Faktura zaliczkowa

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Faktura zaliczkowa

Post autor: Andźka »

Mam pytanie odnośnie faktury zaliczkowej i faktury końcowej,
po pierwsze, czy zaksięgowana w kpir powinna być i jedna i druga faktura - mam tu na myśli dwa różne przypadki: gdy obydwie faktury zostały wystawione w różnych miesiącach, w drugim wypadku gdy zaliczka została zapłacona kontrahentowi w tym samym miesiącu, w którym nastąpiło wystawienie faktury i końcowej i jej płatność,
po drugie czy księgowanie faktury zaliczkowej (w sytuacji gdy powinno takowe być uwzględnione) powinno zostać zrobione w 13 kolumnie jako "pozostałe wydatki" czy w kolumnie "uwagi"?
(niby w art.23 pdof nie ma wymienionych zaliczek jako wydatków nie stanowiących kosztów uzyskania przychodu, ale z drugiej strony zaliczka jest spłatą przyszłego zobowiązania, więc czy może być uwzględniona w wydatkach bieżących? niemniej jednak przy wyborze metody kasowej rozliczania wydatek powinien być zaksięgowany w momencie jego poniesienia)
po trzecie, co w sytuacji, gdy zaliczka zostanie zaksięgowana w 13 kolumnie, a po miesiącu odstąpi się od zakupu, wydane pieniądze zostały, ale nie dojdzie do wystawienia faktury końcowej, czy w takim przypadku ta zaliczka może być kosztem czy nie bardzo? mnie się wydaje, że chyba nie ale jak ją później wyksięgować?
ojej nie wiem czy rozumnie to wszystko opisałam, bo sama już zgłupiałam w tym temacie (takich różnych opinii się nasłuchałam i naczytałam), co Wy myślicie na ten temat?
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Xięgowa »

Ja dotychczas (bo dziś mnie zainteresowała ta opcja księgowania faktury zaliczkowej do kolumny 15 - to trzeba przemyśleć:)) księgowałam tak:
- jak faktura zaliczkowa przyszła np. w lutym, to czekała na lepsze czasy;), czyli na sfinalizowanie transakcji. Nie miało to większego znaczenia, czy rozliczenie było jeszcze w tym samym miesiącu, czy w kolejnym. Zawsze robiłam tak samo. Wiadomo - jak zaliczka była na jakąś część zamówienia, to finał był w postaci faktury końcowej Jak zas zaliczka była na 100%, to nie wystawia się w takim przypadku faktury końcowej. Klient musiał mi powiedziec, kiedy otrzymał towar, czy wykonana została usługa. Jak już był ten koniec, księgowałam fakturę zaliczkową do kolumny 10 lub 13 (w zależności od tego, na co ona była wystawiona)
- jak odstąpiono od zakupu - zaliczka powinna zostać zwrócona. Za tym powinna pójść korekta faktury zaliczkowej. Ja dotychczas trzymałam te faktury nie zaksięgowane w pkpir. Czyli - ta opcja z kolumną 15 coraz bardziej mi się podoba, bo jednak pokazuje, że jakas transakcja była:)
- jeśli to nie była zaliczka, ale zadatek, to wówczas taka niezwrócona kontrahentowi kwota stanowi przychód, który księguje się w kolumnie 8, jako pozostałe przychody

W każdym przypadku faktura zaliczkowa jest ujmowana w rejestrze zakupów VAT.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Andźka »

Dziękuję za odpowiedź i cieszę się, że poddałam nowy pomysł z księgowaniem w kolumnie 15 - mnie też wydaje się to logiczne, żeby wszystko było udokumentowane na bieżąco.
Mam jeszcze pytanie odnośnie odstąpienia od zakupu i niezwróconej zaliczki, piszesz, że taki niezwrócony zadatek od klienta traktujesz jako przychód, czy w sytuacji kiedy to ja zapłacę zaliczkę, ale usługa nie zostanie zrealizowana i nie ma możliwości odzyskania pieniędzy mogę analogicznie traktować tą kwotę jako mój koszt? Chodzi mi przykładowo o sytuację, że zaliczka została wpłacona na szkolenie, w którym miałam wziąć udział, ale z powodu jakiegoś zdarzenia losowego nie mogę w nim uczestniczyć, a jest za późno na odzyskanie zaliczki (oczywiście szkolenie jest związane z prowadzoną przeze mnie działalnością i może stanowić kup).
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Xięgowa »

