Przelew a PKPiR

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

Firmowiec
Posty: 1
Rejestracja: 30 kwie 2013, o 16:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Przelew a PKPiR

Post autor: Firmowiec »

Witam

Jestem na etapie zakładania firmy i mam pewien problem dotyczący rozliczania płatności. Firma będzie zajmowała się prowadzeniem kursów dla młodzieży. Kursy będą trwały przez kilka miesięcy a klient będzie doknonywał płatności w ratach np. po 100zł miesięcznie aż do końca kursu. Podpisujemy umowę,w której zobowiązuje się do płatności w określonych terminach określonych sum. Czy muszę mu wystawić wtedy rachunek? Jeżeli tak to na jakim etapie płatności?

Przede wszystkim nie mogę dojść do tego jak to rozliczać w PKPiR. Przychodzą np. przelewy z płatnością ratalną od zapisanych kursantów. Wystawić im wtedy rachunek? Czy nie muszę? Wystarczy wyciąg bankowy z danego dnia i wpisanie to do księgi bez innych formalności czy trzeba to inaczej wykonać.

Przepraszam, że piszę trochę chaotycznie, ale byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś mi wytłumaczył dokładnie jak rozliczać płatności ratalne w przelewach w wyżej opisanej sytuacji i czy wyciąg bankowy starczy?
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Przelew a PKPiR

Post autor: Xięgowa »

Przychody powinny być wykazywane zgodnie z okresami rozliczeniowymi wynikającymi z umowy, przy czym chodzi tu o okres trwania danego ,,kawałka" kursu, a nie fizyczne płatności. Jeśli kurs składa się z dwóch części, to rozpoznajesz przychód dwukrotnie.
Przelewy nie wystarczą. Musisz albo wystawiac rachunki (faktury), albo robić tzw. ,,dzienne zestawienie sprzedaży".
ODPOWIEDZ