firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Ryczałt ewidencjonowany, akcyza, od nieruchomości, od spadków i darowizn, podatki lokalne, ..........

Moderator: Admin1

Barakuda
Posty: 11
Rejestracja: 22 mar 2013, o 23:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: Barakuda »

Chcialam załozyc działalnosc gospodarczą,do ktorej funkcjonowania potrzebny jest jedynie internet.
Praca w domu, przy komputerze.
Pani księgowa numer 1 poinformowała mnie, że muszę zgłosić pokój, w którym znajduje sie stanowisko pracy do Urzedu Miasta - zgłosić jako taki, w którym prowadzi się działalnosc gospodarczą, w związku z czym inaczej naliczane są podatki i w związku z czym mozna odliczac sobie od podatki koszty związane z amortyzacją i z ekspoatacją mieszkania

pani ksiegowa numer 2 stwierdziła, że ja nie muszę niczego zgłaszać, bo do pracy potrzebny jest mi komputer

udałam się do Urzedu Miasta, tam przyznano rację ksiegowej nr 2

jednakże ksiegowa numer 2 mimo to uznaje, ze mogę sobie wliczac w koszty wywóz śmieci z mojej nieruchomosci

dla mnie to masło maślane i juz nie wiem

czytam w necie artykuły i najróżniejsze rzeczy z nich wynikają

jak wy robicie?
Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: Holka »

Istnieją przypadki, kiedy nie trzeba płacić zwiększonego podatku od nieruchomosci i wydaje mi się, że twój przypadek jak najbardziej do nich pasuje. Uzywasz tylko komputera, a jednoczesnie lokal, czy nawet pokoj, w ktorym ów komputer sie znajduje, spełnia funkcje mieszkalne - jesli faktycznie tak jest, to zgłaszanie jakiejś częsci mieszkania pod firmę nie jest konieczne. Nie jest konieczne, w slad za tym, placenie wyzszego podatku od nieruchomosci, zarezerwowanego dla firm.
Jesli jednak masz jakies pomieszczenie, ktore jest poświecone tylko i wylacznie na prowadzenie firmy, wtedy chyba lepiej zglosic takie pomieszczenie do Urzedu Miasta albo do Urzegu Gminy i odrowadzac wyzszy podatek. Wtedy też mozesz odliczyc sobie od podatku dochodowego koszty zwiazane z eksploatowaniem i amortyzowaniem pomieszczenia ( tylko w proporcji)
jesli natomiast nie zgłaszasz powierzchnie przeznaczonej pod dzialalnosc, wtedy tez koszty zwiazane z uzywaniem jakiejkolwiek powierzchni mieszkalnej nie powinny byc wliczone w koszty prowadzenia dziallanosci.

Czyli albo-albo, wiec ta druga ksiegowa nie powinna przyjmowac kosztów nawet energii eelektrycznej do KPIR
Iwona
Posty: 23
Rejestracja: 3 mar 2013, o 18:31
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: Iwona »

Jeśli masz wątpliwosci, opisz swój przypadeki zwróc się z pismem do Naczelnika Urzedu Skarbowego odpowiedniego dla twojego miejsca zamieszkania/ prowadzenia działalnosci i on wyda opinię, ktora będzie dla ciebie podkładką w razie W:)

powodzenia
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: Marti »

Z tego co ja wiem, jeżeli mieszkanie będzie służyło głównie celom mieszkalnym, a nie prowadzonej działalności, to nie można ani go amortyzować ani zaliczyć wydatków w KUP, więc również podatek od nieruchomości nie będzie wyższy.
Jeśli zaś część mieszkania zostanie wydzielona na prowadzenie działalności gospodarczej i zostanie to zgłoszone do urzędu, to od tej części trzeba opłacić podatek od nieruchomości z zastosowaniem stawki najwyższej, a od pozostałej części zgodnie ze stawką jak dla powierzchni mieszkalnych.
Istotne jest również to, że opodatkowanie stawką najwyższą jest wówczas gdy ta wydzielona część mieszkania służy wyłącznie prowadzeniu działalności gospodarczej, jeśli służy również celom mieszkalnym, to nie podlega opodatkowaniu według stawki najwyższej (taką znalazłam interpretację).
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: izabelar »

Jeśli byś wydzieliła jeden cały pokój na działalność - to wtedy zgłaszasz ten fakt w urzędzie gminy. Naliczają Ci wyższy podatek od nieruchomości. Jednocześnie masz prawo do amortyzowania tego pokoju, ujmowania w kosztach części rachunku za energię elektryczną itp.
Jeśli zaś prowadzisz działalność w pokoju, w którym mieszkasz, to jak wcześniej napisały Marti i Holka - nic sie właściwie nie zmienia, nie ma wyższego podatku, ale i żadnych kosztów (no oprócz ewentualnie internetu).

