bo trzeba go sumować z innymi dochodami.
Mi to by nie groziło :) ale czasami ktoś w taki sposób może "wpaść" w wyższy próg podatkowy.
angielvisual
Posty: 3
Rejestracja: 9 maja 2013, o 22:25
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Przychody z najmu

Post autor: angielvisual »

Moja siostra wynajmuje i właśnie podjęła decyzję aby wyjść za mąż aby uniknąć podatku, niefortunnie wkroczyła na kolejny próg. Ja aktualnie borykam się z odsetkami od kredytu. Mam kredyt hipoteczny w mbank, nawet szukałem na forum mbank co mogę odliczyć i jak ale wciąć jest to dla mnie nie jasne. Kupuję materiały za kredyt, odliczam materiały z faktur i jeszcze teraz odsetki od kredytu. Nawet nie wiedziałem że tak można, dzięki za posta!
ODPOWIEDZ