ulgi

Moderator: Admin1

zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

ulgi

Post autor: zefirek »

Wiecie może jakie ulgi w tym roku można jeszcze odliczyć w PIT słyszałem, że część z nich miała być zlikwidowana?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ulgi

Post autor: pinezka11 »

W rozliczeniu za 2012 rok funkcjonują jeszcze następujące ulgi
- ulga internetowa,
- ulga na dzieci (prorodzinna),
- ulga abolicyjna (tzw. „ulga na powrót”),
- ulga na cele rehabilitacyjne,
- ulga odsetkowa,
- ulga z tytułu oszczędzania na Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego,
- ulga dla honorowych krwiodawców

Można też odliczyć darowizny na rzecz OPP i na rzecz kultu religijnego oraz darowizny na kościelną działalność charytatywno-opiekuńczą. Zmiany w zakresie ulg będą dopiero w rozliczeniu za 2013 rok. Dotyczą one przede wszystki ulgi na dzieci (uzależniono ją od ilości posiadanych dzieci oraz dochodu)a także zmiany będą w zakresie ulgi za internet. Ulga ta będzie przysługiwała wyłącznie przez dwa kolejne lata podatkowe osobom, które do tej pory z niej nie korzystały
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ulgi

Post autor: Andźka »

Kontynuując temat o ulgach, mam pytanie odnośnie ulgi rehabilitacyjnej - może macie jakieś doświadczenie jeśli chodzi o skorzystanie z tego rodzaju ulgi dla emeryta. Z tego co ja wiem na ten temat, to skorzystać z niej mogą jedynie osoby ze stwierdzonym stopniem niepełnosprawności np. na leki, które dana osoba musi przyjmować na stałe. Wiem, że trzeba wtedy oprócz deklaracji, którą automatycznie składa ZUS za emeryta, złożyć dodatkową własną i dołączyć formularz, w którym zamieszcza się informacje o odliczeniach lub ulgach (PIT/O). Moja mama jednak dowiedziała się, że jej koleżanka korzysta co roku z ulgi rehabilitacyjnej i otrzymuje zwrot, chociaż wcale nie ma stwierdzonego orzeczenia o niepełnosprawności. Spotkaliście się może z takim przypadkiem? Zastanawiam się czy moja mama jako emeryt po zabiegu zaćmy (ale nie ma orzeczenia) mogłaby odliczać koszty lekarstw, które na stałe już musi przyjmować.
Jagusia
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ulgi

Post autor: Jagusia »

.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2013, o 13:45 przez Jagusia, łącznie zmieniany 1 raz.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ulgi

Post autor: izabelar »

Żeby tylko skończyło się na samym oddaniu kwoty podatku, którego się nie wpłaciło do US...
Na pewno dojdą do tego odsetki od zaległości podatkowych oraz - w razie udowodnienia, że było to działanie zawinione - także kara grzywny za wykroczenie skarbowe zgodnie z kodeksem karnym skarbowym

Proponowałabym złożenie korekt zeznań. Po pierwsze - uniknie się konsekwencji w postaci grzywny, a po drugie można skrozystac z obniżonych odsetek podatkowych.

Oczywiście można też nic nie robić tylko czekać aż upłynie okres przedawnienia;) Tylko, czy mozna tyle czasu nie spać spokojnie;)?
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ulgi

Post autor: Andźka »

Dzięki za odpowiedzi, niestety potwierdziłyście moją wiedzę na ten temat. To samo mówiłam tej koleżance mamy, że raczej nie może sobie niczego odliczać jeśli nie posiada orzeczenia, ale ona upierała się przy tym, ze tak jej poradziło jakieś biuro rachunkowe, więc wolałam się upewnić.
Swoją drogą, tak dużo jest teraz nierzetelnych biur rachunkowych, które to niby doradzają i biorą za to pieniądze, a jak co do czego przyjdzie to mają wykupione OC i żadnej odpowiedzialności nie ponoszą, że aż strach korzystać z ich usług - trzeba mieć naprawdę kogoś z polecenia, inaczej lepiej samemu się podowiadywać, bo szkoda wydawać pieniądze.
Jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi - muszę poważnie porozmawiać z tą mamy koleżanką.
ODPOWIEDZ