remanent u stomatologa, fryzjera

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

remanent u stomatologa, fryzjera

Post autor: Xięgowa »

Czy słyszeliście o tym, że w przypadku usług niematerialnych - fryzjerskich, stomatologicznych - nie trzeba robić remanentu na koniec roku? Podobno są w tej kwestii interpretacje indywidualne.
Jak dla mnie - niematerialne może być podcięcie włosów (chociaż ścięta materia u fryzjera zostaje;)), ale juz takie farbowanie? Hm...
Podobnie ze stomatologiem. Sama porada, przegląd - na pewno usługa niematerialna. Ale założenie plomby albo wszczepienie implantu?
Jak uważacie?
Sprawa o tyle istotna, że wyłuskanie z faktury preparatów stomatologicznych ,,na wynos", czyli tych służących do wykonania usługi, od innych np. szczypców, zawsze zajmuje trochę czasu. A może nie trzeba tego robić?
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: remanent u stomatologa, fryzjera

Post autor: Marti »

Znalazłam interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 kwietnia 2012 roku.
Padło pytanie, czy wnioskodawca, który wykonuje usługi stomatologiczne i ortodontyczne (czyli usługi niematerialne) powinien sporządzać spis z natury.
W remanencie początkowym oraz końcowym podatnik zobowiązany jest ująć m.in. materiały podstawowe oraz materiały pomocnicze.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów „ materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu, do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi.”
Natomiast do zakwalifikowania materiałów jako pomocnicze, muszą być spełnione trzy warunki (jednocześnie):
1) materiał nie stanowi materiału podstawowego w rozumieniu przepisów rozporządzenia, oraz
2) materiał musi być zużywany w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, oraz
3) musi on bezpośrednio oddawać wyrobowi swoje właściwości.
Środki medyczne używane przez stomatologa nie spełniają ostatniego warunku, ponieważ wyrobem są świadczone usługi, które mają charakter niematerialny.
Skoro więc materiały używane przez Wnioskodawcę (między innymi wymienione były materiały do wypełnienia zębów) nie spełniają definicji ani materiałów podstawowych ani pomocniczych, nie muszą być ujęte w spisie z natury – stanowią one koszty wykonywanych usług.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: remanent u stomatologa, fryzjera

Post autor: Marti »

Podobną interpretację znalazłam odnośnie materiałów używanych u fryzjera - nie trzeba ujmować w spisie z natury z tych samych co wyżej powodów, stanowią one koszty wykonywanych usług (kolumna 13 KPiR - pozostałe wydatki), a nie są to materiały podstawowe ani pomocnicze w rozumieniu rozporządzenia.
lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: remanent u stomatologa, fryzjera

Post autor: lubię_podatki »

Czyli jest to duże ułatwienie. Ale mało kto - podejrzewam - o nim wie. Niepotrzebnie robią te remanenty, liczą farby, tubki z lekami.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: remanent u stomatologa, fryzjera

Post autor: aga »

Tak, ja tez słyszałam o takich interpretacjach (akurat dotyczących fryzjera). To spore ułatwienie, bo nie trzeba zliczać na koniec roku lakierów, farb itp. Ale osobiście dla mnie własnie farby, lakiery, żele, szampony, spinki służą niejako do stworzenia wyrobu jakim jest np. fryzura i uważam, że powinno się traktować jako materiały. Jednak trochę inny charakter mają takie koszty jak meble, czynsz za lokal, grzebień, suszarka - które są typowymi kosztami eksploatacyjnymi lub wyposażeniem, a inny te koszty, które pozostaja w bezposrednim związku z usługą którą wykonujemy tzn. np. farby do włosów. Oczywiście jeśli jest prościej to nie ma z czym sie kłócic, ale intuicja podpowiada mi coś innego. A Wy jak byście księgowali powyższe koszty gdyby nie takie interpretacje. Jakby Wam podpowiadała księgowa intuicja?
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: remanent u stomatologa, fryzjera

Post autor: Xięgowa »

No właśnie mi tak intuicyjnie to nie bardzo pasuje, aby nie robić remanentu. A z drugiej strony spora pokusa jest w tych ,,nowościach". Naprawdę byłoby łatwiej księgować takie firmy.

Tylko - z drugiej strony. Jak zamawiam np. raport na temat stanu mojej firmy, to też dostaję go na papierze. Czyli papier może być materiałem do wykonania usługi - raportu. Ale czy ktokolwiek (oprócz np hurtowni papieru) wrzuca papier w zakup towaru?
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: remanent u stomatologa, fryzjera

Post autor: aga »

Coś w tym jest. Stąd też takie interpretacje. Punktem wyjścia jest tu stwierdzenie, że jest to usługa niematerialna. Stworzenie raportu jest tez tego typu usługą. Tak jak usługi księgowe - przecież też robimy konieczne wydruki, a papier wrzucamy w koszty a nie jako materiał. Tylko z tymi usługami fryzjerskimi, to ja miałam zakodowane że oni tworzą wyrób jakim jest np. fryzura i materiały służą im do stowrzenia tego wyrobu.
Idąc tym tropem to kosmetyczka, która robi manicure też żele, jakieś zdobienia do paznokci, tipsy, olejki powinna wrzucać w koszty, bo ona wykonbuje usługę. Ale dla mnie są to materiały do wykonania określonej usługi. Jakoś trudno mi to pojąć.
ODPOWIEDZ