Zaliczki nie stanowią kosztu. Jakoś wprost to chyba z przepisów nie wynika (w przeciwieństwie do zaliczek na poczet sprzedaży), ale to na milion % tak jest:)
Jeśli dałaś zaliczkę i nie skorzystałaś ze szkolenia, to szkolenia, to po pierwsze - zaliczke powinni Ci zwrócić (chyba, że to był zadatek), po drugie - nie pojechałaś na szkolenie, więc nie poszerzyłaś wiedzy, a co za tym idzie - nie ma związku z przychodem (moim zdaniem).
Jeśli zaś to był zadatek, powinni Ci wystawić fakturę końcową ,,zatrzymującą" ten zadatek. Ale nadal uważam, że jeśli nie pojechałaś na to szkolenie, to ten zadatek nie jest kosztem.
Ale może warto pogrzebać w interpretacjach? Może jestem zbyt rygorystyczna? Nie spotkałam się w praktyce z takim przypadkiem, więc dziś tak na gorąco piszę z głowy, czyli z niczego;)
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Andźka »

Nie bądź tak surowa w stosunku do Siebie ;) , a tak na poważnie bardzo mnie rozbawiłaś tym ostatnim zdaniem :D .
Niestety ja uważam podobnie do Ciebie, że nie powinnam tego traktować jako koszt, bo tak naprawdę do jak to ładnie nazwałaś "poszerzenia wiedzy" tak naprawdę nie doszło (choć nie na każdym szkoleniu nawet jak się uczestniczy dochodzi, ale to już inny temat:)).
Chciałam się jednak upewnić, czy dobrze myślę, bo co do swojej głowy też mam spore wątpliwości :D .
A prowadząca szkolenie od samego początku mówiła, że jak ktoś się rozmyśli do dwóch tygodni przed to już nie zwraca zaliczki - ona to nazywa zaliczką (choć powinien to być jak słusznie napisałaś zadatek), ale zapytam o taką fakturę końcową zatrzymującą zadatek i poszukam jeszcze w interpretacjach, choć nie uważam, żebym znalazła inne podejście do tematu.
Jeszcze raz dziękuję:).
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Xięgowa »

Nie ma za co:)
A ten tekst z głową, to nie moja twórczość, tylko gdzieś to zasłyszałam. Może nawt na studiach? Bo można np. wygłaszać wykład z kartki, promptera, abo właśnie z niczego:)
A swoją drogą, jak w materiałach dotyczących tego szkolenia napisali, że proszą o wpłatę zaliczki, to niech ją oddają. Na przyszłość będą lepiej dobierać słowa. Podejrzewam, że kwota mała nie jest, więc jest o co walczyc. A zapis, że zaliczka nie podlega zwrotowi, jest niezgodny z kodeksem cywilnym, czyli tak, jakby tego zapisu nie było.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Andźka »

No to znalazłam potwierdzenie, co prawda nie w interpretacjach, ale w samej ustawie o podatku dochodowym - art.23 ust. punkt 54:
"Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów...strat (kosztów) powstałych w wyniku utraty dokonanych przedpłat (zali-czek, zadatków) w związku z niewykonaniem umowy".
Nie wiem czemu od razu nie zajrzałam do ustawy, choć z nimi to różnie bywa - odstępstwa od odstępstw i weź się doszukaj człowieku informacji, ale tu akurat napisali jasno i wyraźnie :D .
Dzięki Xięgowa, miłego dnia życzę!

ooo przed odpowiedzią zobaczyłam słuszną Twoją uwagę - dam im znać, żeby lepiej dobierali słowa, a czy mi uda się odzyskać pieniążki zobaczymy:)
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Xięgowa »

A ja kiedyś szukałam czegoś o tych zaliczkach w ustawie i nie znalazłam. Dzięki:)
Również miłego dnia Ci życzę:)
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Arwena »

W jakich sytuacjach jeszcze nie jest możliwe zaksięgowanie kosztu/przychodu pomimo, że podatek VAT należy ująć w rejestrze?
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Faktura zaliczkowa

Post autor: Xięgowa »

Nie można ujmować w kosztach reprezentacji, ale za to VAT naliczony mozna (choc nie ma takiego obowiązku) wrzucić do rejestru zakupu
ODPOWIEDZ