zakup mieszkania a US

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Moderator: Admin1

obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

zakup mieszkania a US

Post autor: obeliks »

witam wszystkich chciałbym sie doradzić w pewnej sprawie
dokonałem zakupu mieszkania z rynku wtórnego, czy musze zawiadomomic us o tym precedensie jesli tak to czy trzeba tez zlozyc jakis formularz w zwiazku z zapłaconym podatkiem PCC
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zakup mieszkania a US

Post autor: Xięgowa »

Nie musisz. Płatnikiem podatku PCC jest w tym wypadku notariusz i na nim spoczywają wszystkie obowiązki w tym zakresie.
Jedyne o czym musisz pamiętać - jeśli mieszkanie jest obciążone kredytem - aby złożyć deklarację PCC-3 z tytułu ustanowienia hipoteki. I zapłacić od tego całe 19 zł:)
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zakup mieszkania a US

Post autor: obeliks »

ten formularz tez chyba sklada w moim imieniu notariusz bo wzial na akcie ode mnie te 19 zlotych:) no chyba ze sie myle
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zakup mieszkania a US

Post autor: Xięgowa »

A to lepiej się dopytaj. Ja musiałam sama lecieć z tą deklaracją do skarbowego. I to jeszcze z czynnym żalem, bo zrobiłam to po terminie. A przecież notariusz wiedział, że mieszkanie jest na kredyt, bo takie zapisy są w akcie notarialnym, że kasa na konto sprzedającego pochodzi z kredytu.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zakup mieszkania a US

Post autor: obeliks »

okej dzieki wielkie sprawdze to dokładnie zeby nie bylo jakiegos kwasu a w jakim czasie od zakupu trzeba złożyc te deklaracje do US
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zakup mieszkania a US

Post autor: Xięgowa »

Masz na to 14 dni od daty czynności - ustanowienia hipoteki.
Nie pamiętam dokładnie (a prawo rzeczowe nie jest moją domeną), ale wydaje mi się, że ustanowienie hipoteki następuje w dniu, kiedy takie oświadczenie złożysz bankowi.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zakup mieszkania a US

Post autor: Marti »

W moim przypadku też wszystko załatwił notariusz - nie musiałam nic składać osobiście do US, tylko w pierwszym roku zapomniałam o opłaceniu podatków od gruntów i nieruchomości, więc musiałam zapłacić odsetki, ale na szczęście nie były one wysokie, choć teraz ciągłe podwyżki tych podatków "mieszkaniowych", więc lepiej wyrabiać się w terminach :D .
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: zakup mieszkania a US

Post autor: pinezka11 »

Notariusz to powinien za ciebie rozliczyć bo jeśli jest ustanowienie hipoteki w formie aktu notarialnego, wtedy wszystkie podatki pobiera notariusz i rozlicza się z urzędem jako płatnik PCC.
ODPOWIEDZ