Darowizna - odliczenie od dochodu

Moderator: Admin1

Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Darowizna - odliczenie od dochodu

Post autor: Marti »

Mam pytanie odnośnie darowizny. Niedługo jak co roku czeka mnie ta wątpliwa przyjemność rozliczenia rocznego PIT. W związku z tym chciałabym się poradzić. Mamy z mężem taką tradycję, że na Święta Bożego Narodzenia przesyłamy określoną kwotę na wybraną/wybranego podopieczną/podopiecznego fundacji. W tym roku dopiero przyszła mi do głowy myśl, że może mogłabym tą kwotę odliczyć w zeznaniu rocznym. Spotkałam się jednak z różnymi opiniami. Z jednej strony niby mogę - zgodnie z zasadą, że jest to darowizna na cele organizacji pożytku publicznego (do wysokości 6% dochodu), ale z drugiej strony spotkałam się z opinią, że darowizna musi być przekazana ogólnie dla fundacji a nie konkretnie wybranego podopiecznego. My przesyłamy na konkretne nazwisko. Co o tym myślicie? Czy może ktoś pomóc? Chciałabym jak najszybciej się rozliczyć, a nie chcę dla marnych groszy zwrotu robić później korekty zeznania:). I jeszcze jedno, w tym roku trochę później niż zwykle się zabraliśmy za szukanie osoby do przekazania darowizny i przelew został zaksięgowany z datą 31 grudnia - to chyba jeszcze wchodzi do rozliczenia za 2012 rok, prawda?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna - odliczenie od dochodu

Post autor: izabelar »

Nie ma żadnych przeciwwskazań, by przekazując darowiznę wskazać jej cel szczegółowy. Tak więc - spokojnie możesz ją rozliczyć w ramach 6%. Ważne, aby pieniądze ,,zeszły" z Twojego konta do końca 2012 r.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna - odliczenie od dochodu

Post autor: pinezka11 »

Witaj,
Możecie jak najbardziej taką darowiznę na konkretną osobę odliczyć. Wątpliwości części osób zapewne wychodzą, z tego że zgodnie z przepisami nie można odliczyć darowizny przekazywanej na rzecz osób fizycznych. Jednak w sytuacji, gdy przekazujemy pieniądze fundacji, będącej oczywiście organizacją pożytku publicznego i zaznaczamy jednocześnie na przykład w opisie do przelewu, że mają one trafić do konkretnej osoby (określonej z imienia i nazwiska), która znajduje się pod opieką fundacji, możemy skorzystać z odliczenia. W takim wypadku mamy doczynienia z tzw. darowizną z poleceniem. Jest ona regulowana przez art. 893 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem darczyńca (czyli Wy) możecie nałożyć na obdarowanego (w tym wypadku fundację) obowiązek oznaczonego działania, i jednocześnie nie czyniąc nikogo wierzycielem.
Urzędy skarbowe nie kwestionują takich odliczeń. Wyszło nawet pismo Ministerstwa Finansów w sprawie darowizn z poleceniem. Ministerstow stwierdziło w nim że: „fakt umieszczenia w umowie darowizny polecenia nie zmienia charakteru ani rodzaju umowy. A zatem nie ma to wpływu na pozbawienie możliwości odliczania od podstawy opodatkowania darowizn”.
Dlatego spokojnie możecie ją odliczyć, tym bardziej, że została zaksięgowana w tym roku. Podstawą odliczenia jest oczywiście udokumentowany przelew na rachunek bankowy fundacji
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Darowizna - odliczenie od dochodu

Post autor: Marti »

Dzięki wielkie za odpowiedzi! Właśnie dziś się rozliczyłam przez internet i odliczyłam sobie wspomnianą darowiznę:), co prawda to niedużo, ale zawsze coś, jeśli można coś odzyskać to czemu nie:). Odliczyłam ją od dochodu i wykazałam w załączniku PIT/O (część B punkt 1). Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze, bo nie chcę składać korekty zeznania:)
ODPOWIEDZ