Nie mogę natomiast zgodzić sie z Iwoną. Jeśli są wątpliwości co do stosowania przepisów podatkowych, to należy wystapić nie z pismem do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania, ale do organu upoważnionego przez Ministra Finansów do wydawania interpretacji indywidualnych, czyli do dyrektora jednej z wyznaczonych Izb Skarbowych - w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi, Poznaniu czy Warszawie (wg miejsca zamieszkania wnioskodawcy) Koszt niewielki - 40 zł:)
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: pinezka11 »

Ja też uważam, że tylko gdy faktycznie wydzielisz jeden pokój na prowadzenie działalności masz możliwość zaliczenia części kosztów do kosztów prowadzonej działalności i wtedy należy zgłosić ten fakt do urzędu miasta i zapłacić wyższy podatek od nieruchomości. Możliwość rozliczania części opłat za mieszkanie jako kosztów działalności brzmi bardzo kusząco, jednak musisz pamiętać, że w razie kontroli organów skarbowych, będziesz musiała przekonać urzędników, uzasadniając prawidłowość swoich wyliczeń - zarówno jeśli chodzi o wysokość danej kwoty, jak i rodzaj zaliczanego kosztu, szczególnie tych niezwiązanych bezpośrednio z prowadzoną działalnością. O ile w Twoim przypadku uzasadnione będą wyższe koszty za prąd czy Internet, o tyle działalność typowo internetowa może nie wążać się raczej z dużym zużyciem wody, gazu czy śmieci. Tym samym możliwość zaliczenia wydatków mieszkaniowych do kosztów działalności zależy przede wszystkim od tzw. zdrowego rozsądku.
Dlatego myślę, że przed podjęciem decyzji o wliczaniu kosztów mieszkaniowych w koszty firmy, trzeba rozważyć wszystkie konsekwencje - zarówno te które wiążą się z wyższym podatkiem od nieruchomości, jak i ewentualnie z koniecznością tłumaczenia swoich rozliczeń w skarbówce.

Interpretacji indywidulanej nie uzyskasz od naczelnika urzędu skarbowego, jedynie jak pisze izabelar od organu upoważnionego do tego przez Ministra Finansów.
Dhokahai1
Posty: 1
Rejestracja: 23 lut 2015, o 14:10
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: Dhokahai1 »

Jako osoba fizyczna końcówką stycznia, sprzedałem aparat zakupiony w okolicach września oraz obiektyw zakupiony w okolicach listopada, osobie która prowadzi działalność (komis) jako całość za kwotę 950zł (została zawarta miedzy nami umowa kupna-sprzedaży, tzn jedna umowa na dwie rzeczy naraz). ????
kamilskr
Posty: 1
Rejestracja: 14 wrz 2017, o 09:18
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: kamilskr »

Przy okazji ja jeszcze zapytam. Co prawda nie chodzi o firmę internetową, a zakup mieszkania deweloperskiego na użytek prywatny.
Wybrałem mieszkanie od developer kraków. Jakie konkretnie kroki należy podjąć by taki zakup poprawnie rozliczyć pod względem podatków? Dzięki za informację i pozdrawiam serdecznie!
Maya82
Posty: 1
Rejestracja: 15 lis 2017, o 15:25
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: Maya82 »

Dzieki za pomoc :)
angelika
Posty: 5
Rejestracja: 22 lis 2017, o 18:50
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: firma internetowa a podatek od nieruchomosci

Post autor: angelika »

dobrze wiedzieć bo poszukiwałam informacji na ten temat i nie musisłam wątku zakąłdać
ODPOWIEDZ