rozliczenie- poród, dziecko

Moderator: Admin1

asiullica
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2013, o 12:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: asiullica »

Witam.
Na początku grudnia urodziłam dziecko, jestem ciekawa czy mogę za mojego Bąbla odliczyć sobie ulgę na dziecko za grudzień 2012? Mimo, że pesel dziecku zostanie (tyle się czeka:/) przyznany dopiero w styczniu 2013??
A moje drugie pytanie dotyczy darowizny, co prawda uważam, że szpital nie jest do końca fair w tej kwestii, ale- znieczulenie zewnątrzoponowe o które poprosiłam w trakcie porodu jest w szpitalu płatne 600zł. Jednak kobieta rodząca mogłaby za nie zapłacić i dużo więcej:). Położna w czasie skurczu poprosiła mnie o podpisanie umowy, myślałam że chodzi o to, że kupuje zastrzyk ze znieczuleniem, jednak później poczytałam dokładnie i jest to UMOWA DAROWIZNY, podpisałam już to po ptakach, wprowadzają pacjenta w błąd, trudno. A moje pytanie brzmi- Czy tą darowiznę mogę odpisać??
Dziękuje za pomocne odpowiedzi.
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: BabciaTeosia »

Witaj,
Myślę, że możesz odpisać ulgę na dziecko urodzone w grudniu 2012 bez względu na termin wydania nr.PESEL /przecież w nim jest zawarta data urodzin/. Wysokość tego odliczenia to 1/12 pełnej kwoty odliczenia 1112,04 tzn.kwotę 92,67.
Co do tej darowizny to muszą być spełnione pewne warunki aby móc ją odliczyć w zeznaniu podatkowym za 2012r. Musiałabyś sprawdzić treść umowy. Chodzi tu w szczególności o to czy szpital jest prywatny albo czy został on przekształcony z publicznego zakładu opieki zdrowotnej w spółkę handlową Muszą być jednak spełnione pewne warunki. Po pierwsze placówka w statucie musi mieć zapis o wykonywaniu działalność pożytku publicznego i oczywiście darowizna pieniężna musi być udokumentowana przelewem bankowym.
W innym przypadku darowizna nie podlega odliczeniu gdyż szpital jest jednostką sektora publicznego i darowizna na jego rzecz nie może być odliczona w zeznaniu rocznym.
asiullica
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2013, o 12:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: asiullica »

na umowie jest: samodzielny zakład opieki zdrowotnej.
Na pokwitowaniu "na cele statutowe".
Nigdzie nie napisali o działalności pożytku publicznego.
Płaciliśmy gotówką.
Chyba zrobili mnie w jajo :/.
mogę się gdzieś odwołać i zarządzać zwrotu? W końcu i tak mnie wzięli na cesarke i w ogóle nie powinni ode mnie brać tych pieniędzy, bo przy cc znieczulenie jest darmowe.
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: BabciaTeosia »

Musisz sprawdzić czy umowa jest podpisana ze spółką np. z o.o.
asiullica
Posty: 4
Rejestracja: 21 sty 2013, o 12:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: asiullica »

nie wiem czy to spółka z.o.o , w sumie nie wiem czym jest spółka z.o.o,ale mam na umowie napisane, że szpital jest zarejestrowany w sadzie rejonowym i ich KRS i NIP.
Awatar użytkownika
Iwoneczka
Posty: 14
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: Iwoneczka »

Przeczytałam Twoje zapytanie i myślę że niestety nie możesz tej darowizny odpisać od podatku. Sama rozmawiałam kiedyś z US na podobny temat i jeżeli wpłata jest gotówkowa w kasie szpitala to nie można tego odliczyć. Możesz spróbować negocjować ze szpitalem i ewentualnie napisać zażalenie.
Można spróbować wszelkich sposobów bo to nie małą kwota.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: Andźka »

Sama niedawno urodziłam dziecko i wiem na pewno, że data wydania numeru PESEL nie ma nic do otrzymania ulgi na dziecko. Data urodzenia decyduje o tym, w którym roku i w jakiej wysokości będzie można otrzymać ulgę. Kiedyś było tak, że miesiące dzieliło się na części, przykładowo dziecko urodziło się 15go dnia miesiąca, to można było otrzymać ulgę w kwocie równej proporcjonalnie połowie miesiąca, teraz jest tak, że ulgę otrzymuje się za cały miesiąc (mi się fajnie udało, bo urodziłam dziecko na koniec miesiąca, a dostanę za cały miesiąc kwotę 92,67:)). Jeśli chodzi o drugi temat, to nie można niestety odliczyć takiej darowizny, a swoją drogą to jest to niezłe ... hm... świństwo ze strony szpitali, że tak wprowadzają w błąd. Na szczęście Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany w tym temacie. Od 2013 roku na każdym oddziale położniczym ma być anestezjolog do dyspozycji rodzących i każda pacjentka będzie miała prawo skorzystać ze znieczulenia zewnątrzoponowego BEZPŁATNIE i wreszcie będzie to bardziej uregulowane:)
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: aga »

Ulga na dziecko na pewno przysługuje - tak jak pisali przedmówcy - 92,67 zł. Odliczenia niestety nie będziesz mogła zrobić, a szkoda. Rzeczywiście zrobili Cię w przysłowiowego balona. Nawiasem mówiąc niesprawiedliwie jest, że w jednych szpitalach znieczulenie jest bezpłatne, a w innych trzeba za nie słono płacić. Znów prawa są różne, a pacjenci równi i równiejsi.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: rozliczenie- poród, dziecko

Post autor: izabelar »

Ja bym złożyła na piśmie do szpitala oświadczenie o tym, że uchylam się od skutków oświadczenia woli z uwagi na to, że zostało złożone pod wpływem błędu (a nawet podstępu). I zażądała zwrotu kasy w nieprzekraczalnym terminie np. 7 dni.
Nie cierpię takich metod wyłudzania.
ODPOWIEDZ