Strona 1 z 1

remanent a urząd skarbowy

: 12 lut 2013, o 16:00
autor: zefirek
Witacie,
Tak się zastanawiam czy trzeba przesłać do urzędu skarbowego kopię sporządzonego remanentu?

Re: remanent a urząd skarbowy

: 13 lut 2013, o 12:03
autor: pinezka11
Nie ma takiego obowiązku. W rozporządzeniu o prowadzeniu podatkowej książce przychodów i rozchodów jest podane m.in. jak powinien być sporządzony spis z natury, że należy go wycenić w ciągu 14 dni od dnia jego zakończenia i jak należy go wykazać w księdze, a także kiedy należy go sporządzić czyli
- na dzień 1 stycznia,
- na koniec każdego roku podatkowego,
- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
- w razie zmiany proporcji udziałów wspólników,
- w razie likwidacji działalności,
- gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego
Żaden przepis rozporządzenia dotyczący przeprowadzenia remanentu nie wskazuje, że należy przesłać kopię sporządzonego remanentu do urzędu skarbowego w jakiejkolwiek formie.

Re: remanent a urząd skarbowy

: 12 mar 2013, o 10:34
autor: obeliks
hej ja również sie nie spotkałem z jakimiś przepisami które nakazywały by przekazywanie do skarbówki sporzadzonego remanentu

Re: remanent a urząd skarbowy

: 12 mar 2013, o 11:19
autor: aga
Należy jeszcze pamiętać, że naczelnika urzędu skarbowego należy powiadomić o zamiarze sporządzenia spisu z natury w innym terminie niż początek roku, koniec roku oraz na dzień rozpoczęcia działalności gospodarczej. Podatnik ma obowiązek wówczas złożyć pisemne zawiadomienie w terminie co najmniej siedmiu dni przed datą sporządzenia takiego spisu. Stanowi o tym par. 21.4 rozporaądzenia. Najczęstszym powodem sporządzenia takiego spisu jest likwidacja działalności gospodarczej, ale również takie przypadki, o których wspomniała pinezka11.

Re: remanent a urząd skarbowy

: 12 mar 2013, o 11:36
autor: lena
A jakie konkretne dane musi zawierać sporządzony spis z natury?

Re: remanent a urząd skarbowy

: 12 mar 2013, o 11:43
autor: aga
Dokładnie mówi o tym par. 28.2 rozporządzenia. Spis z natury powinien zawierać co najmniej następujące dane:
1) imię i nazwisko właściciela zakładu (nazwę firmy),
2) datę sporządzenia spisu,
3) numer kolejny pozycji arkusza spisu z natury,
4) szczegółowe określenie towaru i innych składników wymienionych w § 27,
5) jednostkę miary,
6) ilość stwierdzoną w czasie spisu,
7) cenę w złotych i groszach za jednostkę miary,
8) wartość wynikającą z przemnożenia ilości towaru przez jego cenę jednostkową,
9) łączną wartość spisu z natury oraz
10) klauzulę "Spis zakończono na pozycji...", podpisy osób sporządzających spis oraz podpis właściciela zakładu, lub w przypadku spółki wspólników.
Należy również pamiętać aby spisem z natury objąć towary stanowiące własność podatnika, znajdujące się w dniu sporządzenia spisu poza zakładem podatnika, a także towary obce znajdujące się w zakładzie podatnika, przy czym towary obce nie są wyceniane, ale należy określić ich ilość oraz czyją stanowią własność.
Jeżeli podatnik prowadzi:
1) księgarnie i antykwariaty księgarskie - spisem z natury można obejmować jedną pozycją wydawnictwa o tej samej cenie, bez względu na nazwę i nazwisko autora, z podziałem na książki, broszury, albumy i inne,
2) działalność kantorową - spisem z natury należy objąć nie sprzedane wartości dewizowe,
3) działalność polegającą na udzielaniu pożyczek pod zastaw - spisem z natury należy objąć rzeczy zastawione pod udzielone pożyczki,
4) działy specjalne produkcji rolnej - spisem z natury należy objąć nie zużyte w toku produkcji materiały i surowce oraz ilość zwierząt według gatunków z podziałem na grupy.

Warto wspomnieć, że można kupić gotowe druki arkuszy spisu z natury, które są przygotowane zgodnie z rozporządzeniem, można również wydrukować je z internetu.

Re: remanent a urząd skarbowy

: 13 mar 2013, o 10:34
autor: Arwena
W jaki sposób różnica remanentów może wpłynąć na wysokość dochodu?

Re: remanent a urząd skarbowy

: 13 mar 2013, o 10:42
autor: pinezka11
Aby to ocenić należy porównać stan magazynu, który był na początku roku z tym który jest na koniec. W przypadku gdy remanent na koniec roku jest wyższy od tego z początku roku, wówczas o tę różnicę zmniejszą się koszty uzyskania przychodu. W odwrotnym przypadku czyli gdy wartość remanentu ustalonego na koniec roku jest niższa od tej z początku roku, to wtedy koszty uzyskania przychodu się zwiększą.

Re: remanent a urząd skarbowy

: 13 mar 2013, o 10:48
autor: Xięgowa
Niekiedy opłaca się ustalać dochód miesięczny z uwzględnieniem różnic remanentowych. Jesli podatnik ma ,,duzy" magazyn np. na 1 stycznia, a potem przez cały styczeń nic nie kupuje tylko sprzedaje, miałby potężny dochód do opodatkowania. Jeśli wczesniej zawiadomi naczelnika US, że przeprowadzi remenent, może ten dochód skorygować o różnice remanentowe. Korzystniejsze to jest:)

Re: remanent a urząd skarbowy

: 13 mar 2013, o 12:51
autor: aga
Cenna uwaga dla osób, które są właśnie w takiej sytuacji a nie chcą płacić znacznej zaliczki na podatek dochodowy. Mogłoby się zdarzyć, że należna zaliczka powstała tylko w styczniu i cały rok pieniądze byłyby zamrożone w urzędzie.