Firma usługowa i handel na ryczałcie ewidencjonowanym

Ryczałt ewidencjonowany, akcyza, od nieruchomości, od spadków i darowizn, podatki lokalne, ..........

Moderator: Admin1

mickey1502
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2013, o 21:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Firma usługowa i handel na ryczałcie ewidencjonowanym

Post autor: mickey1502 »

Witam

Prowadzę firmę usługową, nie ma co ukrywać jest to samo zatrudnienie, ale jakoś idzie :). ponieważ mam tani dostęp do kleju termotopliwego w laskach (do pistoletu na ciepło) chciałbym go rozpocząć sprzedawać np na allegro. Moje pytanko brzmi: nie jestem vatowcem, płace za usługi 8,5% podatku, co i na jakiej zasadzie muszę zmienić żeby moc rozpocząć sprzedaż takiego kleju, druga sprawa to ile podatku mam od tego płacić-bo jeśli się nie mylę to chyba 3% jest na handel, czy muszę zbierać faktury za klej oraz jak rozliczać koszty wysyłki, czy wystarczy dopisać na rachunku: koszty wysyłki 15zł itp i zapłacić od tego tez 3% czy wliczyć cenę wysyłki w cenę kleju? Jeśli macie jakieś inne wskazówki dla laika to chętnie poczytam :)
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Firma usługowa i handel na ryczałcie ewidencjonowanym

Post autor: Xięgowa »

Tak, handel jest opodatkowany ryczałtem 3%.
Mimo iż to jest ryczałt, musisz posiadać (i przechowywać) faktury czy rachunki na zakup tego kleju.
Koszty wysyłki - musisz wyodrębniac pozycję, jeżeli będziesz wystawiał na aukcji klej, i zaznaczał, że klient ponosi opłatę za transport. Jeśli zaś cenę wysyłki wkomponujesz w cenę kleju - jedną pozycją sprzedajesz. Stawka ryczałtu to 3% - zarówno gdy wyodrębniasz pozycję, jak i wtedy gdy sprzedajesz osobno towar, a osobno usługę przesyłki.
Ważna sprawa - jeśli będziesz sprzedawał i na allegro i gdziekolwiek się da, np. znajomym i płatność będzie gotówką, to po przekroczeniu limitu 20 tys. zł sprzedazy na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej masz obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej. Przy czym uwaga - limit ten liczy się w proporcji od dnia pierwszej sprzedaży do 31 grudnia.
mickey1502
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2013, o 21:19
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Firma usługowa i handel na ryczałcie ewidencjonowanym

Post autor: mickey1502 »

Dziękuje za szybka odpowiedź :). nasunęły mi się jeszcze wątpliwości:
- czy muszę zmieniać nazwę firmy , bo brzmi ona "Firma usługowa Mikołaj ..."
- po drugie jak księgować wpłaty, bo płacąc payU to pieniążki u mnie dochodzą po jakimś czasie chyba jeden dzień, jak ja mam to księgować- tzn sprzedaje np na allegro 31stycznia, klient płaci payU 31 stycznia u mnie kasa 1 lutego itp, oraz jak księgować pobrania-bo teraz poczta na paczki pobrani-owe ponoć dolicza vat 23%-czy to ma jakiekolwiek wogóle znaczenie oraz jak z datami bo rachunek włożę w paczkę w dniu sprzedaży i z taka data.
-w gminie wystarczy dopisać handel art przemysłowymi? czy może to jakoś uściślić-może macie jakieś pomysły? Żeby czasem nie natrafic na przedmioty nałożone obowiązkowo vatem czy jakos tak to się nazywa...
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Firma usługowa i handel na ryczałcie ewidencjonowanym

Post autor: izabelar »

Nie we wszystkim Ci pomoge, bo tego payU nie znam od kuchni. Ale podobno przychód (do podatku dochodowego, w Twoim przypadku - ryczałtu) powstaje w momencie, gdy kasa trafia na Twoje konto firmowe, nie to w payU.


Pobrania - do podatku dochodowego wg daty wydania towaru, do VAT (gdybys został podatnikiem VAT - w dniu otrzymania zapłaty).

Niektóre artykuły rzeczywiście od razu ,,wchodzą" na VAT. Ale to raczej złoto, srebro, kamienie szlachetne.

Nazwy zmieniac nie musisz, chyba, że chcesz się lepiej, szybciej kojarzyć klientom.

W gminie trzeba dodać nowe PKD, tak by mieć w zakresie handel. Niektóre PKD (np prowadzenie aptek) automatem wyrzuca Cię z mozliwości opodatkowania ryczałtem.
044hnoor
Posty: 1
Rejestracja: 27 lut 2015, o 13:44
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Firma usługowa i handel na ryczałcie ewidencjonowanym

Post autor: 044hnoor »

w gminie wystarczy dopisać handel art przemysłowymi? czy może to jakoś uściślić-może macie jakieś pomysły? Żeby czasem nie natrafic na przedmioty nałożone obowiązkowo vatem czy jakos tak to się nazywa...



____________
NOOR
ODPOWIEDZ