kontrole na zwolneniu lekarskim

Nasz ulubiony ZUS

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: pinezka11 »

Dopóki przepisy są jakie są i przy tym wysokie koszty pracy, każdy będzie kombinował jak to wszystko ominąć i najwięcej na tym skorzystać. Polak potrafi ale co zrobić jak praca w Polsce jest opodatkowana jak dobro luksusowe! (w postaci składek ZUS, NFZ, FP, FGŚP i podatku PIT) Im więcej zarabiamy tym państwo więcej z nas zdziera, a ZUS to już najwięcej. Z jednej strony skoro już płacimy tę składkę chorobową, to w końcu mamy prawo z niej korzystać ;)
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Xięgowa »

Nasunęła mi się od razu myśl o kobietach w ciąży:)
Czy coś wiadomo, aby mieli to jakoś ,,ukrócić"? Jakiś czas temu były plany, by uzależnić wysokość zasiłku także od tego, jaki był okres opłacania wyższych składek. Bezpośrednio zainteresowana nie jestem;), ale dobrze wiedzieć.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: aga »

No właśnie. Niby mamy prawo chrować, ale jak tylko zdarzy się nieszczęście i jesteśmy długo niezdolni do pracy, to od razu ZUS węszy tu podstep i doszukuje się szwindlu. Państwo nie lubi jak chorujemy, bo nie odprowadzamy wtedy składek, a i ZUS musi co nieco oddać. Oni wolą marmurami wykładać budynki, a na emerytury i renty pieniędzy nie ma. Niby odkładamy na nasze emerytury ze składek na nasze indywidualne konta, ale rzeczywiście tych srodków tam nie ma. Wciąż finansujemy emerytury i renty naszych rodziców i dziadków, a ewentualnie nasze świadczenia będą wypłacane ze środków naszych dzieci. I w ten sposób państwo się zadłuża a my nie liczymy na spokojną starość tylko czujemy, że na leki będziemy musieli "żebrać". Chore to wszystko.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Xenia45 »

Prawo do chorowania jest ale wychodzi, że tylko w teorii, bo faktycznie jak piszesz, w praktyce jest inaczej. My raczej mamy obowiązek płacić te wszystkie składki, a korzystać już z nich nie mamy prawa. Ze składką chorobową jest podobnie jak z ubezpieczeniem rentowym, kazdy MUSI płacić ale jak już zdarzy się, że jesteśmy niezdolni do pracy to już ZUS wszystko zrobi, żeby tylko nam udowodnić, że tak nie jest. I co z tego, że płacimy jak faktycznie od urzędników zależy czy nam później przyznają taką rentę czy nie. Inna sprawa, że zazwyczaj są to groszowe pieniądze, ale zawsze to już coś. Co do emerytur, to nie mam złudzeń, czy jest na nie szansa, skoro nawet politycy (czyt.p. Pawlak) liczy tylko na swoje dzieci, to co tu dużo się spodziewać. Wyciskają z nas jak z pomarańczy sok, żeby tylko mieć z czego wypłacać bieżące świadczenia dla obecnie żyjących emerytów, rencistów, a my na swoje emerytury nie mamy co liczyć, cudem będzie do nich dożyć, nie mówiąc o tym, że nie będzie już komu płacić na nas ... Smutne ale niestety prawdziwe :x
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: aga »

Składki ogromne,emerytury maleńkie. Oczywiście o ile dozyjemy. Ale nic na to nie wskazuje. Jak ja dozyje 67 roku życia, to wiek emerytalny wydłużą do 75 lat. I tak oto emerytury nie dostanę, a moje składki pójdą na nagrody dla prezesów. No chyba, że się mocno rozchoruję (czego oczywiście sobie i nikomu nie życzę) i bedę na rencie. Ale chyba musiałabym pójść na komisję bez dwóch rąk, dwóch nóg i jeszcze bez głowy żeby uznali że jestem niezdolna do pracy. Oni wszyscy brać potrafią ale dać to już ciężka sprawa.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Andźka »

Zgadzam się z Tobą Aga odnośnie tej Komisji, że trzeba by było pójść na nią bez głowy i kończyn:)(oczywiście w dużym uproszczeniu).

Niestety Komisja ZUS orzekająca o niezdolności do pracy lub o niepełnosprawności jest jakoś tak dziwnie zaślepiona (są wyjątki, choć niewiele), że Ci którzy są naprawdę ciężko chorzy, ale nie potrafią tego okazać innym, bo nie lubią się uskarżać na swój los, to nie mają szans dostać orzeczenia. Natomiast dostają je Ci, którzy z chorobą nie mają wiele wspólnego, ale potrafią dobrze udawać.
Oczywiście z drugiej strony przez to, że jest dużo oszustów, to Komisja właśnie w ten sposób działa i jest nastawiona na wszystkich krytycznie, ale i tak z mojego doświadczenia wynika, że to tym "psudochorym" częściej się udaje.

A co do emerytur, to nie wiadomo, czy w ogóle będą wypłacane.
Po rzekomej informacji ze stycznia tego roku o bankructwie ZUS to nie wiadomo.
Niby ten cały Skorupski zaprzecza i mówi, że ta wypowiedź, która ukazała się w tvn24 i Monitorze Polskim jest nieprawdą, ale do końca to nie wiem co o tym myśleć. Tak czy siak, wizja przyszłości jest trochę przerażająca i chyba trzeba samemu zacząć oszczędzać - tylko nie wiadomo czy w banku czy w skarpecie:), bo jak banki też zbankrutują?:)
A tak w ogóle to jestem z natury optymistką:)
Michal
Posty: 53
Rejestracja: 18 lut 2013, o 11:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: Michal »

Trochę sobie Panie ponarzekały. Ja nigdy nie liczyłem na emeryturę, chcę sam zarobić wystarczającą ilość pieniędzy, żeby móc zrezygnować z aktywności zawodowej w momencie, który mi będzie odpowiadał.

A komisje są wyczulone, bo jest dużo oszustów, o czym też była już mowa.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: izabelar »

Michał, podoba mi się Twój optymizm:)
Myślę podobnie, choć boję się o tym głośno mówić. W pewnym wieku człowiek powinien zacząć odcinać kupony od wcześniejszego zasuwu. Albo - co mi jest bliższe - pracować tylko troszkę, tak dla przyjemności:)
Powodzenia dla nas wszystkich:)
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: kontrole na zwolneniu lekarskim

Post autor: aga »

Zazdroszczę Wam optymizmu :) . Ja szczerze mówiąc też nie liczę na emeryturę, o czym pisałam wczesniej narzekając sobie ;) . I tez chciałabym byc odpowiedzialna za to co bedę miała w przyszłości. I chciałabym miec wolny wybór. Gdybym przez tyle lat płacenia składek ZUS odkładała je na "swoje", i mądrze je zainwestowała, dzis nie martwiłabym sie o swoją przyszłość. Inwestycja w nieruchomości, akjce, obligacje itp. - a jakbym straciła to też moja broszka. A po mojej śmierci dalej korzystałyby moje dzieci. A tak muszę płacić słono do ZUS, który da mi może 700 zł miesięcznie, albo nie dozyje i tylko państwo na tym zyska.
ODPOWIEDZ