Jak zminimalizować koszty podatkowe wymiany auta na nowe

Dla singli

Moderator: Admin1

fish
Posty: 1
Rejestracja: 11 sie 2014, o 09:08
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Jak zminimalizować koszty podatkowe wymiany auta na nowe

Post autor: fish »

Przeglądając fora podatkowe znalazłem dużo postów dotyczących opodatkowania od zakupu i użytkowania pojazdów w działalności gosp. Moje pytanie dotyczy natomiast minimalizacji kosztów podatkowych wymiany samochodu na nowy.
Sytuacja przedstawia się następująco:
1. Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (KPiR).
2. Na początku 2010 r. zakupiłem w kredycie (nie leasingu) samochód z homologacją ciężarową (kategoria N1). Samochód został wprowadzony do ewidencji środków trwałych, VAT od zakupu odliczony w całości, amortyzacja jednorazowa.
3. Przez cały okres kredytowania odsetki od rat kredytowych wliczałem w koszty działalności
4. Samochód był wykorzystywany do celów działalności i prywatnych. W całym okresie odliczałem VAT od kosztów eksploatacji, zgodnie ze zmieniającymi się przepisami.
5. Obecnie (dokładniej po upływie 5 lat) chciałbym "ściągnąć" samochód z ewidencji środków trwałych i przekazać (darować?) żonie (wspólnota majątkowa) lub córce
6. W to miejsce chciałbym dokonać zakupu w leasingu nowego samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany w działalności oraz do celów prywatnych.

I teraz pytanie jak to zrobić w sposób optymalny, czyli jak zminimalizować koszty podatkowe?
lr
ODPOWIEDZ