własna działalność.

Dla singli

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: Xenia45 »

Na pewno w każdym biznes planie powinny się znaleźć takie elementy jak ogólna charakterystyka firmy czyli nazwa i forma prawna, przedmiot działalności, siedziba czy charakterystyka właścicieli/a oraz krótkie streszczenie.
Ważna jest też analiza SWOT, która zawiera ocenę silnych i słabych punktów firmy oraz szanse i zagrożenia, jakie wiążą się z otoczeniem, w którym działa firma. Powinny być też określone cele jakie firma chce osiągnąć, te długoterminowe jak i krótkoterminowe. Powinna się też znaleźć strategia marketingowa i strategia sprzedaży. Innymi słowy ta część biznes planu powinna odpowiadać na pytanie, dlaczego uważasz, że ludzie kupią to, co zaoferujesz i w jaki sposób planujesz im to sprzedać oraz w jakim czasie planujesz wykonanie poszczególnych działań (harmonogram realizacji)
Bardzo ważnym elementem jest plan finansowy. Ta część jest często nazywana"sercem biznes planu". Nie sposób bowiem skutecznie zafunkcjonować na rynku bez wcześniejszego zaplanowania finansowego swojej działalności.
Obejmuje informacje dotyczące: przychodów ze sprzedaży, kosztów, płynności finansowej i zapotrzebowania na środki pieniężne. W skład tego planu wchodzi m.in. bilans, rachunek zysków i strat (wraz z prognozowanymi nakładami inestycyjnymi, rachunek przepływów środków pieniężnych. Moim zdaniem te elementy są obowiązkowe w każdym biznes planie. Oprócz tego możesz zawrzeć wiele innych elementów.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: Michal »

Ja do biznes planu podchodzę od zupełnie innej strony, a już na pewno nie od wymyślenia nazwy firmy i czy adresu siedziby - to są rzeczy wybitnie wtórne. Najważniejsze pytania, na które trzeba w miarę możliwości jak najpełniej odpowiedzieć tworząc biznes plan to:
1. Jakie usługi / produkty będę sprzedawał? (czyli taki skrócony opis działalności)
2. Kto będzie kupował moje produkty / usługi? (analiza popytu)
3. Kto jeszcze sprzedaje takie same lub podobne produkty / usługi? (analiza konkurencji - aktualnej podaży na rynku)
4. Jak będę docierał do klientów z moim produktem / usługą? (plan marketingowy)
5. Kto będzie mi dostarczał surowców? (dotyczy to głównie produkcji, ale oczywiście przy niektórych usługach też trzeba kupować pewne materiały)
Na te pytania trzeba odpowiadać sobie jednocześnie. Raczej nie da się kompletnie odpowiedzieć na pytanie 1 nie ruszając innych pytań. Zresztą, w trakcie odpowiadania na kolejne zawsze przychodzi mi rozwinięcie poprzednich - te rzeczy z natury się przeplatają.

Dopiero jak mam odpowiedzi na te pytania, to biorę się za kosztorys. Tutaj należy wyliczyć koszta stałe prowadzenia działalności (składki, opłaty, czynsze, pensje itd.) oraz zrobić jakiekolwiek prognozy dotyczące sprzedaży. Jeśli się nie działało wcześniej w branży, to trudno mówić o sensownych prognozach, ale trzeba sobie wyliczyć przynajmniej to, przy jakiej wartości sprzedaży biznes zacznie być rentowny.
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: alpinista »

Czyli jednak jest ograniczona swoboda. Rozumiem, że warto najpierw przygotować taki biznes plan dla siebie, a potem dostosować go do potrzeb instytucji, która ma ocenić ewentualny wniosek o dofinansowanie uruchomienia działalności gospodarczej. Dzięki za wszystkie odpowiedzi, fajnie że tu trafiłem ;)
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: Andźka »

Pozdrawiam Alpinistę, któremu właśnie odpowiedziałam na pytanie o biznes plan, ale w innym dziale:) Wybacz, jestem nowa na forum i dopiero zapoznaję się z tematami tutaj poruszanymi:), podpisuję się jak najbardziej pod stwierdzeniem, że najpierw biznes plan dla siebie (z pomocą jakiejś firmy lub sporządzony przez siebie - ja jestem za tą drugą opcją), a dopiero potem trzeba go zmodyfikować pod kątem celu, w którym został sporządzony. Zupełnie inaczej wygląda biznes plan dla banku a inaczej w celu uzyskania funduszy unijnych.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: Michal »

Witaj Andźka na forum. Czasem warto przejrzeć inne wątki i działy zanim zada się pytanie... lub udzieli odpowiedzi ;)
saba
Posty: 2
Rejestracja: 16 wrz 2013, o 18:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: saba »

Ja starałam się o dofinansowanie, aczkolwiek nie udało mi się nic znaleźć. Założyłam więc firmę, która daje mi zyski i sprawia, iż jestem w stanie bez kredytów się utrzymać. Zachęcam was również do wybrania usług wirtualnych, ponieważ są znacznie tańsze niż normalne. Jak korzystam z usług bi..........................pl i jestem zadowolona. Jeszcze raz złamiesz Regulamin i nie będziesz zadowolona.
superlajt
Posty: 34
Rejestracja: 6 lis 2013, o 12:43
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: superlajt »

Teraz dają dotację między innymi dla + 50. tez dyskryminacja :D
dores22
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2017, o 15:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: dores22 »

W razie, gdyby ktoś z Was potrzebował pomocy w zakresie prawa pracy, informuję wszystkich zainteresowanych, że już niedługo, ponieważ 16-17 listopada 2017, odbędzie się Ogólnopolski Kongres Prawa Pracy. Jest to wydarzenie, które dedykowane jest wielu osobom, które chcą uzyskać nowych informacji odnośnie kodeksu pracy. Wybierając się na kongresprawapracy, możemy poszerzyć swoją wiedzę kilkukrotnie :) Sam też się tam wybieram! :)
emila98
Posty: 8
Rejestracja: 19 paź 2017, o 10:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: emila98 »

Dobrze wiedzieć, ale gdzie to się odbędzie?
dores22
Posty: 2
Rejestracja: 24 paź 2017, o 15:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: dores22 »

- 19-20 października 2017, Warszawa, UWAGA Warsztat 20.X. - wyprzedany - II termin warsztatu - 30.X.2017
- 16-17 listopada 2017, Poznań
ODPOWIEDZ