Jak traktujecie rozrachunki gotówkowe ?

Księgi handlowe (pełna rachunkowość)

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Jak traktujecie rozrachunki gotówkowe ?

Post autor: słoniu »

Jak już gdzieś na forum napisałem, staram się upraszczać to co można w ewidencjach.
Ciekaw jestem, jak rozliczacie rozrachunki gotówkowe :?: . Ja nie przepuszczam tego przez zespół 2, tylko rozliczam od razu przez kasę.
Ostatnio zmieniony 16 sty 2013, o 18:06 przez słoniu, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak trktujecie rozrachunki gotówkowe ?

Post autor: pinezka11 »

Ja osobiscie wolę ksiegować wszystkie faktury przez konto rozrachunków. Czasami jest to potrzebne do analiz np. ustalenia obrotow z danym kontrahentem. Wszystko zależy jednak od ilości takich rozrachunków oraz od przyjętych zapisów w polityce rachunkowości.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak traktujecie rozrachunki gotówkowe ?

Post autor: obeliks »

ja również przepuszczam takie zapisy przez konta rozrachunkowe, daje to czytelny obraz odnośnie obrotów z naszymi kontrahentami, myśle ze tu jednak działalność jest dowolna aby prowadziła do prawidłowego zaewidencjonowania danej operacji gospodarczej
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak traktujecie rozrachunki gotówkowe ?

Post autor: słoniu »

Ja jednak będę się "upierał" przy pomijaniu zespołu 2.
Piszecie o śledzeniu obrotów z kontrahentem. Nas interesują kwoty netto tych obrotów. W zasadzie każdy program pozwala na wylistowanie obrotów z danym kontrahentem na kontach 3, 4, 5 lub 7 w kwotach netto.
Przy bardzo dużej ilości operacji gotówkowych, przepuszczanie ich przez 2, rozdyma dodatkowo kartoteki i analitykę kontrahentów. Nie raz widziałem w planie kont dostawców u których 10 lat temu kupiliśmy gumkę myszkę i zeszyt w kratkę za gotówkę.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak traktujecie rozrachunki gotówkowe ?

Post autor: pinezka11 »

Może to
słoniu pisze:rozdyma dodatkowo kartoteki i analitykę kontrahentów
ale jak dla mnie jest większy porządek na koncie danego kontrahenta, szczególnie przy uzgadnianiu potwierdzeń sald. Teoretycznie faktury nie powinno już być widać na potwierdzeniu salda ale różnie się może zdarzyć, np. jakaś nadpłata wynikła z podwójnego zapłacenia tej samej faktury, którą póżniej moim zdaniem łatwiej jest odnaleźć na koncie rozrachunkowym konkretnego kontrahenta. Poza tym co zrobić w sytuacji, gdyby Urząd Skarbowy przy czynnościach kontrolnych poprosił o przedstawienie obrotówki analitycznej kontrahenta. W przypadku pomijania w kartotekach faktur opłacanych gotówką wychodzi, ze kontrahenci ci nie ma kartoteki. I co wówczas zrobić? Pojechać do urzędu z raportami kasowymi? ;)
agnieszka
Posty: 9
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak traktujecie rozrachunki gotówkowe ?

Post autor: agnieszka »

Przez 10 lat pracowałam w dużej firmie, gdzie zawsze wszystkie faktury niezależnie w jaki sposób były płacone, księgowałam przez "2", jest wtedy duży porządek i jasność, łatwo także o potwierdzenie salda, sprawdzić obroty. Czasami ktoś (prezes, dyrektor) chciała faktury tylko z danej firmy, w tym przypadku nie było problemu, bo według 200 mozna było wszystko odnaleźć.
Potem przez 10 miesięcy pracowałam w biurze rachunkowym, tutaj zaczęło sie oszczędzanie na maksa, była to malutka firma, oszczędności dotyczyły także pojemnośco serwera, więc kazano mi faktury księgować Wn 400 Ma 100 pomojając konto 200, żeby (po pierwsze) szybciej księgowane, (po drugie) oszczędność miejsca na serwerze, (po trzecie) nie musiałam drukowac dodatkowych PK bo szkoda kartek i miejsca w segregatorach.
Moje osobiste zdanie - wole księgowac przez "2" - w ten sposób widzę rozrachunek przez kasę, bank, kompensatę, mam nad tą czynnościa kontrolę.
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