Pomoc przy CIT-8

Moderator: Admin1

goolejador
Posty: 1
Rejestracja: 10 lip 2013, o 21:41
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Pomoc przy CIT-8

Post autor: goolejador »

Witam wszystkim forumowiczów i z góry dziękuję za okazaną pomoc.

Od niecałego miesiąca jestem skarbnikiem jednego ze stowarzyszeń i dopiero zaczynam swoją działalność z prawem podatkowym jako takim. Jako, że do dziś należało oddać do US sprawozdanie finansowe, to takie wczoraj przygotowałem. Jednak jakie było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że mój poprzednik nie oddał CIT-8. Niestety ja sam mam bardzo małe doświadczenie w tej kwestii i chciałbym was prosić o pomoc w zrealizowaniu takiego CITu bo wiem, że należy go złożyć jak najszybciej razem z "czynnym żalem" by uniknąć nieprzyjemności.

Oto co jak dotąd zdziałałem:
wpisałem przychody naszego stowarzyszenie, które wyniosły 2690,50 zł
Wpisałem koszty uzyskania przychodów na które złożyły się opłaty bankowe i utrzymanie strony internetowej na kwotę: 63,65zł
Z tego wyszedł mi dochód w wysokości 2626, 85zł
Wykorzystując załącznik CIT8/0 odjąłem od tej kwoty pieniądze przekazane na cele statutowe czyli 2236zł.

Pozostała mi kwota 390,85 zł i jak zrozumiałem jest to podstawa opodatkowania (w zaokrągleniu 391zł)

Jak wyczytałem stowarzyszenia opłacają 19% podatku więc wychodzi na to, ze podatek należny to 74,29zł w zaokrągleniu 74zł.

Powiem szczerze, że nie uśmiecha nam się opłacać tego podatku, ponieważ dla nas to kwota w miarę istotna. Wyczytałem gdzieś, że cały dochód można zapisać w CIT-8/0 w rubryce F.2 (Dane o dochodach wolnych od podatku przeznaczonych, a niewydatkowanych na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie) i tam w okienku o numerze 70 zapisałem kwotę 390,85zł czyli cały nasz pozostały dochód. Niestety nie wiem co zrobić z tą kwotą dalej. Czy mogę od niej nie płacić podatku dochodowego czy mimo to muszę go zapłacić? Jeżeli tak to po co jest ta rubryka?

Jeszcze raz dziękuję z góry za pomoc :)
Lidka80
Posty: 3
Rejestracja: 16 gru 2014, o 23:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Pomoc przy CIT-8

Post autor: Lidka80 »

Pomoc w wyliczeniu podatku CIT nawet bez znajomości tego zagadnienia można znaleźć na 24ivalue.pl. System pozwala też upewnić, co do prawidłowości zobowiązania deklarowanego w CIT-8. Przystępny sposób liczenia podatku dochodowego sprawia, że można wyliczyć prawidłową wartość podatku bieżącego i odroczonego.
ODPOWIEDZ