PIT przez internet

Moderator: Admin1

Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Michal »

Nie podoba mi się taka rzecz, bo jest to w zasadzie wymuszanie na podatniku, by przekazał 1% na konkretny cel. Wiecie jak jest: jak już usiądę do rozliczania i po kilku godzinach będę kończył i odkryję, że MUSZĘ przeznaczyć 1% na dany cel, to mnie krew zaleje. Inną sytuacją byłoby, gdyby dane OPP były zasugerowane, ale gdybym mógł je zmienić - wówczas OK. I tak podejrzewam, że większość by zostawiała te dane choćby po to, by docenić pracę włożoną z robienie takiego programu do aplikacji. Południk, przede wszystkim sprawdź jaka organizacja przysłała Ci ten program, zanim podejmiesz decyzję o jego instalowaniu. A jak już to zrobisz, to sprawdź jak to wygląda z tym z 1% - czy możesz edytować.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Xenia45 »

Michał rozumiem Cie, z tego co ja się orientuję, rzadko jest podawana informacja przy ściąganiu a nawet póżniejszym instalowaniu takiego programu, na jaką organizację będzie przekazany ten 1%. Okazuje się to dopiero po wypełnieniu PIT. Jedynie w przypadku pobrania takiego programu ze strony określonej fundacji czy stowarzyszenia, wiadomo której organizacji przekazujemy ten 1%. W tamtym roku, z tego co podawali, najwięcej zebrała Fundacja Dzieciom „Zdążyć z pomocą”, ponad 88 mln zł, więc jest o co "walczyć" ;) a z tego co się orientuje w Polsce jest zarejstrowanych ponad 6 tys. OPP...
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: aga »

Michał - jest tez kilak linków, które pozwalają na ściągnięcie programu bez sugerowania organizacji 1%. Podawałam jeden z nich wcześniej. Jeśli śicaga się program ze strony jednego ze stowarzyszeń czy fundacji, to jakby można się pogodzić, że to właśnie na tą organizację trzeba będzie przekazać część podatku. Nieuczciwa jest natomiast taka sytuacja, o której pisaliście - przechodzi się przez wszystki okienka zeznania, a na końcu się dowiadujecie, że przekazujecie pieniadze na niewiadomo jaką organizację, o której niewiele wiadomo. A ostatnimi czasy zdarzają się przypadki, że prezesi fundacji robili zakupy osobiste z pieniędzy, które miały pomagać potrzebującym. :(
Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: Poludnik »

Takie sytuacje o jakich piszesz Aga (te z prezesami na zakupach), to niestety zdarzały się zawsze i chyba nigdy nie da się tego do końca wyplenić. Niemniej są to raczej rzadkie przypadki, choć też wolę świadomie decydować komu pomóc moim 1%. Program ściągnę z tego linku z forum, a nie z poczty, bo nawet nie wiem od kogo to przyszło.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: aga »

I oby sytuacje z prezesami były jak najrzadsze. Oczywiście rozumiem, że niektóre organizacje zatrudniaja pracowników, prezesów, którzy naprawdę angzaują sie w pracę, nieraz jest ich to główne albo jedyne źródło zarobku. Wiadome jest, że nie będą pracować całkiem charytatywnie. Ale musi to być w miarę logiczne. Fundacja nie może mieć dochodu 10 tys. miesiecznie, z czego 9 tyś. pochłania prezes.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: pinezka11 »

Niestety coraz częściej się słyszy o sytuacjach, gdzie ktoś zakłada fundację dla swoich korzyści. Wykorzystując naiwności i dobroć uczciwych ludzi. Najgorsze w tym jest to, że poprzez takie sytuacje, najwięcej tracą fundację, które prawdziwie spieszą z pomocą osobom potrzebującym. Słysząc o takich przypadkach człowiek się zaczyna zastanawiać czy warto, tej czy tamtej organizacji pomóc. Czy pieniądze nie pójdą do czyjeś kieszeni, czy faktycznie trafią do ludzi, którzy tego potrzebują...
Co do tych programów, to popieram jak najbardziej świadome przekazywanie swojego 1%. Poprzez wybieranie tej fundacji czy stowarzyszenia, któremu faktycznie pragniemy pomóc i wiemy, że te pieniądze zostaną dobrze spożytkowane. Pracowałam kiedyś w jednej takiej organizacji pożytku publicznego jako wolontariusz i mam mieszane uczucia akurat co do niej. A czy przekazując ten 1% zaznaczacie kwadracik odnośnie wyrażenia zgody na przekazanie danych osobowych? W organizacji w której pracowałam bardzo niewiele osób wyraziło na to zgodę, czego Prezez Fundacji nie mógł zrozumieć...
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: aga »

Ja przekazuję 1% podatku ale nigdy nie zaznaczam zgody na przetwarzanie danych. Dla mnie najwazniejsze jest, aby pieniadze trafiły do potrzebujących pomocy, a w tak wielu przypadkach trzeba zgadzać się na przetwarzanie danych choćby w celach marketingowych, że przynajmniej w tej sytuacji zostawiam sobie trochę prywatności.
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: alpinista »

Ja też nigdy nie przekazuję danych. Na podstawie 1% podatku można szacunkowo określić jakie są moje przychody, a to jest bardzo poważna informacja, której raczej nie udzielam na lewo i prawo.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: pinezka11 »

Wyrażenie zgody faktycznie pozwala na szacunkowe określenie kwoty naszych przychodów. Fundacja której pomagałam, otrzymywała zestawienie z Urzędu Skarbowego z listą na której były wyszczególnione osoby, które wyraziły zgodę na prztwarzanie danych. Oczywiście wraz z adresem i kwotą, która została przekazana. My póżniej wysyłaliśmy podziękowania wszystkim takim osobom. W przypadku niewielkich kwot, to moim zdaniem było trochę bezsensu, w końcu ktoś przekazał swój 1% po to, żeby pieniądze zostały pożytecznie spożytkowany, a nie dla podziękowania, które też przecież kosztuje. Większości były to niewielkie kwoty ale zdrzył się tez ponad 1 tys złotych ;)
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: PIT przez internet

Post autor: aga »

Niezła kwota. Ale prawda jest taka, że każda złotówka się liczy - ziarnko do ziarnka i może się nazbierać niezła sumka.
ODPOWIEDZ