Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Moderator: Admin1

agnieszka
Posty: 9
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: agnieszka »

Nie dostałam PIT-11 od pracodawcy, co z tym tematem zrobić?
anka
Posty: 8
Rejestracja: 24 lut 2013, o 18:01
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: anka »

Z Urzędem Skarbowym trzeba się rozliczyć bez znaczenia czy pracodawca przysłała nam PIT-11 czy go nie przysłał.
Można do tego podejść tak: jeśli na pewno wiemy, że pracodawca opłacał składki i podatek, a tylko nie wysłał nam PIT-u, to po prostu doliczamy sobie do dochodu kwotę brutto oraz kwotę podatku zapłaconego oraz składki, sami sobie wszystko liczy tak jakby ten PIT do nas dotarł.
Co ja zrobiłam? Według umowy o pracę i zawartej tam kwoty brutto – wyliczyłam przychód, podatek oraz składki ZUS i wszystko dodałam do mojego rocznego PIT-u. wraz z PIT-em napisałam pismo do US z uzasadnieniem i wszystkimi wyliczeniami oraz z kserokopią umowy o pracę (zamiast umowy można posłużyć się drukiem RMUA).
Potem „miła Pani” z Urzędu Skarbowego dzwoniła i dopytywała się o jakieś szczegóły mojego pracodawcy, ale do mojego PIT-u rocznego i do mojego wyjaśnienia już nie miała zastrzeżeń.
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: lubię_podatki »

Na razie proponuję spokojnie poczekać:) Pracodawca ma czas na przekazanie PIT-11 do końca lutego. A gdyby mimo to PIT nie dotarł, lepiej zadzwonić do firmy i upewnić się, co się dzieje z tym PIT-11, bo może ktoś po prostu pomylił adres? Dopiero, jak pracodawca odmawia wydania PIT-11, zrób tak jak pisze Anka
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: pinezka11 »

Zgadzam się z lubię_podatki. Pracodawca ma jeszcze kilka dni na wysłanie PIT-11. Z mojej praktyki wynika, że często pracodawcy robią to na ostatnią chwilę, a często taki PIT-11 dochodzi po terminie czyli np. w połowie marca. Tak jak zostało już wspomniane w razie gdybyś go nie dostała, to spróbuj się dowiedzieć dlaczego. Różne mogą być tego przyczyny. Nasza poczta też wiemy jak potrafi działać, a pod koniec lutego ma zawsze dużo więcej pracy m.in. związanej z tego typu listami. Może być tak, że przesyłka zaginęła na poczcie a może też w ogóle nie została wysłana. W skrajnych sytuacjach jeżeli nie uda się uzyskać od pracodawcy PIT-11 można poprosić urząd skarbowy lub urząd kontroli skarbowej o interwencję. Za niewydajnie PIT-11 w ustawowym terminie pracodawcy grozi grzywna do 180 tzw. stawek dziennych. Wynika to kodeksu karnego skarbowego.
W praktyce grzywna za niewydanie w terminie PIT-11 może wynieść nawet 30 000,- zł. W stosunku do innych mandatów, które mogą nakładać urzędy nie jest to duża kwota, ponieważ na ogół takie zdarzenie traktuje się jako tzw. wypadek mniejszej wagi i karze jak wykroczenie skarbowe ale i tak jak dla mnie taka grzywna z pewnością będzie dla pracodawcy dolegliwa.
Co ciekawe urząd kontroli skarbowej nie może zmusić w inny sposób pracodawcy, aby ten wydał pracownikowi PIT-11, jak tylko wymierzając mu grzywnę.

