kontrole na zwolneniu lekarskim

Nasz ulubiony ZUS

Moderator: Admin1

izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: izabelar »

A spotkaliście się z kontrolą przeprowadzoną przez ZUS w miejscu pracy pracownika? Ja lekki szok przeżyłam, gdy dowiedziałam się, że do kliniki stomatologicznej przyszły dwie panie, które chciały wykonac zabieg u dr X, który był na zwolnieniu. Recepcja powiedziała, że dr jest na zwolnieniu i wtedy się wylegitymowały:)
Takich kontroli nie znałam.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: aga »

Słyszałam też o takich praktykach ZUS. Tak się dzieje, jak pracodawca porozumie się z pracownikiem: pracownik świadczy pracę na zwolnieniu i po 33 dniach dostaje zasiłek ZUS - korzyść dla niego podwójna bo dostaje wynagrodzenie i zasiłek. A i pracodawca nie jest stratny bo nie płaci składek ZUS za pracownika. Ale takie działanie ma krótkie nogi.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: pinezka11 »

No tak ale chyba w takich przypadkach ktoś musiał dać "cynk" o takich praktykach, bo w sumie to chyba nieczęste zjawisko. Większość kontroli jest przeprowadzanych w miejscu zamieszkania pracownika wskazanym na zwolnieniu. Z tego co się orientuje jeżeli danej osoby nie ma akurat w domu, kontrolerzy odwiedzą ją jeszcze raz. A gdy drugi raz jej nie będzie, wówczas otrzymuje informację z Zakładu o takiej dwukrotnej wizycie kontrolerów oraz prośbę o wyjaśnienie nieobecności.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: izabelar »

Akurat w moim przypadku nikt nie mógł dać cynku, bo lekarz rzeczywiście był chory (dość długo), ale nawet zwolnien nie przynosił osobiście do pracy.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: aga »

Jednak w Zusie pracują również pracownicy i co nieco słyszą. ZUS dostaje zwolnienie, jest ono długotrwałe i może chce sprawdzić delikwenta. Zgadzam się, że nie są to częste przypadki. 1000 się uda a do 1001 przyjdą i sprawdzą.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Xenia45 »

ZUS najczęściej sprawdza te zwolnienia przekraczające 33 dni, bo poniżej tej liczby, koszty są pokrywane przez pracodawcę. I w przypadku takich zwolnień można się spodziewać kontroli ze strony pracodawcy. np. zechce on sprawdzić, czy będąc na zwolnieniu nie robimy remontu lub wyjechaliśmy na wakacje ;)
Podobno jednak liczba zwolnień lekarskich spada. Czynników to powodujących jest wiele. Kontrole ze strony pracodawcy, obawy samych lekarzy, że dając takie zwolnienie symulantowi mogą utracić prawo do ich wystawiania (ostatnio sporo się słyszy o ujawnianiu takich procederów). Kontrole z ZUSu napewno należą do jednych z takich przyczyn ale zapewne nie w takim stopniu jak fakt, że coraz więcej osób pracuje na umowy zlecenia czy o dzieło i nie płaci składki chorobowej.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: aga »

Liczba zwolnień lekarskich spada, bo pacownicy boją się iść na zwolnienie, żeby nie stracić pracy. Zwłaszcza jak pracują na umowach śmeciowych. A jak już pracują na umowę o pracę to wolą wykorzystać urlop niż iść na zwolnienie, bo za czas pobierania wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego wypłacane jest wynagrodzenie w wysokości 80%.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Marti »

A ja z kolei spotkałam się z taką praktyką w dużych korporacjach (niestety osobiście też tego doświadczyłam), że jest dokładnie na odwrót. Przełożony bardzo chętnie zgadza się na pójście pracownika na zwolnienie lekarskie podając przy tym piękne argumenty, że musi się oczywiście wyleczyć i odpocząć. Dodatkowo chory pracownik przebywając w domu nie przeniesie zarazków na innych pracowników. I w tym miejscu ma oczywiście rację. Niestety pod tym fałszywym płaszczykiem troski o pracownika kryją się zupełnie inne przyczyny takiego postępowania. Pracodawca nie musi płacić pensji, chorobowe zostanie wypłacone przez ZUS, a on i tak zmusza podwładnego do pracy zdalnej z domu. Rzadko kiedy pracownicy mają odwagę się odezwać i odmówić, ponieważ boją się zwolnienia z pracy. Spotkałam się z przypadkami, że moi współpracownicy zostali zwolnieni z tego powodu (oczywiście powód oficjalny był całkiem inny), a i ja sama zrezygnowałam z pracy u tego typu pracodawcy.
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Marti »

Muszę wprowadzić korektę do ostatniej wypowiedzi bo mogłam wprowadzić kogoś w błąd, oczywiście chodziło mi o to, że pracodawca i tak musi do 33 dni zwolnienia lekarskiego płacić wynagrodzenie pracownikowi, ale zawsze to 80% a nie 100%, więc i tak mu się opłaca w sytuacji, gdy ten pracownik i tak pracuje z domu zdalnie.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: aga »

Marti - to przykre, że są takie praktyki i to również w dużych korporacjach. Oczywiście nikogo nie usprawiedliwiam, jednakże bardziej spodziewałabym się takich procederów u tzw. prywaciarzy. Koszty pracownicze są niestety ogromne, w małych firmach gdzie sytuacja nie jest stabilna, zlecenia cykliczne, zapłata wynagrodzenia i ZUS może pochłonąć dużą część przychodów. Pracodawcy bronią się jak mogą, nieraz za przyzwoleniem pracowników. A i pracownik woli iść na "lewe zwolnienie" by pracodawca nie zbankrutował i mógł utrzymać stanowisko pracy. Kiedy to się wszystko unormuje i będzie po prostu normalnie?
ODPOWIEDZ