PIT przez internet

Moderator: Admin1

alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: alpinista »

No i widzisz: 1000 złotych to sto tysięcy zapłaconego podatku dochodowego. A jakie ten darczyńca musiał mieć przychody? Oczywiście można tylko strzelać, ale jest to informacja, która nie powinna dostać się w niepowołane ręce. O ile skarbówce można zaufać, to zezwalając na takie przetwarzanie danych tracimy zupełnie kontrolę nad tym, kto i co wie o nas.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: pinezka11 »

Skarbówce niestety trzeba zaufać ;) nie ma innej opcji, w końcu wiedzą o nas dużo, a chcieliby zapewne więcej. Ten 1000 zł też zrobił na mnie wrażenie... Tak się zaczęłam zastanawiać czy fundacja w ogóle może przetwarzać te dane. W sumie poprzez zaznaczenie tego kwadracika podatnik wyraża zgodę na przekazanie swoich danych organizacji ale w sumie nie mam tam mowy o ich przetwarzaniu, a skoro w sposób wyraźny nie ma na to zgody (bo nie było o tym mowy w formularzu podatkowym), to organizacja, poznając te dane, można ocenić, że cel zrealizowała i dane te nie są już jej do niczego potrzebne, a więc powinny ulec usunięciu lub zanonimizowaniu. A zgodnie z przepisami prawa, zgoda na przetwarzanie musi być wyraźnym oświadczeniem woli, i powinna zawierać celu, zakresie i informacje o podmiocie, który otrzymał dane. Jak np. poniżej
"Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez firmę XXX S.A. z siedzibą przy ul. Kolorowej, 00-111 Warszawa, w celu sprzedaży produktów i usług w celu archiwizacji i prowadzenia działań marketingowych podejmowanych przez XXXX S.A. samodzielnie lub we współpracy z innymi podmiotami. Oświadczam, że XXX S.A. poinformowała mnie o dobrowolności podania danych i przysługujących mi prawach, w szczególności o prawie dostępu do treści danych i ich poprawiania oraz o możliwości udostępnienia moich danych osobowych podmiotom trzecim współpracującym z XXX S.A. "
A z tego co się doczytałam w broszurze do zeznania PIT-37jest tam napisane, że "Zaznaczenie kwadratu w poz. 126 jest wyrażeniem zgody na przekazanie OPP przez naczelnika urzędu skarbowego danych identyfikujących podatnika"
Nie ma tu słowa o przetwarzaniu tych danych. Analizując to, wydaje mi się, że organizacja OPP raczej nie ma prawa do wysyłania np. podziękowań dla darczyńców. Co o tym myślicie?
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: aga »

No właśnie. Trzeba się przy tym zastanowić, czy przesłanie podziękowania darczyńcy jest przetwarzaniem danych osobowych. Na ten temat mógłby sie wypowiedziec specjalista w tej dziedzinie. Bo z tego co pamiętam to jest szereg przepisów związanych z niejawnościa danych i ewentualnym ich przetwarzaniem. Nie jest to chyba wszystko takie proste.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Michal »

Moim zdaniem, w świetle przepisów obdarowana OPP nie ma prawa przesyłać podziękowań ani w żaden inny sposób przetwarzać przekazanych jej danych osobowych darczyńców przez skarbówkę. Pewnie nikt nie wniesie sprawy po otrzymaniu takich podziękowań, ale to już inna sprawa.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Marti »

