obowiązkowe składki ZUS od umów zleceń

Nasz ulubiony ZUS

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

obowiązkowe składki ZUS od umów zleceń

Post autor: Xenia45 »

Co myślicie o nowym pomyśle rządzących w zakresie oskładkowania wszystkich umów zleceń. Rząd podobno wyraził zgodę na propozycję związków zawodowych, którzy żądają przymusowego opłacania składek od wszystkich umów-zleceń. Oczywiście minister pracy i polityki społecznej od razu stwierdzi, że dzięki temu rozwiązaniu pracownicy będą mieli wyższe emerytury :?
Związkowcy ponadto chcą rozszerzenie obowiązkowych ubezpieczeń na umowy o dzieło oraz tego aby członkowie rad nadzorczych otrzymujący za swoją pracę wynagrodzenie także obowiązkowo płacali składki emerytalne, rentowe i wypadkowe, pod warunkiem, że nie są ubezpieczeni z innego tytułu.
Z jednej strony aktualnie obowiązujące przepisy moim zdaniem prowadzą do patoligii. Wiadomo Polak potrafi obchodzić przepisy i teraz np. zdarzają się takie sytuacje, że oskładkowana jest pierwsza umowa, która jest zazwyczaj zawierana na niewielką kwotę, a dopiero kolejne odpowiadają prawdziwym zarobkom zleceniobiorcy. Ma to oczywiście wpływ na wysokość emerytury ale z drugiej strony kto w dzisiejszych czasach liczy na emeryturę z ZUSu? Koszty pracy są i tak sporym obciążeniem dla przedsiębiorców szczególnie tych małych. Nie sądzę, że oskładkowanie umów zlecenia spowoduje, że pracodawcy będą woleli zatrudnić pracownika na umowę o pracę, bo takie podobno argumenty padają za tym nowym rozwiązaniem. Dobrze by było jakby pracodawcy nie kantowali przy zawieraniu umów ale w obecnej trudnej sytuacji gospodarczej, takie rozwiązanie może spowodować ucieczkę firm w szarą strefę lub kombinowanie z umowami o dzieło. Poza tym wiele firm nie będzie stać na takie dodatkowe koszty i sami mogą stać się bezrobotni.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: obowiązkowe składki ZUS od umów zleceń

Post autor: izabelar »

Dla mnie to jest mega bzdura. Takie uszczęśliwianie zleceniobiorcy na siłe.
Jeśli np. teraz mam 1000 zł na umowie zlecenia brutto i odprowadzana jest tylko składka zdrowotna, to ja mam z tego nieco ponad 840 zł, mój szeryf płaci 1000 i koniec.
Jak przyjdzie to oskładkowac, to wiadomo - jak mus to mus - ale jaki będzie skutek? Nie liczyłam, ale pewnie z 750 dostanę, a szef będzie musiał ponieść koszt zamiast 1000 zł, z 1150 pewnie.
I kto będzie zadowolony?
ZUS!!!;)
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: obowiązkowe składki ZUS od umów zleceń

Post autor: aga »

Oczywiście bzdurny pomysł. A argument, że pracodawcy będą zatrudniać na umowę o pracę kompletnie do mnie nie przemawia. Skoro umowa zlecenia i umowa o pracę będą oskładkowane to i tak większość będzie zatrudnianych na umowy smieciowe. Zleceniobiorca ma sporo mniej praw niż pracownik a pracodawca duzo mniej obowiązków (świadczenia urlopowe, wynagrodzenia chorobowe, szkolenia bhp itp.) i oskładkowanie umów niczego tu nie zmieni.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: obowiązkowe składki ZUS od umów zleceń

Post autor: Xenia45 »

Póki co trwają jeszcze konsultacje w tej sprawie. W połowie kwietnia zapewne się dowiemy co z tego wyniknie. A ciekawa jestem jak to rozwiążą. Z tego co podają, to przedsiębiorcy zgadzają się na oskładkowanie wszystkich umów zleceń o wartości do najniższej płacy. Prawdopodobnie również składki od wynagrodzeń członków Rady Nadzorczej będą obowiązkowe oraz ubezpieczenie wypadkowe dla uczniów i studentów do 26 roku życia.
Clay Taylor
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2015, o 21:06
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: obowiązkowe składki ZUS od umów zleceń

Post autor: Clay Taylor »

Jest to bardzo przyzwoity i nie jest tak źle po .... Ty pokręcił umieszczenie go ..... Dzięki znaczne środki na umieszczenie go ..... !!!!



____________________
Johni
ODPOWIEDZ