Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Nasz ulubiony ZUS

Moderator: Admin1

budus2
Posty: 7
Rejestracja: 27 sty 2013, o 12:40
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: budus2 »

Witam :)
Myślę o założeniu własnej firmy, obawiam się jednak, że koszty mi to uniemożliwią. Ma to być jednoosobowa działalność, więc nie będzie potrzeby płacenia za pracowników.
Obiło mi się o uszy, że ZUS wspaniałomyślnie przewiduje zniżkę dla osób, które nie prowadziły wcześniej działalności, lub od zakończenia poprzedniej działalności minęło już 5 lat. Z tego co wiem standardowo płaci się ponad 900zł, co jest dość dużym kosztem. Jak wygląda sytuacja dla osoby, która może skorzystać z takich zniżek? Ile wtedy należy odprowadzić do ZUS-u? I co jeszcze mnie ciekawi, a niestety zupełnie się na tym nie znam - czy taki składki obniżają płacony przez przedsiębiorcę podatek dochodowy?
Ostatnio zmieniony 28 sty 2013, o 18:17 przez budus2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jakie koszty?

Post autor: pinezka11 »

Witaj,
Z tym ZUSem to jest tak, że podstawa do obliczenia preferencyjnych składek ZUS to 30 proc. z kwoty minimalnego wynagrodzenia brutto ( w tym roku to 1600 zł) co daje kwotę 480 zł i od tej kwoty obliczone są składki na poszczególne rodzaje ubezpieczenia:
- Emerytalne (19,52%) 93,70 zł
- Rentowe (8%) 38,40 zł
- Chorobowe (2,45%, składka dobrowolna) 11,76 zł
- Wypadkowe (1,93% ) 9,26 zł
- Zdrowotne (9%) 261,73 zł

Razem daje to kwotę 414,85 zł

Zapłacone składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe mozesz zaliczyć albo do kosztów uzyskania przychodów albo odliczyc od dochodu w zeznaniu rocznym. Swobody wyboru nie ma w przypadku składek zdrowotnych, które podlegają odliczeniu od podatku (w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru).
Ważne jest również jaką formę rozliczenia z podatku wybierzesz.

Odliczyć składki ZUS od dochodu (przychodu) może przedsiębiorca, który rozlicza się na zasadach ogólnych, jest opodatkowany podatkiem liniowym bądź ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Gdybyś wybrał kartę podatkową nie mógłbyś odliczyć od dochodu zapłaconych składek ZUS, a odliczeniu od podatku podlega jedynie składka zdrowotna w wysokości 7,75% podstawy naliczania składki.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłam w podjęciu decyzji ;)
blue
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2013, o 10:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: blue »

Witam
A jak wygląda sprawa ze składkami na Fundusz Pracy?
Wiem że oprócz składek społecznych i zdrowotnych przedsiębiorcy mają obowiązek opłacania składek na Fundusz Pracy.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: pinezka11 »

Składka na Fundusz Pracy opłacana jest tylko wówczas, gdy podstawa wymiaru przekracza kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę. W przypadku tzw. nowych przedsiębiorców, przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej, podstawę wymiaru składek jak wspomniałam stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Siłą rzeczy, podstawa ta jest zawsze niższa od wynagrodzenia minimalnego, a więc nowy przedsiębiorca nie jest zobowiązany do opłacania składki na Fundusz Pracy.

No chyba, że oprócz prowadzenia działalności wykonywałbyś inną pracę np. na umowę o pracę i z tego tytułu miałbyś wynagrodzenie, który po zsumowaniu przyniosłoby Ci kwotę wyższą niż 1600zł brutto, to wtedy musiałbyś zapłacić składkę na Fundusz Pracy w ramach prowadzonej działalności i osoba zatrudniając Cię też musiałaby to zrobić.
Konkretniej mogę Ci to przedstawić na liczbach.
Prowadzisz działalność gospodarczą jako nowy przedsiębiorca, opłacać preferencyjne składki ZUS, czyli do wyliczeń składki na FP bierzemy kwotę 480 zł (1600zł x 30%), i masz jeszcze umowę o pracę na kwotę 1700 zł brutto co daje nam kwotę 2180zł brutto. W takiej sytuacji musisz zapłacić składkę na FP od prowadzonej działalności i twój pracodawca również.
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: słoniu »

Powiedzcie mi proszę, jak jest z pierwszym miesiącem działalności gospodarczej.
Zadeklarowane rozpoczęcie działalności to 14.01.2013. Czy przedsiębiorca płaci składkę za pełny miesiąc czy proporcjonalnie.
Jak policzyć podstawę obliczenia składek za pierwszy miesiąc działalności ?
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
słoniu
Posty: 126
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:32
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: słoniu »

Nie to nie, bez łaski :) Sam sobie odpowiem.
Ubezpieczenie społeczne proporcjonalnie do ilości dni prowadzenia działalności w pierwszym miesiącu.
Zdrowotne w całości.
Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: pinezka11 »

Zgadza się :)
Gdy rozpoczyna się prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie miesiąca, można pomniejszyć podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne o liczbę dni, w których jeszcze się jej nie prowadzi. W takim przypadku kwotę podstawy wymiaru składek społecznych zmniejsza sie proporcjonalnie. Dokonuje się tego w ten sposób, że dzieli ją przez liczbę dni kalendarzowych danego miesiąca i mnoży przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniom w tym miesiącu. W tym przypadku będzie to wyliczone w następujący sposób: 480 zł (pełna podstawa wymiaru składek za styczeń) : 31 (liczba dni stycznia) × 18 (liczba dni podlegania ubezpieczeniom w stycznia br.), co daje kwotę 278,70 zł. Składkę zdrowotną za styczeń trzeba zapłacić w pełnej wysokości :)
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: Arwena »

Czy w związku z tym, że przedsiębiorca, który rozpoczyna działalność ma możliwość płacić niski ZUSu i chce zatrudnić członka rodziny, może również zastosować w stosunku do tej osoby preferencyjne oskładkowanie?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: pinezka11 »

Niestety nie, ponieważ ulga dotyczy jedynie przedsiębiorców startujących z własnym biznesem. W związku z tym tzw. małego ZUS nie można płacić za osoby współpracujące, lecz tylko za osobę prowadzącą firmę. Za współpracowników należy płacić pełny ZUS, na ogólnych zasadach.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Nowa firma - jaki ZUS właściciela?

Post autor: Arwena »

Czy ten pełny ZUS dotyczy wszystkich cżłonków rodziny?
ODPOWIEDZ