darowizna od obcej osoby

Ryczałt ewidencjonowany, akcyza, od nieruchomości, od spadków i darowizn, podatki lokalne, ..........

Moderator: Admin1

obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

darowizna od obcej osoby

Post autor: obeliks »

witam spotkałem sie z pewnym problemem i moze ktos mi cos rozjaśni
czy jesli np ja dostaje tytulem darowizny przelew na konto w wysokosci 1500 od osoby zupelnie obcej to czy musze od tego zapłacic podatek i czy nalezy to zglosci w us no i jak to rozliczyc w zeznaniu rocznym
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: darowizna od obcej osoby

Post autor: obeliks »

oczywiscie darowizna byla w czerwcu 2012 roku
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: darowizna od obcej osoby

Post autor: izabelar »

Obce osoby są zaliczone do III grupy podatkowej. W takim przypadku przysługuje zwolnienie od podatku darowizn do kwoty 4902 zł, przy czym jest to limit 5-letni.

Nawet, gdyby został on przekroczony - nie wykazujesz tej darowizny w zeznaniu rocznym, a w deklaracji od spadków i darowizn. Darowizny sa opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, a nie podatkiem dochodowym.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: darowizna od obcej osoby

Post autor: obeliks »

mam rozumiec ze jesli nie zostal przekroczony prog to nigdzie tego nie wykazuje a jesli bym go przekroczyl to do kiedy składam to zeznanie albo w ciagu jakiego czasu od otrzymania darowizy?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: darowizna od obcej osoby

Post autor: izabelar »

Dodam jeszcze, że jeśli otrzymałeś kilka darowizn od tej samej osoby, ten 5-letni limit liczy się od daty ostatniej darowizny.

Darowizny, która otrzymałeś w czerwcu, nigdzie nie wykazujesz (o ile np. w poprzednich 5 latach nic nie dostałeś, co by podlegało sumowaniu do limitu darowizn).

Gdybyś jednak dostał np. 10.000 zł, wówczas wykazujesz te darowiznę w deklaracji SD-3. Masz na to miesiąc od dnia powstania obowiązku podatkowego, czyli od dnia otrzymania darowizny. Urząd skarbowy wydaje na tej podstawie decyzję ustalającą wysokość podatku. Trwa to zwykle do 2 miesięcy. Od dnia otrzymania decyzji jest 14 dni na zapłatę podatku.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: darowizna od obcej osoby

Post autor: obeliks »

dzieki wielkie za informacje mam juz pełną jasność zaistniałego zdarzenia
ODPOWIEDZ