Strona 1 z 1

czynsz w księgach

: 11 lut 2013, o 19:00
autor: karolina
Cześć,
W jaki sposób ujmuje się w księgach rachunkowych wynajmującego z góry opłacony czynsz?

Re: czynsz w księgach

: 11 lut 2013, o 20:12
autor: BabciaTeosia
Witaj,
Uważam, że koszty najmu biura zaliczymy do kat. kosztów pośrednich, a więc kosztów ogólnozakładowych, związanych ogólnie z całą działalnością podatnika i nie dotyczących konkretnego źródła przychodów.

Koszty pośrednie, a więc koszty inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącane w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

Re: czynsz w księgach

: 12 lut 2013, o 10:39
autor: pinezka11
Cześć,
Zgodnie z zasadą memoriałową, która jest zawarta w ustawie o rachunkowości, w księgach ujmuje się wszystkie osiągnięte przychody i koszty związane z tymi przychodami dotyczącymi danego roku obrotowego. Nie ma tu znaczenia termin ich zapłaty. Ta zasada jest realizowana poprzez dokonywanie rozliczeń międzyokresowych kosztów i przychodów.
W tym przypadku, czynsz zapłacony przez wynajmującego będzie zaliczony do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Początkowo będzie on ujęty na koncie 84 " Rozliczenia międzyokresowe przychodów", a następnie sukcesywnie - w okresach miesięcznych, kiedy to zostaje wykonana usługa najmu, wyksięgowywany z tego konta i księgowany na koncie Pozostałych przychodów operacyjnych 76.

Re: czynsz w księgach

: 12 lut 2013, o 10:46
autor: obeliks
Tak jak pinezka stwierdziła zawieszasz koszty na tzw RKM i proporcjonalnie co miesiąc ujmujesz czesc tych kosztów do momentu rozliczenia konta rmk

Re: czynsz w księgach

: 13 lut 2013, o 03:20
autor: słoniu
Nie wiem czy zauważyliście, że autor tematu pyta o księgi wynajmującego (przychody) a nie najemcy (koszty) ;).

Re: czynsz w księgach

: 14 lut 2013, o 12:38
autor: BabciaTeosia
Rzeczywiście Słoniu, masz rację.
A odnosząc się do pytania zadanego przez Karolinę to:

- przychody związane z otrzymanymi z góry czynszami nie dotyczą bieżącego okresu dlatego też powinny być rozliczone za pośrednictwem konta - rozliczenie międzyokresowe przychodów - zespół 8. Następnie ujmowane są do przychodów okresów, których opłata dotyczy.

Jednak prawo podatkowe inaczej podchodzi do kwestii otrzymanych z góry czynszów. W tym przypadku pobrany czynsz stanowi przychód, który zostanie opodatkowany w momencie otrzymania środków.Jest to właściwe wtedy, gdy usługa taka jest świadczona jednorazowo. Wtedy gdy usługa ma charakter ciągły, do przychodów z tego tytułu należy stosować art. 12. ust. 3c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli strony ustalą, iż usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku.

Jeżeli jednak istnieje rozbieżność w prawie podatkowym i bilansowym, należy w księgach rachunkowych ująć podatek odroczony.

Jeśli interesuje Cię sposób rozpisania księgowego takiej transakcji to służę pomocą.