suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Moderator: Admin1

Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: Xięgowa »

Czy sporządzając PIT-36, w sumie wpłaconych zaliczek wpisujecie zaliczkę za grudzień wpłaconą w styczniu?
Spotkałam się ze stanowiskiem, że jak zaliczka została wpłacona w terminie, tj do 20 stycznia - to wpisujemy, a jak po 20 stycznia - to nie wpisujemy.
Zakręcone to jest...
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: aga »

Myślę, że jeśli zaliczka wpłacona jest do dnia złożenia zeznania, to możesz ją ująć jako zapłacona. Przecież tak samo jest z zaliczkami z poprzednich miesięcy (kwartałów). Nawet jeśli daną zaliczkę zapłaciłaś po terminie, ale do dnia złożenia PIT-36 tu uznawałaś ją jako wpłaconą.
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: Xięgowa »

Ja też bym sobie za to głowę dała uciąć:), że jak do dnia złożenia zeznania, to wpisuję także zaliczkę za grudzień, płatną w styczniu. Ale jeden z urzędów skarbowych zakwestionował poprawność PIT-36, bo podatnik wpłacił podatek 22.01, zamiast 2101 (20.01 była niedziela).
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: aga »

Ale to chybna byłaby jakaś bzdura. Jak mogę w polu wpłacone zaliczki poświadczyć, że nie wpłacona, skoro wpłacona jest i mam na to potwierdzenie? Ale ja w tym kraju wszystkie głupoty już zrozumiem.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: Arwena »

A czy złożenie zeznania do 20 stycznia warunkuje również wpłatę zaliczki do tego terminu?
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: aga »

Nie. Jeżeli do dnia wpłaty zaliczki za miesiąc grudzień, tj. do dnia 20 stycznia złożysz zeznanie podatkowe, wówczas nie wpłacasz zaliczki za miesiąc grudzień. Nalezny podatek wynikający ze złozonego zeznania masz obowiązek wpłacić do dnia upływu terminu rozliczenia sie z US, tj. do dnia 30 kwietnia. Mówi o tym art. 44 ust. 6 ustawy o pdof.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: Arwena »

No właśnie też tak sądziłam ale właśnie przeczytałam, że Krajowa Informacja Podatkowa twierdzi, że jeśli zeznanie podatkowe zostanie złożone do 20 stycznia, to wynikający z niego podatek dochodowy należy wpłacić również do 20 stycznia...
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: aga »

Art. 44 ust. 6 mówi: "Podatnik nie wpłaca zaliczki za ostatni miesiąc lub odpowiednio kwartał, jeżeli przed upływem terminu do jej wpłaty złoży zeznanie i dokona zapłaty podatku na zasadach określonych w art. 45.". A art. 45 określa termin jako 30 kwietnia.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: Arwena »

Znam ten przepis ale pytanie zadałam w związku z artykułem, który się ukazał w Gazecie Prawnej. http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly ... _roku.html
Czyżby urzędnicy mieli własną interpretację tego przepisu...
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: suma wpłaconych zaliczek w PIT-36

Post autor: Xięgowa »

Aga - jeśli złożyło się zeznanie za cały 2012 r. w terminie do 20 stycznia, to wtedy w tym samym terminie trzeba było zapłacić podatek. To wynika z przepisu, który zacytowałaś. A odesłanie do art. 45 dotyczy wszystkiego:), ale nie terminu.

Jeśli zaś podatnik policzył zaliczkę jedynie za grudzień, to też powinien ją wpłacić do 20 stycznia. Ale wiadomo jak jest - wiele osób ma obsuwy. I teraz właśnie pojawił się problem. Jeśli zaliczka za grudzień nie jest zapłacona do 20 stycznia (21 w tym roku), to czy należy ją wykazać w sumie wpłaconych zaliczek w PIT-36, czy też nie. Moim zdaniem nie ma przeciwskazań. Urząd - przynajmniej ten jeden, który mi to zakwestionował - ma odmienne zdanie. Może to się jakoś wyklaruje?

Do zeszłego roku było tak, że jak się wpłaciło jakieś należne zaliczki już po zakończeniu roku, to ich się nie wykazywało jako zaliczki wpłacone. Ale wtedy można to było wytłumaczyc chociażby tym, że rok się skończył. A teraz? Sama nie wiem, co o tym mysleć? Problem może z pozoru błahy, ale nie jest miło jak klient dostaje wezwanie z US, że PIT jest źle zrobiony.
ODPOWIEDZ