Firma handlowa i księgi

Księgi handlowe (pełna rachunkowość)

Moderator: Admin1

lena
Posty: 15
Rejestracja: 28 lut 2013, o 11:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Firma handlowa i księgi

Post autor: lena »

Mam pytanie. W jaki sposób ustalić zaliczkę na podatek dochodowy w firmie handlowej prowadzącej księgi rachunkowe. Czy księgując towary bezpośrednio w koszty na "4" co miesiąc trzeba robić inwentaryzację, żeby ustalić ile z tych towarów zostało sprzedane. A może jest jakiś inny sposób. Pomóżcie.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Firma handlowa i księgi

Post autor: obeliks »

wydaje mi sie ze niepoprawnym zabiegiem jest ksiegowanie towarów bezposrednio w koszty, moim zdaniem powinny byc zawieszone na koncie towarow badz na koncie rozliczenie zakupu i dopiero w momencie sprzedazy czyli generowania przychodu zdejmujemy je ze stanu i dajemy na konto koszt sprzedanych towarow, w ten sposob mamy zachowana zasade wspolmiernosci przychodow i kosztow i majac taki obraz bardzo łatwo policzyc podatek
lena
Posty: 15
Rejestracja: 28 lut 2013, o 11:02
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Firma handlowa i księgi

Post autor: lena »

Ale jak to będzie z firmą, która przekazuje dokumenty do biura rachunkowego. Czy musi prowadzić magazyn i przekazywać informację na temat sprzedanych towarów? Wszystko jest w porzadku jak to jest 2 rodzaje asortymentu i sprzedaż 4 towarów w miesiącu. Ale co w przypadku gdy asortyment jest ogromny a sprzedaz idzie w setki lub tysiące. Tu dla mnie zaczynają się schody.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Firma handlowa i księgi

Post autor: obeliks »

wydaje mi sie ze przy tego typu przedsiewzieciach sprawa opieki nad tzw magazynem lezy po stronie przedsiebiorstwa i pewnie bywa to zelektryfikowane co wchodzi i co jest zdejmowane ze stanu biuro rachunkowe powinno dostawac np czysty raport powiedzmy dzienny z aktualnym stanem magazynu i specyfikacją co w jakiej ilosci sztuk i po jakiej cenie z niego zeszlo w dzisiejszych czasach takie raporty generuja odpowiednio skonfigurowane do tego progamy magazynowe
ODPOWIEDZ