własna działalność.

Dla singli

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: Arwena »

A wracając jeszcze do tych dotacji z PUP-u czy trzeba posiadać jakiś wkład własny?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: pinezka11 »

Czasami jest taki wymóg aby osoba bezrobotna posiadała wkład własny ale nie zawsze.
Jednak z tego co się orientuje jest to ważny czynnik warunkujący dostanie takiego dofinansowania przy ocenie wniosków. W praktyce jest tak, że jeśli ktoś nie posiada choć minimalnego wkładu własnego, to trudno jest otrzymać taką dotację, ponieważ dla urzędników, jest to wtedy sygnał, że skoro osoba bezrobotna chce zainwestować swoje pieniądze, czyli tym samym ryzykować własnym kapitałem, to będzie bardziej zdeterminowana aby osiągnąć sukces. Co daje większe szanse na to, że przekazane pieniądze nie zostaną zmarnowane. Czasami spotyka się w regulaminach Urzędów Pracy określenie procentowe rekomendowanego wkładu własnego, w moim PUPie jest np. rekomendowany wkład własny w wysokości około 50%, ale wiem, że różnie się to kształtuje w zależności od regionu. Nie jest to obowiązkowe, jest to zalecenie i można również złożyć wniosek bez takiego wkładu, jednak wtedy może być bardzo trudno uzyskać takie dofinansowanie. Ważne jest to, że wkład własny nie jest rozumiany tylko jako pieniądze w czystej postać, wkładem takim mogą być też jakieś narzędzia/dobra, które mają być wykorzystywane w ramach działalności czy też komputer lub samochód.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: Michal »

Nie zgadzam się z Pinezką.

Z moich doświadczeń wynika, że składając wnioski o dotację na utworzenie działalności nie trzeba mieć żadnego wkładu własnego. Napisałem kilkanaście takich wniosków i większość przeszła. Co więcej, nigdy nie spotkałem się z sytuację, żeby w regulaminie była jakakolwiek mowa o dodatkowych punktach w trakcie oceny wniosku wynikających z zadeklarowanego wkładu własnego.

Urzędnicy rzadko kiedy oceniając wnioski analizują to, w jakim stopniu są one merytoryczne. Mają swoje tabelki i odgórnie narzucane metody oceny. Jest tam jasno określone za co i ile można dawać punktów i choć jeden urzędnik może teoretycznie ten sam wniosek ocenić inaczej niż drugi, to jednak różnice nie wynikają z innej skali, a jedynie z subiektywnej oceny poszczególnych punktów.

Mam wrażenie, że ta różnice w naszych doświadczeniach może wynikać z regionów, w jakich działamy. Tak jak wspomniałem w moim regionie (kujawsko-pomorskie) nigdy nie natknąłem się na dodatkową punktację wynikającą z wkładu własnego. Oczywiście we wniosku jest rubryka na zadeklarowanie takiego, ale nie ma ona praktycznie wpływu na ocenę.

Mówię oczywiście o dotacjach PUP z funduszu pracy. Dofinansowania unijne na otworzenie firmy rządzą się własnymi prawami, ale w tym wypadku każdy projekt, a nawet każdy nabór w ramach tego samego projektu może być inny. Tak czy inaczej najważniejsze jest to, żeby wczytać się dokładnie w dokumentację związaną z naborem: regulamin, instrukcję wypełniania wniosku czy systemem punktacji (jeśli jest dostępny). Pozdrawiam
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: alpinista »

Czyli tak czy siak trzeba iść do pośredniaka. Trudno, ale fajnie że dowiedziałem się czegoś.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: pinezka11 »

Zgadzam się z tobą Michał, że
Michal pisze:różnice w naszych doświadczeniach może wynikać z regionów, w jakich działamy
W moim PUPie niestety jak już wspomniałam wymagany jest wkład własny w wysokości 50% i na pewno duże znaczenie ma w tym zakresie fakt, że mieszkam w województwie mazowieckim.... :?
karolina
Posty: 30
Rejestracja: 19 sty 2013, o 20:14
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: karolina »

A czy potrzebny jest biznes plan aby taką dotację otrzymać?
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: słoniu »

Jak zakwalifikujesz się do wstępnej fazy projektu, to tak.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: pinezka11 »

W moim PUPie załącznik do wniosku o dotacje na otwarcie firmy jest na tyle rozbudowany - iż zawiera wewnątrz wszystkie podstawowe elementy biznes planu i załączanie dodatkowego opracowania tego typu nie jest konieczne.
W Warszawie z tego co czytałam wniosek o dotacje Urzędu Pracy jest o objętości przekraczającej 25 stron ;)
Moim zdaniem bez względu na to czy biznes plan jest wymagany, czy nie, to jego posiadanie jest zawsze dużo lepiej widziane przez pracowników UP. Wydaje mi się, że dobrze przygotowany biznes plan do PUP uwiarygadnia w oczach urzędników osobę bezrobotną i zwiększa szanse na pozytywne zaopiniowanie wniosku. Ukazuje nie tylko zaangażowanie osoby bezrobotnej w przedsięwzięcie, ale również przekonuje o jej kompetencjach.
Zresztą nawet jesli nie jest wymagany, to moim zdaniem planując rozpocząć własną działalność warto taki biznes plan zrobić dla samego siebie :)
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: Michal »

Biznes plan to podstawa! Niezależnie od tego czy jest wymagany czy nie. Zresztą w każdym formularzu na dotację są pytania, które stanowią zrąb biznes planu. Pinezka dobrze mówi - trzeba się przygotować do prowadzenia działalności. Skąd masz wiedzieć, czy Twój pomysł się uda? Bo tak Ci się wydaje? :lol: Tylko w miarę możliwości dobry biznes plan pozwala ocenić szansę na sukces firmy i czy w ogóle warto się w to brać. No chyba, że ktoś chce otrzymać dotację i kupić sprzęt, który będzie leżał w kartonie przez rok po to, by go potem sprzedać. W takiej sytuacji rzeczywiście nie warto poświęcać swojego czasu na robienie biznes planu. Inną sprawą jest to, że jeśli urzędnicy oceniający wniosek zobaczą jak dobrze się przygotowałaś, to mogą korzystniej spojrzeć na całość i Twoja szansa na otrzymanie pieniędzy wzrasta.
alpinista
Posty: 34
Rejestracja: 17 lut 2013, o 19:47
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: własna działalność.

Post autor: alpinista »

A co powinno się znaleźć w takim biznes planie? Są jakieś sztywne, ogólnie przyjęte ramy czy wzorce, czy raczej jest swoboda?
ODPOWIEDZ