Wątpliwości dotyczące kosztów

Dla singli

Moderator: Admin1

Kapi
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2014, o 11:09
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Wątpliwości dotyczące kosztów

Post autor: Kapi »

Witam!

Mam pewne wątpliwości dotyczące kosztów uzyskania przychodu. Pozwolę sobie w podpunktach wymienić, i gdyby ktoś był tak uprzejmy, i mi odpowiedział, byłbym niezmiernie wdzięczny.

Otóż chodzi o działalność jednoosobową, konkretnie fizjoterapia. Fizjoterapeuta prowadzi książkę przychodów i rozchodów oraz ewidencję przebiegu pojazdu. Samochód jest prywatny, ale używany do np. dojazdów do miejsca wykonywania pracy, dojazdy do pacjentów itp.

1. W samochodzie trzeba wykonać naprawę, przegląd, serwis klimatyzacji itp. Fakturę za serwis wliczam do kosztów wpisując do ewidencji przebiegu pojazdu. Ale czy sam dojazd do mechanika też mogę wpisać w kilometrówce?
2. Czy można wpisywać dojazdy na staże specjalizacyjne (czyli podnoszenie kwalifikacji zawodowych).
3. Powiedzmy, że samochód jest zepsuty, i na potrzeby firmy jeżdżę innym. Czy przebiegi z innego samochodu mogę wpisać do kilometrówki. I czy muszę w ogóle ujmować, że używałem innego samochodu? Nikt przecież nie sprawdzi jakim samochodem jeżdżę, a i tak koszty ponoszę. Tyle tylko, że swój samochód zatankuję mniej razy, więc potem może mi brakować kosztów (bo do kosztów zalicza się mniejszą kwotę - wiadomo o co chodzi), chyba że mam inne koszty np. nie tylko zakupu paliwa, ale też napraw. I czy np. Urząd Skarbowy w razie kontroli interesuje się tym, czy ilość zatankowanego paliwa jest adekwatna do przebiegu? Np. w miesiącu zatankowałem za 300 zł, a kilometrów z kilometrówki wyjeździłem na 1000 zł. Czy ten stosunek ilości paliwa do ilości kilometrów musi być, czy nie ma to znaczenia?
4. Powiedzmy, że mam fakturę za zakupy materiałów biurowych, na której jedna pozycja to towar potrzebny do prowadzenia działalności, a trzy pozycje to rzeczy nie związane z działalnością, zakupione do domu. Do kosztów mogę zaliczyć tylko te potrzebne do prowadzenia działalności. Czy na fakturze musze więc skreślić te pozostałe i ująć tylko tę jedną rzecz, czy niczego nie kreślić, a do KPiR wpisać tylko tą jedną pozycję?
5. Powiedzmy, że za dojazd do domu pacjenta zapłaci mi sam pacjent. Czy w kilometrówce mogę też wpisać ten dojazd, skoro koszty już zostały mi zwrócone?
6. Jakie części kupowane do samochodu podlegają odliczeniom? Słyszałem, że opon nie można odliczać. A w internecie czytałem, że można. Czy np. zakup żarówek, wycieraczek szyby, serwis klimatyzacji, albo np. taka drobnica jak zapach do samochodu, ściereczki do kokpitu, myjnia, wosk czy szampon itp. można ująć w kosztach?
7. Siedziba firmy jest w domu. Jakie przedmioty domowego użytku mogę kupić i podciągnąć je pod koszty? Komputer (laptop)? Meble? Żarówki? W domu w zasadzie wypełniam tylko dokumentację podatkową, wszelkie czynności zawodowe mają miejsce poza domem.
8. Czy koszt używania internetu można wliczyć w koszty? Albo telefon komórkowy?
9. Powiedzmy, że pracuję do 15 na etacie, więc dojazdu do pracy nie mogę wpisać do kilometrówki. Ale po 15 zostaję w ramach działalności gospodarczej do godz. 19, świadcząc usługi w tym samym miejscu co etat. Czy zatem dojazd do pracy rozliczam normalnie? Bo przecież gdyby nie etat, to i tak musiałbym jechać na 15 i wracać o 19. A że jadę na 8 na etat, to przy okazji...

Miałem jeszcze kilka innych dylematów, ale wypadły mi z głowy. Jak sobie przypomnę to dopiszę. Tymczasem bardzo proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

Karol
Awatar użytkownika
Brat PIT
Moderator
Posty: 25
Rejestracja: 5 sty 2013, o 20:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wątpliwości dotyczące kosztów

Post autor: Brat PIT »

Nasze forum nie jest miejscem udzielania porad jak "wyrolować" fiskusa.
Zamykam.
Pozdrawiam,
Strasznie wredny Moderator
Zablokowany