wyciąg bankowy

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

wyciąg bankowy

Post autor: izabelar »

Mam 2 pytania:
1. w jakiej dacie księgujecie wyciąg bankowy w książce prowadzonej metodą uproszczoną?
Ja uważam, że datą poniesienia kosztu (a co za tym idzie datą, kiedy mogę ten wyciąg ująć w książce) jest data wyciągu bankowego. Zwykle banki sporządzają go 1-go dnia następnego miesiąca (tylko nieliczne robią to z datą ostatniego dnia danego miesiąca).
Jesli na takim wyciągu np. za luty, sporządzonym przez bank 1 marca, znajdą się odsetki od środków, to wrzucam je do lutego jeszcze. Ale wszystkie koszty bankowe juz pod datą 1 marca księgowałabym.
Ale moja szefowa uważa inaczej. Mam wszystko wrzucać do lutego.

2. Czy zestawienie operacji lub historia rachunku za okres miesięczny jest równoznaczne z wyciagiem bankowym?
Tu nie mam zdania i dam się przekonać:) Uważam, że wyciąg powinien być (z ostrożności), ale może wystarczy ta historia?
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wyciąg bankowy

Post autor: BabciaTeosia »

Witam,
Wydaje mi się że Szefowa ma rację. Wszelkie koszty bankowe powstały w m-cu lutym ,operacje zaksięgowane są w banku z data lutową. To tylko wyciąg został wydrukowany z data marca. A operacje dotyczą lutego.
Ja zawsze księgowałam wyciągi bankowe z datą operacji bankowych.
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wyciąg bankowy

Post autor: lubię_podatki »

A ja bym uważała, że jednak izabelar ma rację.

Art. 22 ust. 6b ustawy o PIT:
Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6, z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu.

Zastrzeżenia nie mają tu zastosowania, bo dotyczą np. prac rozwojowych, czy zaniechanych inwestycji oraz skadek ZUS i wynagrodzeń pracowniczych.

Datą wystawienia dokumentu jest więc np. ta data 1 marca.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wyciąg bankowy

Post autor: Xenia45 »

Mi też się wydaje, że izabelar masz rację. Prowizje i opłaty bankowe uważane są za koszty pośrednie, ponieważ są pośrednio związane z działalnością, moment ich ujęcia w kolumnie 13 podatkowej księgi przychodów i rozchodów - wyznacza data poniesienia wydatku, którą zgodnie z tym co napisała moja poprzedniczka jest data wystawienia faktury lub rachunku, a w przypadku opłat bankowych będzie to data wystawienia wyciągu bankowego.
Podstawą takiego kosztu nie musi być tylko wyciąg bankowy, który dostajemy z banku ale dopuszczalne jest również samodzielne wydrukowanie wyciągu bankowego przez przedsiębiorcę, ktory korzysta z systemu bankowości elektronicznej. Takie drukowane wyciągi w takim samym stopniu co wyciągi drukowane przez bank - potwierdzają dokonanie operacji gospodarczych przeprowadzonych za pośrednictwem danego rachunku.
W takiej sytuacji datą poniesienia kosztu będzie również data wydrukowania takiego wyciągu. Jeśli więc ktoś ma konto internetowe i wydrukuje wyciąg z tego konta np. 6 marca za luty, to datą poniesienia kosztu będzie 6 marca i zarówno opłata za prowadzenie konta, jak i prowizje za przelewy mogą zostać ujęte w KPiR w kolumnie 13 dopiero pod datą 6 marca.
W tej sytuacji nie ma też znaczenia, jaką metodą jest prowadzona książka czy metodą uproszczoną czy memoriałową. Dotyczy to oczywiście transakcji dokonywanych w ciągu roku. Różnice są dopiero na przełomie roku, gdzie prowadząc księgę metodą memoriałową przyporządkowuje się wspomniane opłaty do roku, którego dotyczą.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wyciąg bankowy

Post autor: izabelar »

Dziękuję Wam:)
Niby drobna rzecz, ale co miesiąc się powtarza. I co miesiąc biję się z myslami. A tak przynajmniej wiem, że nie szukam dziury w całym;)
Ale jak wygląda kwestia tych ,,historii rachunku" czy ,,zestawień operacji"? Czy to jest równoznaczne w wyciągiem? Może być dowodem księgowym w pkpir?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wyciąg bankowy

Post autor: Xenia45 »

Czytałam gdzieś, że Krajowa Inforacja Podatkowa twierdziła, że podstawą księgowania jest tylko wyciąg bankowy, jednak z drugiej strony w rozporządzeniu w par. 13. jest napisane, że za dowody księgowe uważa się również:
(...)
4) dowody opłat pocztowych i bankowych;
nie jest podane, że mogą nimi być tylko wyciągi bankowe...
Wyciąg bankowy jest jednym z rodzajów takiego dowodu, który najczęściej jest podstawą do zaksięgowania kosztów bankowych ale skoro nie jest podany dokładnie w tym rozporządzeniu, to myślę, że historia rachunku czy wspomniane zestawienie również mogą być takim dowodem. Pod warunkiem, że rzetelnie przedstawiają poniesione koszty.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wyciąg bankowy

Post autor: Marti »

Zgadzam się z Xenią45 - obojętnie od przyjętej metody, czy to uproszczona czy memoriałowa, datą wprowadzenia do kpir wyciągu bankowego będzie data jego wystawienia. Tylko moim zdaniem niepotrzebne jest to rozróżnienie na przełomie roku, bo często na tym polu dochodzi do błędów - skoro cały rok stosując metodę memoriałową patrzy się tylko mimo metody wybranej na datę wyciągu bankowego, to przy nawale pracy na koniec roku często nie pamięta się o tej różnicy - jakby to miało takie duże znaczenie:). Jak dla mnie zasada powinna być jednolita przez cały rok.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wyciąg bankowy

Post autor: pinezka11 »

W przypadku samodzielnego drukowania wyciągów bankowych, co myśle w dzisiejszych czasach jest bardzo częstą praktyką, najlepiej wprowadzić sobie taką zasadę, żeby na koniec każdego miesiąca wchodzić na konto i drukować sobie taki wyciąg z datą ostatniego dnia miesiąca, wtedy nie było by żadnych rozbieżności, szczególnie na koniec roku przy wyborze metody memoriałowej. Tak by było najlepiej, choć zdaje sobie sprawę, że przy nawale pracy można o tym nie pamiętać ;)
Wybór metody prowadzenia książki zależy od podatnika, chociaż w moje ocenie dużo lepszą i praktyczniejszą metodą jest metoda uproszczona (kasowa). Data wystawniena dowodu będącego podstawą zaksięgowania kosztu decyduje o jego ujęciu, a nie przyporządkowanie do odpowiednich okresów, które cechuje księgi rachunkowe.
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wyciąg bankowy

Post autor: Xięgowa »

Moim zdaniem opcja z drukowaniem wyciągu w ostatnim dniu miesiąca sie nie uda;) Wyciąg zwykle obejmuje pełen miesiąc kalendarzowych (chociaz widziałam też wyciągi za okres od np. 5-go do 5-go). A z kolei historia tez nie bardzo ma szanse byc ,,pełna", jesli wydruk zrobi się np. ostatniego dnia, ale o godiznie np. 17 czy 18. Lepiej już 1-go to robic i zawsze wrzucać wyciąg do kosztów w dniu jego wydrukowania (za wyjatkiem przychodów, bo te zawsze do miesiąca, w którym powstały).
ODPOWIEDZ