ksiegowość w ngo

Księgi handlowe (pełna rachunkowość)

Moderator: Admin1

bea
Posty: 4
Rejestracja: 22 lut 2013, o 18:27
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

ksiegowość w ngo

Post autor: bea »

Witajcie,
myślę o założeniu fundacji. Czym różni sie prowadzenie księgowości w organizacji pozarządowej w porównaniu z księgowością w typowej działalności gospodarczej ?
Bea
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ksiegowość w ngo

Post autor: Xenia45 »

Witaj,
Trochę tych różnic jest ;)
Księgowość w organizacji pozarządowej, to księgowość pełna, czyli prowadzona w księgach rachunkowych przy pomocy księgi głównej, według ustalonego planu kont, który różni się znacznie od typowego planu kont w normalnej działalności gospodarczej. Księgowość musi być prowadzona w księgach rachunkowych, ponieważ taki wymóg nakłada ustawa o rachunkowości. Tak więc nie może to być książka przychodów i rozchodów. Znacznie ma też to, czy fundacja prowadzi działalność gospodarczą, jeśli nie to może zastosować pewne uproszczenia w prowadzeniu rachunkowości.Wynikają one z uproszczonego wzoru sprawozdania finansowego oraz z możliwości odstąpienia od zasady ostrożnej wyceny. Rachunkowość organizacji nieprowadzącej działalności gospodarczej prowadzona jest na podstawie zapisów ustawy o rachunkowości ale także rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie szczególnych zasad rachunkowości dla niektórych jednostek niebędących spółkami handlowymi, nieprowadzących działalności gospodarczej.
Prowadzenie przez fundację działalności gospodarczej powoduje utratę powyższych uprawnień i fundacja wtedy musi stosować tylko ustawę o rachunkowości. Trzeba wtedy wyodrębnić w księgach rachunkowych działalność statutową i działalność gospodarczą poprzez odpowiednie konta kosztowe i przychodowe. Takie wyodrębnienie jest konieczne gdyż trzeba ustalić wynik finansowy oddzielnie na każdej formie działalności (wynik na działalności statutowej, gospodarczej i wynik finansowy ogółem). Innymi słowy konieczne staje się sporządzenie bardziej rozbudowanego sprawozdania finansowego według wzoru określonego w ustawie o rachunkowości. Wiąże się to m.in. z bardziej rozbudowanym planem kont.
Poza tym każda organizacja pozarządowa powinna opracować politykę rachunkowości, czyli zasady, według których będą prowadzone księgi rachunkowe, które powinny uwzględniać specyfikę działalności organizacji.

To chyba najważniejsze różnice, tak w skrócie. Jeśli by Cię interesowało coś jeszcze w tym temacie to pytaj śmiało ;)
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ksiegowość w ngo

Post autor: pinezka11 »

Co do planu kont to w organizacji pozarządowej powinny się znaleźć takie konta jak
- Koszty działalności statutowej nieodpłatnej
- Koszty działalności statutowej odpłatnej
- Koszty administracyjne czy
- Koszty działalności gospodarczej.

Natomiast w zakresie przychodów powinny być takie konta jak np.:
- Przychody działalności statutowej odpłatnej,
- Przychody działalności statutowej nieodpłatnej,
- Przychody z działalności gospodarczej,
- Składki członkowskie czy
- Przychody z 1%( gdy organizacja ma statut OPP).

Na próżno ich szukać w typowej działalności gospodarczej ;)
Różnice też są w zakresie sprawozdawczość.
Każda organizacja pozarządowa (fundacja/stowarzyszenie) musi sporządzić dwa rodzaje sprawozdań:
·merytoryczne - w którym trzeba opisać działalność statutową, czyli co udało się zrobić w jakimś okresie czasu , w jaki sposób i kto z tego skorzystał;
·finansowe - opisujące stan finansowy organizacji i gospodarkę finansami w określonym czasie.

W przypadku organizacji nieprowadzących działalności gospodarczej sprawozdanie finansowe powinno zawierać:
-bilans
-rachunek wyników
-informację dodatkową

Jak już wspomniała Xenia prowadzenie działalności gospodarczej powoduje nakaz stosowania wzorów sprawozdań finansowych zawartych w ustawie o rachunkowości. Wtedy sprawozdanie fundacji zasadniczo składa się z:
-wprowadzenia
-bilansu;
-rachunku zysków i strat;
-informacji dodatkowej.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ksiegowość w ngo

Post autor: obeliks »

zasadniczo wszyscy macie racje ja myślę ze głownym celemtworzenia fundacji są możliwości nie płacenia podatków do US ponieważ wszystkie działania wykonywane w ramach tzw działalności statutowej fundacji sa zwolnione z płacenia podatku dochodowego
Poludnik
Posty: 37
Rejestracja: 21 lut 2013, o 17:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ksiegowość w ngo

Post autor: Poludnik »

Obeliks, walnąłeś teraz z grubej rury. Główne cele tworzenia fundacji są zazwyczaj zapisane w statucie, a jeszcze nigdy nie widziałem tam informacji o uniknięciu płacenia podatków do US. Jasne, że takie sytuacje też się zdarzają (mam na myśli to, że czasem powstają fundacje właśnie w tym celu), jednak to nie można tak generalizować. To tak jakby ktoś powiedział, że głównym celem zakładania spółek z o.o. jest oszukanie klientów i kontrahentów gdyż jest właśnie ograniczona odpowiedzialność finansowa. Widzę, że w przeciwieństwie do mnie masz wyraźnie złe doświadczenia z organizacjami pozarządowymi.

A wracając do tematu, to nie można zapominać o tym skąd pochodzi większość środków, którymi dysponują fundacje. Najczęściej większość z nich zdobywa pieniądze w drodze konkursowej - różne instytucje ogłaszają konkursy na realizację zadań pożytku publicznego i NGO walczą o te pieniądze. A realizacja takiego projektu wiąże się z koniecznością rozliczania go według przepisów innych niż księgowe, gdyż narzucanych przez instytucje finansujące. To jest moim zdaniem główna sprawozdawczość, jaką muszą robić fundacje i stowarzyszenia, choć oczywiście wspomniane przez Was przepisy też mają zastosowanie.
Joanna85
Posty: 2
Rejestracja: 18 sie 2016, o 11:57
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ksiegowość w ngo

Post autor: Joanna85 »

Do prowadzenia księgowości w NGO polecam Ci program LeftHand dla Stowarzyszeń i Fundacji. Jest prosty w obsłudze i chyba jedyny tego typu program w pełni zorientowany na organizacje. Po za tym jest ekonomiczny w zakupie, bo w pakiecie masz szkolenie, a warunki zakupu dla każdej fundacji czy stowarzyszenia ustalane są indywidualnie.
ODPOWIEDZ