Problem z dokumentacją księgową i PIT 36

Moderator: Admin1

peter704
Posty: 1
Rejestracja: 11 wrz 2013, o 11:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Problem z dokumentacją księgową i PIT 36

Post autor: peter704 »

Witam
Z powodu nieobecności w kraju mam następujący problem:
Prowadziłem nietrafioną działalności w ubiegłym roku na umowie agencyjnej jako agent ubezpieczeniowy w TU,zamknąłem ją z końcem września ubiegłlego roku, po czym wyjechałem w poszukiwaniu biznesu za granicą. Oczywiście po powrocie okazało się że dostaje wezwania do złożenia deklaracji PIT-36 za rok 2012, o czym naturalnie zapomniałem i nie zrobiłem w terminie przewidzianym na to. Największym problemem jest fakt że z przyczyn losowych, zagubienie, nie posiadam dokumentacji księgowej, jakiegokolwiek dokumentu do którego mógłbym się odwołać w deklaracji.
Co mógłbym w tej sprawie zrobić? Musze iść do US ale nie wiem od czego zacząć i co powiedzieć żeby sprawa nie została potraktowana drastycznie przez US. Wiem że sprawa wygląda kiepsko i właśnie dlatego potrzebuje profesjonalnej opinii i rady.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Problem z dokumentacją księgową i PIT 36

Post autor: słoniu »

No nie masz wesołej sytuacji, bo:
1. Jak już US wzywa to za późno na instytucję "czynnego żalu".
2. Musisz złożyć PITa rocznego jak najszybciej.
2. Potem, jak się da, odtworzyć dokumenty (duplikaty, kopie, itp), które zgodne będą ze złożonym zeznaniem.
3. Jeśli się nie uda, musisz uprawdopodobnić, że brak tych dokumentów jest spowodowany sytuacją losową, niezależną od Ciebie i nie zawinioną.
4. W przeciwnym razie, księgi będą uznane za nierzetelne i nie będą uznane za dowód w postępowaniu podatkowym.
5. To może spowodować, że US oszacuje dochód i od takiego dochodu wymierzy podatek, niezależnie od kar za niezłożenie zeznania w terminie.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Chinajag
Posty: 77
Rejestracja: 2 sty 2022, o 18:26
Lokalizacja: https://clck.ru/36Evdm
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0
Kontakt:

-

Post autor: Chinajag »

Witam może ktoś na szybkiego odpowiedzieć mi co jest grane z dalmierzem że nie pokazuje odległości w singlu i multi . Czy tylko ja to mam czy inni też mają ten problem
https://clck.ru/36EvoC
ODPOWIEDZ