Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Ryczałt ewidencjonowany, akcyza, od nieruchomości, od spadków i darowizn, podatki lokalne, ..........

Moderator: Admin1

lubię_podatki
Posty: 42
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:04
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Post autor: lubię_podatki »

Od 1 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych. M.in. wprowadza obowiązek, aby na paragonie był drukowany numer NIP nabywcy. Obecnie kasy fiskalne nie mają takiej funkcji. Na szczęście;) Ministerstwo było na tyle miłe, że wydało komunikat, że dopóki stara kasa się nie ,,zużyje", można odpuścić ten obowiązek.
Czas ,,odpustu" na umieszczanie na paragonach nazw towarów lub usług, które je JEDNOZNACZNIE identyfikują, trwa do 30 września. Potem już nie ma zmiłuj:( A mały kioskarz może mieć 1000 produktów:(
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Post autor: Xięgowa »

Teoretycznie ten obowiązek był zawsze. Tyle że mało kto go przestrzegał. Zwykle na paragonach była ujmowana zbiorcza nazwa, np. nabiał, prasa.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Post autor: Andźka »

Myślę, że jeszcze gorszą zmianą dla podatników jest samo zmniejszenie limitu z 40 tyś. na 20 tyś.
Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących podatnicy, których obrót przekroczył w 2012 r. 20 tyś. zł a nie mieli oni jeszcze kas fiskalnych, będą zobowiązani do jej zakupu i od 1 marca 2013 r. nowa kasa musiała już być zainstalowana i gotowa do rejestracji sprzedaży.
A co do obowiązku drukowania NIPu na paragonie, to niby ma to być alternatywa faktury - taka niby faktura uproszczona (tylko wówczas gdy kwota należności ogółem nie przekracza kwoty 450 zł albo 100 euro), tylko pojawia się pytanie "po co?" - czyżby kolejna zmiana niemająca zupełnie logicznego uzasadnienia?
Nie można też pominąć dodatkowych kosztów, do których znów są zmuszeni przedsiębiorcy - sam zakup kasy plus jej serwis, a dla tych, którzy już korzystają z kas - konieczność oddania do serwisu w celu uaktywnienia trybu fiskalnego z wpisywaniem numeru identyfikacji podatkowej, bo chyba tak to będzie działało.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Post autor: izabelar »

Tu masz rację. Ta zmiana z 40 na 20 tys. tak naprawdę wielu przedsiębiorców mocno zaskoczyła. Pytanie - ilu jeszcze żyje w nieświadomości, że powinni mieć kasę?
A jesli chodzi o wpisywanie numeru NIP, to podobno - opieram się na informacjach od klienta, który zxajmuje sie sprzedażą i serwisem kas - w tych starych (czyli de facto wszystkich dotąd stosowanych) typach kas nie ma opcji, by wpisywać NIP klienta. Jak dla mnie ten wymóg to bzdura. Ktoś chce fakturę uproszczoną, to mu ją ,,narysuję", a nie musi tego robic kasa fiskalna, która pewnie będzie więcej kosztować niż przysłowiowy ołówek i bloczek faktur czy nawet program do fakturowania.
Andźka
Posty: 37
Rejestracja: 6 mar 2013, o 19:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Post autor: Andźka »

Dokładnie, bzdura totalna, z tym brakiem opcji wpisywania numeru NIP w starych kasach to jeszcze lepiej, czyli dla wielu przedsiębiorców oznacza to możliwość zakupu nowej kasy! :? A zobligowanych podatników do zakupu kasy może być od 70 tyś. do 150 tyś. według jednego artykułu, jaki znalazłam (tylko nie wiem skąd mają takie informacje, więc to nie jest potwierdzone źródło).
Co więcej, jeśli nie zakupisz nowej kasy w wyznaczonym terminie z powodu np. braku świadomości, że musisz, to nie będziesz mógł skorzystać z ulgi na zakup nowej kasy.
Dodatkowe kary, jakie mogą spotkać podatników to np. nałożenie przez US dodatkowego zobowiązania podatkowego - 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, licząc od rozpoczęcia ewidencji za pomocą kasy rejestrującej . Wyjątkiem są tutaj osoby fizyczne, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i spółki osobowe (tutaj przewidzianą karą jest grzywna za przestępstwo skarbowe, która może wynosić nawet do 180 stawek dziennych) - art. 111 ust. 2 ustawy o VAT oraz art. 62 §4 Kodeksu karno skarbowego.
Kary mogą być mniejsze, jeśli podatnik skorzysta z tzw. instytucji czynnego żalu, ale nie muszą, więc nie wiadomo czy opłaca się żałować :D .
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Post autor: Xenia45 »

Mam taki nawyk, że po zakupach (jeśli oczywiście dostanę takowy) biorę paragon fiskalny. Często jak czytam co tam na nim zostało umieszczone, to nie mogę dojść, co tak naprawdę kupiłam, bo określenia towarów ograniczają się do kilku kategorii produktów, które dalece odbiegają od faktycznej nazwy sprzedanego towaru. Rozumiem pewne uproszczenia ale bez przesady. Nie wiem jak oni to później ogarniają.
A wracając do tych kas, to tak sobie myślę, że producenci kas fiskalnych mają niezły lobbing w Ministerstwie. Już łatwiej jest policzyć kto kasy nie musi posiadać, niż tych co muszą ją posiadać. Kiedyś też fajną sprawą było to, że nie zależnie od kiedy się zaczęło sprzedawać osobom fizycznym, limit był stały ale i to ukrócili i wprowadzili proporcję.
Nic tylko zająć się produkcją kas fiskalnych. Nie tylko można zarobić na ich sprzedaży czy serwisowaniu ale na wprowadzaniu ewentualnych "poprawek" w przypadku gdy Ministerstwo coś nowego wymyśli lub sprzedaży nowych, gdy nie da się takich poprawek wprowadzić do starych. Jedynym słowem interes się kręci, a o to właśnie chodzi ;)
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Post autor: Marti »

To prawda, że czasem nie można w ogóle dojść po zakupach do tego, co się zakupiło :D .
Przypomniałam sobie sytuację, kiedy składałam wniosek o zwrot materiałów budowlanych, który przygotowywałam jakiś czas wcześniej od momentu kiedy zostałam wezwana do US, żeby zmodyfikować niektóre numery pkwiu i wyjaśnić część materiałów zakupionych.
Jedna umieszczona przeze mnie pozycja do zwrotu vatu miała odpowiedni numer pkwiu (tzn. kwalifikujący się do zwrotu), ale z nazwy podanej na fakturze zupełnie nie można było wywnioskować czego ta pozycja dotyczyła - co najlepsze, ja również nie miałam pojęcia co to było, nawet po cenie nie mogłam do tego dojść. Przy sporządzaniu kolejnego wniosku po prostu przy wykazie pozycji z faktur zrobiłam sobie w Excelu swoje objaśnienia towarów :D .
ZygmuntQ
Posty: 2
Rejestracja: 19 sie 2014, o 08:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Kasy fiskalne - nowe rozporządzenie

Post autor: ZygmuntQ »

Generalnie fajne są akcje urzędów, które sprawdzają czy dany sklep wydaje paragon. Paragon jest bardzo ważny, bierzmy go zawsze ze sobą
ODPOWIEDZ