Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Moderator: Admin1

agata
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: agata »

Miałam taka sytuację, że po śmierci mojeje mamy w miesiącu styczniu, na wypłatę zasiłku pogrzebowego z ZUS-u czekałam chyba do lipca, mieli jakis problem z rozliczeniem renty mojej mamy, która w tym czasie (kiedy zmarała) powinna przejść na emeryturę. W ten sposób termi wypłaty dawno minął. Zadzwoniłam do ZUS-u z pytaniem czy będa łaskawi wypłacic mi odsetki z tytułu zaległości, na co "Pani" odpowiedziała z ironią, że jeszcze się nie spotkała z taka sytuacją, żeby ZUS wypłacał odsetki.
Wtedy napisałam oficjalne pismo z wyliczeniem ustawowych odsetek do dnia wypłaty i że oczekuję odpowiedzi na piśmie. Po czym bardzo zdziwiona zobaczyłam na moim koncie bankowym wpłatę w wysokości około 120,00 zł.
ale zmierzam do PIT-u - do tej wypłaty został mi wystawiony PIT-8C i dobrze jeśli nie rozliczamy się zbyt szybko, dobrze jest poczekać aż wszystko do nas spłynie, bo możemy być zaskoczeni czymś o czym już dawno zapomnieliśmy - choć z drugiej strony zawsze są korekty deklaracji.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: Michal »

Agata gratuluję determinacji. Pięknie zagrałaś z ZUS'em!! To się Pani zdziwiła jak zażądałaś odsetek ustawowych, a jeszcze bardziej jak je dostałaś! :D Oni z nami tak postępują, to my z nimi też powinniśmy twardo grać. Tak trzymać.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: Arwena »

Najważniejsze to znać swoje prawa. Znajomość przepisów zawsze jest bardzo cenna :) często wyrażona w "mierniku pieniężnym" ;)
mezmerize90
Posty: 1
Rejestracja: 26 sie 2016, o 15:16
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: mezmerize90 »

W naszej firmie korzystamy właśnie z platformy simple.erp, w której skład wchodzi funkcjonalność ePIT. Cała papierkowa robota zostaje uproszczona i pit-40 i pit-11 można ogarnąć w parę minut
anddreii
Posty: 5
Rejestracja: 9 lis 2016, o 18:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: anddreii »

No taki Pit przeciez można pobrac z internetu i poprostu później samemu to wypisać.
tadeusznik33
Posty: 1
Rejestracja: 27 gru 2016, o 14:35
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: tadeusznik33 »

Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć że pity zazwyczaj przychodzą na ostatnią chwile. Pozdrawiam
sigmasig
Posty: 5
Rejestracja: 17 kwie 2017, o 15:01
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: sigmasig »

miałam ten sam problem
tuitamm
Posty: 1
Rejestracja: 26 paź 2018, o 07:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: tuitamm »

zapytaj się o niegi upomnij moze zampoamiał zdarza się
wiszon
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2019, o 20:33
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nie dostałam PIT-u od pracodawcy

Post autor: wiszon »

Obowiązkiem pracodawcy jest dostarczenie PItu Tobie i do US, tak jest napisane na portalu PITAX, jak coś możesz sobie sprawdzić. Jeśli tego nie zrobił możliwe że będzie płacić karę. Upomnij się
ODPOWIEDZ