ryczałt samochodowy

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

ryczałt samochodowy

Post autor: Arwena »

Witam,
W jaki sposób ujmujecie ryczałt samochodowy (ewentualnie kilometrówkę) w książce, który jest wypłacany pracownikowi w związku z używaniem przez niego samochodu prywatnego do celów służbowych?
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: Xięgowa »

Ja wrzucałabym to w kolumnę 13.
Oczywiście jeśli pracownik ma ryczałt - to trzeba go odpowiednio pomniejszać w razie np choroby czy urlopu pracownika.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: aga »

Zgadzam się z Xięgową - do kolumny nr 13.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: Marti »

Ja lubię mieć wszystko poukładane, więc założyłabym ewidencję przebiegu pojazdu i na jej podstawie (zgodnie ze stawkami z rozporządzenia) raz w miesiącu wrzucałabym wydatki w kolumnę 13 KPiR.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: Arwena »

dzięki, mi też się wydaje, że w kolumnie 13 ale niektórzy uwzględniają go na liście płac jako dodatkowe świadczenie na rzecz pracownika i księgują w kolumnie 12 w kwocie brutto, ponieważ od takiego ryczałtu płaci się jeszcze podatek dochodowy, bo niestety nie korzysta on ze zwolnienia jak to ma miejsce w przypadku w delegacji (jedynie jest zwolniony ze składek ZUS do wysokości limitu). A na podstawie jakiego dokumentu go księgujęcie, to nie jest w końcu podróż służbowa?
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: aga »

Dopiero teraz doczytałam, że pytasz nie tylko o kilometrówkę ale również o ryczałt samochodowy. Dla mnie to dwie rózne sprawy i róznie ksiegowane. Kilometrówka tak jak pisałam - w kolumnę 13 na podstawie ewidencji przebiegu pojazdu. Ryczałt samochodowy natomiast rozliczałabym w liście płac i ksiegowała w kwocie brutto w kolumnie 12.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: Arwena »

no tak ale czemu określasz to jako dwie różne sprawy skoro od kilometrówki też odprowadza się podatek (przychód pracownika, nie mam na myśli przedsiębiorcy), cały czas mi chodzi o zwrot pracownikowi kosztów w związku z używaniem przez niego samochodu prywatnego do celów służbowych w jazdach lokalnych nie chodzi mi o podróże służbowe (wtedy ryczałt już nie obowiązuje). Zwrot ten może się odbyć na podstawie ryczałtu albo ewidencji przebiegu pojazdu tzw. kilometrówki.
Dlaczego pomimo tego uważasz, że trzeba to uwzględnić w Wynagrodzeniach. Nawet w księgach rachunkowych księguje się to Pozostałych Kosztach (w układzie rodzajowym)...
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: aga »

Przyjęłam taki tok rozumowania: ryczałt samochodowy - jazdy lokalne, kilometrówka - podróże słuzbowe. Natomiast teraz juz zrozumiałam że piszesz zarówno o ryczałcie jak i kilometrówce w kontekście jazd lokalnych.
Jeśli chodzi o podrórze słuzbowe i rozliczanie kilometrówki - kolumna 13.
Jesli chodzi o jazdy lokalne - zarówno ryczałt jak i kilometrówka - doliczana do listy płac i księgowana do kolumny 12. Kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu uzywania przez nich samochodów prywatnych do celków słuzbowych stanowią przychód ze stosunku pracy. Nie ma w tym przypadku znaczenia czy jest to przychód rozliczany na podstawie ryczałtu czy kilometrówki.
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: lubię_podatki »

Pracodawca może zwracać pracownikowi koszty ponoszone w związku z jazdami lokalnymi:
- w formie ryczałtu (w zależności od wielkości miasta będzie to max 300, 500 lub 700 km - i tylko wyjątkowo, np. dla leśników może być ustalony wyższy limit km)
- na podstawie prowadzonej przez pracownika ewidencji przebiegu pojazdu

Jeśli pracownik nie jest listonoszem, leśnikiem, pracownikiem socjalnym to taki zwrot kosztów (niezależnie od tego, czy jest to ryczałt w granicach dopuszczalnego limitu km, czy na podstawie kilometrówki z wykorzystaniem stawki nie wyższej niż określona w rozporządzeniu, np. 0,8358 zł dla samochodów o pojemności silnika pow. 900 cm3) jest w całości opodatkowany. Stanowi przychód ze stosunku pracy. W konsekwencji - zarówno ryczałt jak i kilometrówka - powinny być wykazane w kolumnie 12 kpir.
Jeśli nie są przekraczane limity - przychód nie stanowi podstawy do naliczania składek ZUS.

Na uwadze należy mieć jednak jeszcze to, że pracodawca może wypłacić pracownikowi wyższe kwoty. Np. ustalić limit 3000 km, albo wypłacać 2 zł za każdy przejechany kilometr. W takim przypadku nie dość, że kwoty te będą opodatkowane, to jeszcze od nadwyżki ponad limity należy naliczyć składki ZUS. Składki od strony pracownika (jako element wynagrodzenia brutto) - ujmuje się w kolumnie 12. Składki od strony pracodawcy - w kolumnie 13.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: ryczałt samochodowy

Post autor: Xenia45 »

Moim zdaniem zwrot kosztów pracownikowi za używanie przez niego samochodu prywatnego do celów służbowych należy księgować w kolumnie Pozostałe wydatki. Wynika to z tego, że otrzymanego przez pracownika wspomnianego zwrotu kosztów nie można utożsamiać z wynagrodzeniem. Jest to pozostałe świadczenie pieniężne, które przysługuje pracownikowi w związku z wykonywaną pracą. Wiele osób traktuje to jako wynagrodzenie, bo praktycznie są to dodatkowe pieniążki dla pracownika, no i jest niestety opodatkowane. Jednak w kolumnie 12 Wynagrodzenia można ujmować tylko wynagrodzenia brutto wypłacane pracownikom (zarówno w gotówce i w naturze). Przy czym przez wynagrodzenie należy rozumieć m.in. wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za nagodziny różnego rodzaju dodatki (premie, dodatki funkcyjny i stażowe czy za warunki szkodliwe), nagrody (np. nagrody jubileuszowe), ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, za czas choroby oraz wynagrodzenia wypłacane w naturze, takie jak np. deputaty.
Inne świadczenia na rzecz pracownika, którymi są m.in. świadczenia z zakresu bhp (woda, ubranie itp.), wydatki związane z używaniem samochodu pracownika na potrzeby pracodawcy, wydatki na podnoszenie kwalifikacji czy zwroty za podróże służbowe, są księgowane w kolumnie 13.
ODPOWIEDZ