Skala czy liniowy

Dla singli

Moderator: Admin1

Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Skala czy liniowy

Post autor: Hanys »

Wiem, ze w tym roku to już za późno na zmianę formy opodatkowania, ale chciałbym się poradzić odnośnie wyboru pomiędzy podatkiem liniowym a skalą podatkową.
Mój znajomy prowadzi działalność i korzysta z usług biura rachunkowego, które to poradziło mu wybór podatku liniowego. Podane przez nich argumenty za to między innymi pewność stałych opłat i że nie musi się przejmować tym, że wkroczy w drugi próg opodatkowania.
Z opowiadań znajomego, nie za bardzo podoba mi się to biuro i według mnie, to raczej chcieli mieć prostą formę rozliczania i tyle, mając gdzieś czy to się opłaca w przypadku jego działalności czy nie.
Poczytałem trochę na ten temat i znalazłem informację, że podatek liniowy opłaca się dopiero w momencie, jak dochód roczny przekracza 100 tyś. zł i że tak naprawdę nie jest to forma wprowadzona po to, żeby korzyść mieli podatnicy, ale żeby były zapewnione stałe wpływy do budżetu.
Poza tym będąc na podatku liniowym nie można rozliczyć się wspólnie z małżonkiem, a jego żona jest emerytką, więc według mnie chyba opłacałoby się im rozliczać wspólnie z uwagi na jej niskie dochody. Co do ulg,to i tak z żadnej nie mogą skorzystać z tego co wiem.
Jak Wy myślicie? Macie może jakieś informacje z praktyki wzięte, przy jakim dochodzie opłaca się przejść na skalę? i co warto wziąć pod uwagę dokonując wyboru pomiędzy skalą a podatkiem liniowym? i czy w przypadku KUP, to te same koszty uzyskania przychodu można uwzględnić w jednej i drugiej formie opodatkowania?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skala czy liniowy

Post autor: izabelar »

Aby precyzyjnie odpowiedzieć na Twoje pytanie, trzeba byłoby wiedzieć, jakich dochodów spodziewa się Twój znajomy. Z tego, co piszesz, rzeczywiście wygląda na to, że lepiej, gdyby rozliczał się według skali, chyba, że zona emerytka była generałem i ma emeryturę ok. 100 tys rocznie:) Widziałam takie PIT-y:) Tyle, że dotyczyły panów generałów:)
Jesli zaś chodzi o to, czy biuro rachunkowe wolało mieć proste rozliczenia czy też nie, to moim zdaniem to raczej nie wchodzi w rachube. Sposób liczenia jest praktycznie taki sam, tzn. trzeba wprowadzić wszystkie dokumenty z danego okresu, a potem program (bo raczej nie robią tego ,,na piechotę") oblicza podatek.
Jesli biuro byłoby ,,leniwe" zaproponowałoby zaliczki uproszczone (abstrahując od tego, że czasem taki sposób po prostu podatnikowi najbardziej sie opłaca). Wtedy nie musieliby (choć tylko praktycznie, bo przepisy nakazują bieżące księgowanie) do 20-go mieć wszystkich dokumentów zaksiegowanych. Podatnik i tak płaciłby zaliczki w stałej wysokości.

Wracając do skali i liniówki - takie same przychody tu sie uwzględnia i takie same koszty. Przy liniówce odpada jednak mozliwość rozliczenia z żoną, skorzystania z ulg (np. na dziecko). Nie ma więc co ,,szaleć", jesli dochody nie są na tyle wysokie,by to się opąłcało. A ten próg opłacalności, jak piszesz, wynosi ok 100 tys. zł dochodu.
Hanys
Posty: 27
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:56
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skala czy liniowy

Post autor: Hanys »

Żona znajomego nie była generałem :D , a jej dochody były raczej niewielkie.
A z tym uproszczeniem dla biura rachunkowego chodziło mi o to, że przy rozliczaniu podatku liniowego biuro nie musi uwzględniać żadnych ulg, a podatek wylicza zawsze w ten sam sposób - mnoży po prostu razy 19%, ale fakt, może przesadzam - w sumie to skala podatkowa dla biura też nie powinna być jakoś dużo bardziej skomplikowana skoro koszty uzyskania przychodu uwzględnia się te same.
Zaliczki uproszczone akurat tutaj zostały zaproponowane:), ale to dlatego, że są opłacalne w tej sytuacji - gdyby nie płacił zaliczkowo to miałby wyższy podatek (nie znam szczegółów ale jak mi to tłumaczył, to wyglądało na logiczne rozwiązanie).
Dziękuję za odpowiedź - chyba poradzę mu zmianę na skalę podatkową, bo raczej nie będzie miał wyższych dochodów rocznych niż 100 tyś., chociaż życzę mu oczywiście jak najwięcej :D .
alison3492
Posty: 1
Rejestracja: 31 gru 2014, o 20:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Skala czy liniowy

Post autor: alison3492 »

Szykuję się do napisania porządnego biznes planu - może wykorzystam go do starania się o dotację, może w staraniach o kredyt. Tak czy siak podjąłem już decyzję, żeby taki biznes plan mieć - w miarę możliwości jak najlepszy i pełniejszy. Zastanawiam się nad wynajęciem firmy, która się w tym specjalizuje, do napisania biznes planu. Jak myślicie - ile może kosztować taka usługa? Rozrzut jest pewnie spory, ale z jakimi cenami się spotkaliście?
alison
ODPOWIEDZ