W przypadku jednak gdy pomimo tego, go nie otrzymasz, to tak jak anka napisała można rocznego PIT-a rozliczyć na podstawie umów o pracę, formularzy ZUS RMUA, wyciągów bankowych, czy pasków wynagrodzeń.
Jeżeli zbierzesz takie dokumenty nie powinnaś mieć problemu z wpisaniem danych do rocznego PIT-a.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: Arwena »

Moim zdaniem warto pomimo wszystko skompletować dokumenty o których piszecie, ponieważ mogą się one przydać do sprawdzenia otrzymanego od pracodawcy PIT-11. Jeżeli PIT-11 nie pokrywa się z rzeczywistością (np. przysługują nam wyższe koszty niż wpisano w informacji PIT-11, lub coś innego się nie zgadza) – Powinnyśmy w rocznym zeznaniu podatkowym uwzględnić rzeczywiste kwoty przychodów i kosztów.
Innymi słowy nie jesteśmy związani informacją PIT-11 jeżeli informacje tam zawarte są sprzeczne z faktami zaistniałymi w rozliczanym roku podatkowym.
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: Xięgowa »

Ciekawe, co urząd na to, jak dostanie inne dane dotyczące przychodów w PIT-37, a inne w PIT-11:) Koszty uzyskania - masz rację - podatnik może uwzględnić w takiej wysokości, jaka mu przysługuje.
Jeśli cos się nie zgadza z przychodem - moim zdaniem najpierw trzeba wyjasnić to z pracodawcą, a nie robić zeznania według tego co wychodzi z wyliczanek pracownika. Typowym pytaniem pracowników (szczególnie tych, którzy skończyli pracę w grudniu, a wypłata wpływa na konto do 10. dnia następnego miesiąca) jest: Dlaczego dostałem PIT, jak już nie pracowałem w firmie? czasem mają pretensje, bo złozyli np. w styczniu rozliczenie roczne, a potem, w lutym dostali PIT-11 od byłego pracodawcy.
Tak więc - zalecam ostrożność w ,,samowolce" pitowej;)
agata
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: agata »

Myślę, że nie chodzi o "samowolkę" tylko o takich pracodawców, głównie tych małych, którzy w między czasie zlikwidowali się. Duża firma - nawet jeśli została zlikwidowana to w archiwum są nasze dokumenty.
Poza naszymi dokumentami, można jeszcze spróbować w ZUS-ie, zawsze w nasze dane i nasze zarobki możemy spojrzeć, gorzej gdy pracodawca nie płaciła składek i nie wysyłał żadnych zgłoszeń dotyczących naszej osoby.
Ja do tej pory pracowałam tylko u tych uczciwych i porządnych pracodawców, ale rozliczałam koleżankę, która pracodała w firmie jednoosobowej i właściciel po prostu "dał nogę" za granicę, wtedy roczny PIT zrobiłam jej na podstawie umowy o pracę w której była stawka brutto wraz z pismem wyjaśniającym - to w US wystarczyło.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: obeliks »

zgadzam się ze takie dziwne praktyki mogą miec miejsce u małych nieuczciwych pracodawców, w dużej firmie wszystkie kwity powinny być do wglądu, zawsze można tak jak to moj poprzednik wspomniał posiłkować się zusem jeśli oczywiscie pracodawaca płacił składki i wysyłał stosowne deklaracje
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: Michal »

Cierpliwości, czasu jeszcze jest trochę na otrzymanie listu. Swoją drogą nigdy mi się nie zdarzyło, żeby list nie przyszedł - owszem, czasem później niż się spodziewałem, ale jakoś osobiście nie mogę narzekać na naszą pocztę - PIT zawsze dostarczali.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: Arwena »

A mi się zdarzyło, że po rozliczeniu już rocznego PIT dostałam PIT-11 z firmy, gdzie pracowałam na umowę zlecenie. To było parę lat temu, całkiem zapomniałam, że z tej firmy też powinnam dostać PIT. Rozliczyłam się na początku kwietnia na podstawie posiadanego PIT, którego dostałam z dotychczasowej pracy, a ten zapomniany PIT-11 przyszedl do mnie w ostatnim tygodniu kwietnia i musiałam zrobić korektę deklaracji :?
Nie było tu winy poczty :)
ODPOWIEDZ