Jeśli chodzi o przekazywanie 1% i przetwarzanie danych osobowych przez opp, to zgadzam się z przedmówcami, że opp nie może przesyłać podziękowań darczyńcom, co więcej - nie powinna nawet przechowywać listy darczyńców przekazanej jej przez US, bo jest to już przetwarzanie danych osobowych w jakiś sposób (ale oczywiście mogę się mylić). W każdym razie nie dlatego chciałam napisać, ale dlatego, żeby wrócić w tym wątku do meritum:), czyli PITa przez internet, bo wydaje mi się, że za bardzo odbiegliśmy od tematu. A jeśli chodzi o powrót do tematu, to jestem właśnie na bieżąco bo dziś przesłałam przez internet wszystkie PITy, które miałam do rozliczenia (bo rozliczam całą rodzinkę:)) i myślę, że mogę dodać w tej sprawie ważną rzecz dla wszystkich, którzy chcą zapisać sobie kopię zapasową wysłanej deklaracji, a nie wiedzą jak to zrobić, żeby na komputerze została zapisana wersja pdf. Być może macie jakieś inne sposoby na ten problem, ale ja nie mogłam będąc w programie e-deklaracje zapisać kopii zapasowej w pdf, ponieważ funkcja ta nie była w ogóle dostępna. I oto cudownym sposobem po naciśnięciu magicznego klawisza funkcyjnego F8 - EUREKA:). Takie to proste i tyle radości! Można w ten sposób zapisać sobie również UPO w wersji pdf. Jeśli o tym wiedzieliście to szkoda, że się nie przydała moja magiczna wiedza, a jeśli komuś pomogę to świetnie:)
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: alpinista »

Ja nie znałem tego skrótu, a jestem jeszcze przed rozliczeniem, więc pewnie przyda mi się to.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: aga »

Marti - dzięki za podpowiedź. Ja co prawda mam możliwość zapisu w formacie pdf. Być może zależy to od wgranej wersji. Ale wiedza o klawiszu F8 z pewnością przyda mi się na przyszłość.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Marti »

Cieszę się, że mogłam się na coś przydać - ze skrótem F8:)

Ale mam inne pytanie odnośnie możliwości przekazywania 0,5% na wybrany Kościół.
Zdążyłam rozliczyć wszystkie PITy, a tu dzisiaj wraca mąż z pracy i mówi, że jego kolega zapytał, czy przekazaliśmy 0,5% na Kościół, oprócz przekazania 1% na wybraną OPP, co zawsze robiliśmy.
Z tego co ja wiem, to nie ma w tym roku takiej możliwości, prawda? Tym bardziej, że nigdzie w deklaracji nie było nigdzie na to miejsca, no ale wolę się upewnić.
A jak już będzie taka możliwość do wyboru, to raczej będzie to tak, że oprócz tego 1% będzie można przekazać jeszcze 0,5%, tak? Nie uszczupli to części przekazywanej na OPP? Bo jeśli w sumie będzie to 1,5% do przekazania, a nie jak dotąd 1%, to znów nasz "biedny budżet państwowy" zostanie uszczuplony:), dobrze rozumuję?:)
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Arwena »

W tym roku, nie ma jeszcze możliwości przekazania 0,5% na wybrany Kościół. Z tego co ja wiem, taka możliwość ma być od 2014 roku, czyli będzie można skorzystać z tego odpisu w rozliczeniu za rok 2013. Mam być to rozwiązanie analogiczne do jednoprocentowego odpisu na rzecz organizacji pożytku publicznego. Czy budżet będzie uszczuplony, to tego bym nie powiedziała, ponieważ te 0,5% mam być w zamian za likwidację Funduszu Kościelnego, który powstał jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa. Aktualnie na ten Fundszu idzie sporo kasy z budżetu, bo z Funduszu Kościelnego finansowane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, jak np. misjonarzy i zakonników. Z tego co podawali to mam być w ogóle jakiś trzyletni okres przejściowy, w czasie którego rząd ma wyrównywać ewentualną różnicę między kwotą, którą Kościół otrzyma z odpisu, a tą, którą uzyskiwał z Funduszu Kościelnego. Te 0,5% to i tak mało, bo Kościół chciał aby to było 0,8%-1%, a rząd 0,3%. Doszli jednak do kompromisu w wyniku którego obie strony zgodziły się na 0,5%.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Michal »

A te pół procenta to będzie tylko na kościoły, czy będzie można przeznaczyć na jakiś inny cel? I co będzie się działo z tymi pieniędzmi, jeśli podatnik nie zadeklaruje ich przekazania na konkretny kościół? Wiem, że jeszcze daleka droga do tego rozwiązania, ale może ktoś się orientuje jak będzie.
ODPOWIEDZ