Rezydencja podatkowa w Anglii dzialalnosc sezonowa w Polsce

Dla singli

Moderator: Admin1

On25
Posty: 1
Rejestracja: 13 cze 2020, o 17:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Rezydencja podatkowa w Anglii dzialalnosc sezonowa w Polsce

Post autor: On25 »

Witam

W przyszlym roku mam zamiar wynajmowac domki letniskowe nad morzem ,sezonowo -wynajem krotkoterminowy. Tak naprawde sa to 4 budynki mieszkalne caloroczne,ale wynajmowane beda tylko trzy, czwarty domek bedzie dla nas(wlasciciele ,rodzina). Chcialbym wiedziec ,jaka forma dzialalnosci bylaby dla mnie najkorzystniejsza ,biorac rowniez pod uwage ,ze razem z zona pracujemy i mieszkamy w Anglii od kilku lat ,oboje mamy obywatelstwo brytyjskie, a domki wynajmowane bede w Polsce. W zwiazku z tym, ze pracujemy w Anglii ,nie chcialbym placic zus-u w Polsce. Slyszalem ,ze wystarczy przedstawic w polskim urzedzie skarbowym specjalny formularz z tutejszego US? ,ale moze korzystniej byloby wynajmowac na tesciowa, ktora jest na emeryturze? Jestem otwarty na wszystkie opcje. Kolejna sprawa to podatek od nieruchomowsci ,nie chcialym placic najwyzszej stawki caly rok ,czy naliczanie tej stawki zmienia sie wraz z "zamrazaniem" dzialalnosci sezonowej?.Piszac sezonowa mam rowniez na mysli majowke, okolice swiat i sylwestra. Wszystkie sugestie beda mile widziane. Jezeli to mozliwe to by musiala byc odpowiedz krok po kroku ,dla kogos kto nie prowadzil nigdy dzialanosci i nie ma firmy.
Mam namiar na ksiegowa ,ktora dziala w tej branzy zawodowo bedzie nas rozliczac. Niestety nie ma wiedzy jak to pogodzic wszystko z nasza sytuacja ,zeby biorac pod uwage nasza rezydencje wyszlo to z korzyscia dla nas.

Problem w tym ,ze bedac malym zuczkiem wcale nie jest latwo o ksiegowego, ktory poruszalby sie miedzy roznymi krajami i zrobil to w rozsadnej cenie.

Pytania :
1 Dzialalnosc w Polsce czy w Anglii? Jakie mam mozliwosci? W Polsce obawa przed wejsciem w wyzszy prog podatkowy powyzej 85k zl. W Anglii ten prog to 50k funtow . Zarobki zony to 25k , ja zarabiam 30k. Ja pracuje na etacie, zona jest samozatrudniona (self employed) i wlasnie z tym wiaze nadzieje,zeby z tego skorzystac trzeba byc rezydentem,a my jestesmy.

Druga opcja to Spolka ltd. nie chcialbym z tego korzystac bo w tej sytuacji domki musialyby przejsc na spolke? Inwestycja pokryta w 80% z oszczednosci.

2 Jezeli dzialanosc gospodarcza w Polsce to w jakiej formie najkorzystniejsza? Wiem ,ze np wynajmujac w Polsce mieszkanie ,mozna to zrobic na ryczalcie lub na zasdach ogolnych 18% stawka chyba. Mieszkajac w Anglii musialbym zglosic to do tutejszego urzedu i zaplacic roznice ,nie ma tu ryczaltu. Nie bedzie to mialo wplywu na placenie wyzszego podatku ,gdyz wynosi on 50tys z wynajmu nie bedzie wiecej jak 10tys funtow. Wiec dalej pozostaniemy w stawce 20% . Troche sie w tym gubie , jest ogolnie ustawa o unikaniu podwojnego opodatkowania.
Czy prowadzac dzialalnosc w Polsce i rozliczajac sie z dochodu w polskim US , bede musial jednoczesnie deklarowac zarobki z Anglii? Czy wtedy nie wejde na wyzszy prog podatkowy oplacajac podatek dochodowy z domkow?

3 Moze tesciowa?Jezeli tak to jak? . Zostal jej jeszcze jeden rok pracy, w 2022 idzie na emeryture.
4 Jak wyglada sytuacja z podatkiem od nieruchomosci? Sa to budynki mieszkalne caloroczne, stawka 0.70 pare groszy od metra prowadzac dzialalnosc zrobi sie 7zl.
Czy zawieszajac dzialalnosc w okresie kiedy domki nie beda wynajmowane, moge liczyc na mniejszy podatek na wszystkie 4 domki? Rozumiem ,ze w najgorszym scenariuszu 3 domki na wynajem bylyby opodatkowane po najwyzszej stawce ,a czwarty dla wlascicieli i rodziny traktowany bylby jak budynek mieszkalny?
5 Jak wyglada sprawa amortyzacji?
6 Czy w naszej sytuacji ,oprocz otworznia dzialanosci musze cos jeszcze zglaszac do US?
7 Zakladajac najlepsza forme dzialalnosci dla nas do kiedy msuimy sie rozliczyc z US?
8 Jaki pit 28 podobno jest tam rubryka dochod z zagranicy? a moze 36?
9 W jakims artykule przeczytalem ,ze w Polsce celowalbym w" pozarolnicza dzialalnosc gospodarcza", zgloszenie w CEiDG. Czy to sie zgadza?
10 Jak uniknac opla na zus , w Anglii oplacamy skladki zdrowotne i emerytalne.

Zanim trafie do ksiegowej ,chcialbym sie troszke zorientowac w temacie ,zeby nie isc do niej zupelnie nieprzygotowanym.Nigdy wczesniej nie prowadzilismy dzialalnosci w Polsce. Jesli ktos moze pomoc ,to prosze napisac krok po kroku gdzie i co mam zglosci.
Rowniez, jest na forum ktos kompetentny i zna dobrze realia tych 2 krajow prosze o kontak.

Z gory dziekuje i pozdrawiam
ODPOWIEDZ