kontrole na zwolneniu lekarskim

Nasz ulubiony ZUS

Moderator: Admin1

justysia
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2013, o 14:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: justysia »

Witam,
Mam pytanie kiedy pracodawca może skontrolować pracownika na zwolnieniu lekarskim, czy zawsze ma do tego prawo i jak to w praktyce wygląda?
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Xenia45 »

Niestety pracodawca ma uprawnienie do kontroli pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Może tego dokonać samodzielnie, jeżeli zatrudnia więcej niż 20 pracowników. Kontrola ma na celu wykazanie w jaki sposób zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane czy np. pracownik w okresie niezdolności do pracy nie wykonuje innej pracy zarobkowej lub czy nie załatwia w tym czasie swoich spraw osobistych (np. jest na wyjeździe zagranicznym czy nie robi remontu ;)

Kontrolującym może być również osoba, która otrzymała od pracodawcy imienne upoważnienie. Zasadniczo powinien być to inny pracownik. Sama kontrola może zostać przeprowadzona w miejscu zamieszkania pracownika lub miejscu jego czasowego pobytu. W razie stwierdzenia nieobecności pracownika w miejscu zamieszkania lub pobytu kontrolę pracodawca należy ponowić i wyjaśnić przyczyny nieobecności. Nieobecność nie może być automatycznie uznana za nadużycie zwolnienie lekarskiego. Możliwe jest bowiem, że nieobecność będzie usprawiedliwiona np. wizytą kontrolną u lekarza, czy odbywaniem rehabilitacji.

Pracownik musi wyjaśnić dlaczego nie był obecny. Dopiero w przypadku odmowy wyjaśnienia przyczyn nieobecności w domu albo nie udzielenia wyjaśnień w wyznaczonym terminie pracodawca może uznać, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane niezgodnie z jego celem.
Jeżeli w trakcie kontroli zostaną stwierdzone nieprawidłowości w wykorzystywaniu przez pracownika zwolnienia lekarskiego osoba kontrolująca sporządza protokół, w którym zostanie określone na czym polegało niezgodne z przepisami zachowanie. Do protokołu można wnieść uwagi. W razie sporu, zostanie wydana stosowna decyzja, od której przysługuje odwołanie.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: pinezka11 »

Cześć,
Pracodawca może również sprawdzić czy w przypadku zwolnień lekarskich od pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny – czy poza nami nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę (nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat).
justysia
Posty: 11
Rejestracja: 12 lut 2013, o 14:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: justysia »

Dziękuję za odpowiedź.
A czy pomimo kontroli pracodawca może również nasłać ZUS?
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: pinezka11 »

Pracodawca niestety może złożyć wniosek o kontrolę do ZUS-u, nawet jeśli przeprowadzi swoją. Wtedy lekarze orzecznicy ZUS mogą np. zbadać czy zwolnienie lekarskie faktycznie powinno być wystawione innymi słowy czy pracownik prawidłowo otrzymał zwolnienie lekarskie. Wątpliwości takie rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna ZUS. W tym celu pracownik otrzymuje pisemne wezwanie (listem poleconym za potwierdzeniem odbioru), w którym określony zostanie termin badania lub termin do dostarczenia posiadanych wyników badań.

Ja osobiście nie spotkałam się z taką kontrolą ale wiem, że mój poprzedni pracodawca składał takie wnioski do ZUS-u w stosunku do osób, które przebywały na długich zwolnieniach lekarskich.
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Arwena »

Różnie to bywa, czytałam gdzieś, ze lekarze orzecznicy ZUS, w 2012 roku, wydali ponad 50 tys. decyzji wstrzymujących wypłaty zasiłków chorobowych oraz w wielu przypadkach obniżyli wypłatę świadczeń.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: obeliks »

to jest przykład oszczedności i nabijania sobie wzajemnie kieszeni
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Marti »

Sobie nabijają kieszenie a nam "maluczkim" emerytury i tak nie wypłacą, bo ZUS zbankrutuje:), a wracając do tematu, w praktyce wygląda to tak, że kontrolowane są jedynie te dłuższe zwolnienia (powyżej 3 miesięcy), no chyba, że na wniosek pracodawcy (około 10% kontroli jest podobno na wniosek pracodawców), wśród moich znajomych nie słyszałam o ani jednej kontroli, więc chyba raczej rzadko się zdarza:)
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: aga »

Najwięcej kontroli mają chyba osoby prowadzące działalność gospodarczą. Ale i kontrole pracowników nie są rzadkością.
Marti - ja się spotkałam z kontrolami "nasłanymi" przez pracodawcę. Osoby kontrolujące nie muszą wtedy bezpośrednio przychodzić do pracownika do domu i go sprawdzać. Często zaleceniem lekarza nie jest leżenie w łóźku lub przebywanie w swoim mieszkaniu. Osoba taka może być poza miejscem swojego zamieszkania. ZUS w takich przypadkach wzywa na komisję i tam orzekane jest czy dana osoba może wrócić do zakładu pracy czy jednak nie może jeszcze świadczyć pracy. Niestety znam przypadki, że komisja ZUS przerwała zwolnienielekarskie pracownikowi i nakazała powrót do pracy i tym samym skróciła wypłatę zasiłku chorobowego.
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Michal »

Podobno kontrole pracowników są najczęstszymi zleceniami jakie otrzymują agencje detektywistyczne! Poważnie! Jeszcze do niedawna najczęściej były zlecenia do zazdrosnych współmałżonków / w trakcie rozwodu, ale to się zmieniło i teraz pracodawcy wynajmują detektywów. Są tu dwa rodzaje kontroli: (1) związane z lojalnością pracownika (wynoszenie informacji / dokumentów poza firmę) oraz (2) związane z długimi zwolnieniami lekarskimi.

A ZUS rzeczywiście częściej kontroluje przedsiębiorców niż pracowników, spotkałem się już z takimi sytuacjami.
ODPOWIEDZ