wartość samochodu

Podatek od czynności cywilnoprawnych

Moderator: Admin1

justysia
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2013, o 14:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

wartość samochodu

Post autor: justysia »

Witam,
Zastanawiam się z czym trzeba się liczyć gdy Urząd Skarbowy zakwestionuje wartość kupionego samochodu? chodzi oczywiście o PCC. Co to jest ta "wartość rynkowa"?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: pinezka11 »

Witaj,
Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów :)
Na faktyczną wartość samochodu wpływa wiele czynników, takich jak: stan techniczny, przebieg, model, dodatkowe wyposażenie i modyfikacje, uszkodzenia i historia wypadkowa. Różne serwisy oferują dostęp do bazy danych, w której po wybraniu interesującego modelu samochodu możemy dowiedzieć się jakie są jego aktualne notowania rynkowe.

Gdy Urząd Skarbowy zakwestionuje wartość kupionego samochodu może Cię wezwać do jego określenia, podwyższenia lub obniżenia, w terminie nie krótszym niż 14 dni od dnia doręczenia wezwania, podając jednocześnie wartość według własnej, wstępnej oceny.
Jeżeli pomimo wezwania nie określi się wartości lub poda wartość nieodpowiadającą wartości rynkowej, organ podatkowy dokona jej określenia z uwzględnieniem opinii biegłego lub według wyceny rzeczoznawcy. Jeżeli US powoła biegłego, a wartość określona z uwzględnieniem jego opinii różni się o więcej niż 33 % od wartości podanej przez Ciebie, koszty opinii ty będziesz musiała ponieść.
justysia
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2013, o 14:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: justysia »

czyli np. samochód ma wartość 4400 zł, a biegły stwierdzi 5000zł, to co wtedy? czy płaci się za jego opinię, czy trzeba dopłacić tę kwotę sprzedającemu?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: pinezka11 »

Nie powoduje to obowiązku dopłacenia sprzedającemu kwoty 600 zł, jednak powoduje obowiązek zapłaty dodatkowego podatku PCC. Nie trzeba jednak opłacać biegłego urzędu skarbowego, bo różnica jest mniejsza niż 33%.
zefirek
Posty: 33
Rejestracja: 16 sty 2013, o 16:38
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: zefirek »

Witam,
Mam pytanie odnośnie deklaracji PCC dotyczącej zakupionego auta. Jaki formularz PCC należy wypełnić gdy auto będzie posiadało więcej właścicieli?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: pinezka11 »

Standardowo wypełnia się formularza PCC-3 jednak w przypadku o który pytasz jeśli auto będzie posiadało więcej właścicieli, wymagany jest również dokument PCC-3/A, który posiada dodatkowe rubryki na informacje o podatnikach (uczestnikach umowy kupna-sprzedaży)
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: obeliks »

witam odnośnie kwestionowania przez organ podatkowy wartości zakupionego samochodu to jestem tego dobrym przykladem, scenariusz był bardzo podobny jak ten opisany w postach powyżej, 10 dnia od daty zakupu zostałem wezwany do us i poproszony o złożenie odpowiednich wyjaśnień dlaczego cenaz zakupu jest tak stosunkow niska a następnie został na mnie nałożony obowiązek dopłaty podatku od podanej przez US wartości rynkowej auta
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: pinezka11 »

Obeliks próbowałeś jakoś udowodnić, dlaczego cena zakupu jest taka, czy pokornie zapłaciłeś podatek?
LesniczyThe1
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2013, o 06:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: LesniczyThe1 »

Witam. Mam następujący problem. Około 1,5 roku temu kupiłem stary motocykl. Oczywiście umowa została sporządzona. Kupiłem go za 200 zł. Poprzedni właściciel go wyrejestrował. Jednak ja do tej pory nie zgłosiłem tego ani w Wydziale Komunikacji ani Urzędzie Skarbowym. Jaka grozi mi teraz kara? Można jej jakoś uniknąć?
Jest jeszcze jedna kwestia. Co jeżeli zakwestionują mi cenę? W momencie, gdy go kupowałem jego wartość rzeczywiście taka była. Teraz jednak po remoncie znacząco wzrosła (może nawet 1,5 tys teraz być warty).
Proszę o pomoc. Nasłuchałem się, że Skarbówka potrafi nałożyć potężną karę pieniężna za coś takiego.
andrzej.d
Posty: 10
Rejestracja: 13 maja 2013, o 08:34
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: wartość samochodu

Post autor: andrzej.d »

LesniczyThe1 pisze:Proszę o pomoc. Nasłuchałem się, że Skarbówka potrafi nałożyć potężną karę pieniężna za coś takiego.
Dobrze się nasłuchałeś. Kary są konkretne i prędzej czy później dobiorą Ci się do skóry. Nie rozumiem dlaczego nie zgłosiłeś tego do WK?
ODPOWIEDZ