wkłady w spółce cywilnej

Mówiły jaskółki .....

Moderator: Admin1

justysia
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2013, o 14:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

wkłady w spółce cywilnej

Post autor: justysia »

Witam,
Zastanawia mnie, czy w spółce cywilnej każdy ze wspólników musi wnieść wkład i co może być takim wkładem, czy tylko pieniądze, czy możliwe jest podwyższenie w trakcie działalności spółki takiego wkładu?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wkłady w spółce cywilnej

Post autor: pinezka11 »

Nie na wszystkich wspólnikach musi ciążyć obowiązek wniesienia wkładów. Musi on wyraźnie wynikać z umowy. W umowie też powinna być określona wysokość wkładów, w przeciwnym razie przyjmujemy, że wkłady są równe ( jest to szczególnie istotne przy rozwiązaniu umowy spółki).
justysia pisze:co może być takim wkładem, czy tylko pieniądze
Nie tylko
Zgodnie z art. 861 § 1 kodeksu cywilnego wkład wspólnika może polegać na wniesieniu do spółki własności lub innych praw, albo na świadczeniu usług. Przedmiot wkładu może być tak jak wspomniałaś pieniężny ale też niepieniężny.
I tak wkładem wspólnika może być:
·wniesienie do spółki własności lub innych praw (wspólnik może wnieść własność rzeczy ruchomych lub nieruchomości, wierzytelności, akcje, weksle, najem, patenty lub licencje);
·świadczenie usług (świadczenie usług to zarówno świadczenie przez wspólnika wyspecjalizowanych usług, ale także każdego rodzaju pracy na rzecz spółki, przy czym za świadczenie usług na rzecz spółki nie można w tym przypadku uznać czynności związanych z prowadzeniem przez wspólnika spraw spółki).
justysia pisze: czy możliwe jest podwyższenie w trakcie działalności spółki takiego wkładu?
Podwyższenie wkładu w trakcie obowiązywania umowy spółki jest możliwe, jednak w celu tym konieczna jest zmiana umowy spółki. Zmiana umowy spółki może nastąpić w drodze jednogłośnej uchwały wspólników, stwierdzonej na piśmie.
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wkłady w spółce cywilnej

Post autor: alpinista »

Z tymi spółkami cywilnymi to w ogóle dziwna sprawa moim zdaniem. Wszystkie inne rodzaje spółek są bardzo sformalizowane i rzeczywiście tak powinno być. Jednak większość spółek cywilnych to spółki na skalę mikro: dwóch przedsiębiorców dogaduje się świadczyć wspólnie pewne usługi i najkorzystniejszym rozwiązaniem jest założenie spółki cywilnej (przede wszystkim dlatego, że występują jako jeden podmiot w stosunku do swoich klientów, a jednocześnie mogą robić inne rzeczy osobno i to nie koliduje ze sobą). Owszem, wypada spisać umowę, po to by w przyszłości uniknąć nieporozumień. Ale jak widzę czasem robienie z igły widły to mnie krew zalewa. Czasem zapominamy, że najważniejsze jest wspólne zarabianie pieniędzy. Czasem będzie taka sytuacja, że jeden wspólnik ma większy wkład pieniężny, a drugi świadczy usługi na rzecz spółki i to jest chyba OK.

Ja w tej chwili w ogóle jestem w dziwnej formie spółki (pewnie wiele osób by tego nie nazwało spółką). Prowadzimy z kolegą interes alpinistyczny i w zasadzie tylko on ma firmę, a ze mną rozliczanie jest uzależnione od aktualnie najbardziej opłacalnej formy. Ale zasady mamy jak w spółce: wspólnie ponosimy wszystkie koszty i równo dzielimy się dochodem. Nawet spisaliśmy między sobą umowę, ale nie formalną umowę zawarcia spółki cywilnej, tylko taką prostą umowę samodzielnie sporządzoną, w której wypisaliśmy sobie najważniejsze zasady współpracy. Nie po to, żeby potem w sądzie coś sobie udowadniać (ciekawe czy taki papier w ogóle miałby jakąś siłę przebicia w sądzie), ale po to, żebyśmy mogli sami do tego spojrzeć i przypomnieć sobie co wspólnie ustaliliśmy. A w spółce (cywilnej) najważniejsze jest zaufanie - jak go nie masz do partnera, to lepiej zrezygnuj z niego.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wkłady w spółce cywilnej

Post autor: izabelar »

Nie wiem, w jakiej formie rozliczane są Twoje dochody uzyskiwane w tej ,,spółce". Jeśli np. Twój kolega prowadzi działalność, a Ciebie zatrudnia na podstawie umowy zlecenia, gdzie wynagrodzenie, które otrzymujesz z konkretnych projektów czy zleceń jest uzależnione od tych wszystkich ,,zasad współpracy" (jak to nazwałeś), to wszystko jest ok. Zlecenie możesz wykonywac nawet pod tzw. ,,tytułem darmym", czyli za free;) Oczywiście to, że kodeks cywilny dopuszcza taką możliwość, nie oznacza, że nie powstaną z tego tytułu jakieś skutki podatkowe, chociażby w postaci nieodpłatnego świadczenia, które powstanie po stronie Twojego kolegi.
Jeżeli zaś jesteś totalnie ,,na czarno", to zalecałabym ostrożność;)
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wkłady w spółce cywilnej

Post autor: alpinista »

Zazwyczaj podpisujemy umowę o dzieło lub zlecenie na konkretny "projekt" - jak to ładnie nazwałaś. Oczywiście ostrożnym trzeba być, choć znamy się od wielu lat i współpracujemy też tak długo, więc ryzyko jest mniejsze. Zresztą pieniądze nie są aż tak duże, żeby warto było kumpla stracić. Przynajmniej do tej pory obyło się bez większych problemów, bo oczywiście małe zgrzyty były, ale najważniejsze, że wszystko za każdym razem udaje się wyjaśnić.

Niemniej właśnie myślę o własnej działalności. Jednym z powodów jest uregulowanie naszej współpracy, choć nie jest to najważniejsze. Przede wszystkim chcę mieć możliwość swobodnego działania w innej branży - już samodzielnie.
ahmedvu153
Posty: 1
Rejestracja: 20 lut 2015, o 08:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wkłady w spółce cywilnej

Post autor: ahmedvu153 »

Założyłem DG, ponieważ rozpoczałęm pracę na kontrakt jako informatyk.
____________

ahmed
ODPOWIEDZ