podatek od dywidendy

Podatek dochodowy od osób prawnych

Moderator: Admin1

obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

podatek od dywidendy

Post autor: obeliks »

witam wszystkich wieczorową porą
chciałbym poruszyć trudny ale jakże ważny dla mnie temat
przybliżę nieco o co mi chodzi
spółka polska osiągnęła w roku 2011 zysk, część tego zysku została przeznaczona na wypłatę dywidend, jednym z udziałowców jest spółka cypryjska, która ma 10% udziałów w spółce która wypłaca dywidendę, pytanie brzmi czy wypłacając dywidendę tej spółce potrącamy podatek tak jak to jest w przypadku polskich udziałowców
czekam na zagorzałą dyskusje bo szczerze nie wiem jak to jest
Awatar użytkownika
KaśkaS
Posty: 10
Rejestracja: 21 sty 2013, o 23:11
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: podatek od dywidendy

Post autor: KaśkaS »

Wydaje mi się , że jest to zależne od umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: podatek od dywidendy

Post autor: obeliks »

słyszałem ze można uniknąć płacenia dywidendy jeśli
podmiot otrzymujący dywidendę posiada bezpośrednio nie mniej niż 10 proc. udziału w kapitale spółki wypłacającej dywidendę, przy czym równocześnie wymagane jest, aby wspomniany wyżej udział w kapitale był utrzymywany nieprzerwanie przez okres co najmniej dwóch lat, nie wiem jak się do tego odnieśc poza tym wydaje mi się ze jeżlei spółka nie byłaby zarejestrowana w raju podatkowym a nie wiem czy obecnie cypr nim jest to trzeba jeszcze odprowadzic tzw, podatek u żródła.
Awatar użytkownika
BabciaTeosia
Posty: 49
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:37
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: podatek od dywidendy

Post autor: BabciaTeosia »

Witaj,
obeliks pisze:słyszałem ze można uniknąć płacenia dywidendy jeśli
Czy chodzi Ci o nie wypłacanie dywidendy czy o uniknięcie podatku?
Jeśli chodzi o podatek to z tego co pamiętam, zasadą przyjętą w umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania jest to, że dywidendy podlegają opodatkowaniu zarówno w państwie, w którym znajduje się siedziba spółki, wypłacającej dywidendę, jak również w państwie, w którym ma miejsce zamieszkania lub siedzibę otrzymujący dywidendy. Wysokość podatku, który można pobrać w państwie źródła, jest ograniczona. Poszczególne umowy określają różne stawki ograniczające wysokość podatku, który może być nałożony przez państwo źródła. Nie pamiętam czy Cypr jest "rajem podatkowym" ale w umowie powinno być zaznaczone o % udziału w kapitale.
Poza tym, jeśli umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje zróżnicowane opodatkowanie, które będzie zależało od wielkości udziałów w kapitale spółki wypłacającej dywidendę, to niższa stawka może być stosowana wyłącznie do spółek, które nie są spółkami osobowymi.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: podatek od dywidendy

Post autor: obeliks »

chodzilo mi oczywiscie o podatek, spólka ktorą mam na myśli ma 10 % udziałów, które posiada przez okres 5 lat wiec wydaje mi sie ze nie ma obowiazku placenia podatku
aryshia
Posty: 1
Rejestracja: 7 sty 2015, o 06:25
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: podatek od dywidendy

Post autor: aryshia »

Witajcie,
Jak to jest z zakupem pączków dla pracowników i kontrahentów na tłusty czwartek? Czy pracodawca może sobie zaliczyć ich zakup w koszty?
___________________________
sara
ODPOWIEDZ