Znalazłam koszty z listopada

Księga przychodów i rozchodów

Moderator: Admin1

Iwona
Posty: 23
Rejestracja: 3 mar 2013, o 18:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Znalazłam koszty z listopada

Post autor: Iwona »

witam,
zakończyłam juz rok, zrobiłam sobie rozliczenie roczne ( nie złożyłam jeszcze deklaracji w US), ale znalazłam plik kosztów z listopada
Suma jest pokaźna, chciałabym włączyć je do kosztów uzyskania przychodów w kpir, ale jak myslicie, czy nie generuje to za dużo problemów formalnych? jak wprowadzic teraz te faktury do kpir?
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Znalazłam koszty z listopada

Post autor: Andźka »

Najważniejsze, że nie złożyłaś jeszcze zeznania (chociaż i w takiej sytuacji byłoby wyjście - niestety konieczność sporządzenia korekty:)),
ale będziesz musiała ponownie zrobić rozliczenie roczne uwzględniając znalezione z listopada koszty.
Normalnie w przypadku, gdy rok podatkowy jeszcze trwa a zeznanie nie zostało złożone, to znalezione koszty można dopisać w bieżącym okresie dołączając adnotację, że dotyczą one innego okresu, przy czym w adnotacji należy podać przyczynę opóźnienia.
W Twojej sytuacji rok podatkowy skończył się - wówczas spóźnione dokumenty należy zaksięgować z datą 31 grudnia i również dodać adnotację wyjaśniającą, jakiego okresu dotyczą i wyjaśnienie spóźnienia i moim zdaniem wszystko będzie w porządku:).
Dobrze, że nie trzeba robić korekty zeznania:).
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Znalazłam koszty z listopada

Post autor: Xięgowa »

Też uważam, że trzeba te koszty ująć w 2012 r. Tyle, że ja bym je dopisała do listopada. Dniem poniesienia kosztu dla podatników prowadzących pkpir metodą uproszczoną (a 99,99% podatników tak ją prowadzi) jest dzień wystawienia faktury.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Znalazłam koszty z listopada

Post autor: aga »

Ja też uważam, że koszty listopada należy odnieść do roku 2012. Z tym, że ja zaksięgowałabym je pod datą 31 grudnia. To prawda, że dniem poniesienia kosztu jest data wystawienia dokumentu, ale w praktyce przyjęło się, że koszty danego roku księguje się na bieżąco, tzn. nie trzeba się cofać do poprzednich miesięcy. To tak jak zawsze - teoria teorią, ale praktyka w tym przypadku troszkę ułatwia sprawę. Koszty obniżają podstawę opodatkowania i tym samym nie uszczuplają zobowiązania podatkowego, dlatego ja zaksięgowałabym je na koniec roku.
Iwona
Posty: 23
Rejestracja: 3 mar 2013, o 18:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Znalazłam koszty z listopada

Post autor: Iwona »

dziękuję za odpowiedzi
zaksięguję je na koniec roku, z datą 31 grudnia, ale nie wiem w takim razie co z zaliczką? Zarówno za listopad, jak i za grudzień zapłaciłam zaliczki, które nie uwzględniają tych kosztów, a koszty, jak wiadomo, obniżyłyby wysokośc zaliczki do wpłacenia.

Trzeba w takim razie składać jakies deklaracje- korekty do US w związku z nadpłaconą zaliczką?
Czy po prostu wycofać wysokośc kosztów z obrotu w picie rocznym?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Znalazłam koszty z listopada

Post autor: izabelar »

Zaliczkę zostawiasz tak, jak ją wpłaciłaś (niekiedy pisze się do US pismo z prośbą o przeksięgowanie kwoty X wpłaconej tytułem zaliczki za listopad na zaliczkę za grudzień. Nie jest to nadpłata). Ale to jest dobre w trakcie roku.
Po zakończeniu roku zostawiłabym wszystko, tak jak jest. W PIT w części, gdzie wskazujesz NALEŻNE zaliczki, wpisz, to co wychodzi po korekcie. W pozycji ,,wpłacone zaliczki" wpisz te faktycznie wpłacone.
Wszystko się wyrówna na etapie liczenia zobowiązania do wpłaty - ew. nadpłaty.
Iwona
Posty: 23
Rejestracja: 3 mar 2013, o 18:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Znalazłam koszty z listopada

Post autor: Iwona »

dzięki za tak rzeczową i jasną wypowiedź:)
Robert Pattinson
Posty: 1
Rejestracja: 16 mar 2015, o 06:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Znalazłam koszty z listopada

Post autor: Robert Pattinson »

To jest wyjątkowo przyjemne i średnio po .... Ty pokręcił umieszczenie go .... Dzięki znaczne środki na umieszczenie go .... !!




________________
Johni
ODPOWIEDZ