Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych

Moderator: Admin1

Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: Holka »

Witajcie
Zdarzyło mi się w poprzednim roku spóźnić z wpłatą podatku dochodowego na konto US. Opóźnienia wynosiły zazwyczaj kilka dni, ale nie wpłacałam żadnych odsetek z tytułu opóźnień. Dopiero niedawno dowiedziałam się, że jest chyba taka konieczność. Jak je obliczyc i jaki tytuł nadać w przelewie? Gdzie mogę dowiedzieć się jaka jest naleznosc wzgledem urzedu skarbowego? I czy te odsetki procentują?
agata
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: agata »

Odsetki wraz z należnością główną należy wpłacić w ciągu 7 dni od złożenia korekty (jeśli mówimy o korekcie), jesli chodzi o należność taką z deklaracji to musimy płacić zawsze w terminie. Nie zapłaciny odsetek jesli po wyliczeniu wyjdą nam w wysokości nieprzekraczającej trzykrotności opłaty pocztowej (obecnie 6,60).
Jeśli nie zapłącimy podatku to Urząd Skarbowy z naszej zapłaty proporcjonalnie weźmie najpierw odetki potem nalezność i znowu będziemy mieć niedopłątę.
Możemy sobie obniżyć odsetki o 25% jeśli sami składamy korektę z wyjaśnieniem oraz jeśli zapłacimy należność główną wraz z odsetkami w ciągu 7 dni od złożenia korekty.
A tak swoją drogą ja bym nie zadzierała z US bo po co mi kontrola, najepiej płacić na czas. Pozdrawiam
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: aga »

Podatki należy zawsze płacić w terminie. Nagminne spóźnianie się z wpłatami zaliczek może "zachęcić" US do przeprowadzenia kontroli i nałożenia kary na podatnika. Wyliczenie odstetek jest następujące: O=(w*d*r)/365, gdzie o=kwota odsetek, w=kwota zaległości podatkowej, d=ilości dni zwłoki, r=stopa procentowa od zaległości. Jeśli kwoty zaległości są relatywnie małe, odsetki nie będą należne (patrz post agaty), ale jeśli kwoty są znaczne, nawet zaległośc jednodniowa może spowodować koniecznośc wpłaty zaleczek wraz z odsetkami. Na formularzu wpłaty podatku nie ma miejsca na wpisanie tytułu przelewu i uwzglęnieniu w nim należności głównej oraz odsetek. US jednak po otrzymaniu takiej wpłaty rozksięguje ją odpowiednio.
Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: Holka »

hm ale na przykład 3 opóźnienia w ciągu roku (kilkudniowe opóźnienia) faktycznie są takie kryminogenne i zwracają uwagę US? Pod jakim względem to w ogóle jest podejrzane?
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: izabelar »

Spokojnie:) Jest co prawda na to § z kks, ale jakby tak każdego, co trochę się spóźnił US miał karać, to musieliby sztab ludzi do tego zatrudnić.
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: aga »

Tak od razu nie przyjdą i nie powieszą :D , właściwie pierwszą karą za niewpłacanie podatku w terminie są właśnie odsteki.
Holka
Posty: 27
Rejestracja: 3 mar 2013, o 19:29
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: Holka »

własnie znam osoby, które nie płacą załozmy przez rok albo po kilka miesiecy po kilka razy takiego podatku dochodowego i właśnie zadnych kontroli nie mają
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: obeliks »

przyjdzie czas i na takie osoby ustawodawca szuka wszedzie pieniedzy wiec dlatego liczba kontroli diametralnie sie podniosla a zwlaszcza teraz po pworwadzeniu noweli odnosnie VAT CIT US maja swiadomosc ze wiele podmiotów bedzie popleniac błedy i dlatego tych kontroli bedzie wiecej
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: pinezka11 »

Zgadzam się z Tobą obeliks. W najbliższym czasie można się spodziewać zwiększonej liczby kontroli, niewątpliwie znowelizowane ustawy się do tego przyczynią. Co ciekawe czytałam ostatnio, że Resort finansów opracował niedawno dokument w którym określił zadania urzędów kontroli skarbowej na 2013 rok. Opracowali go podobno na podstawie danych z lat ubiegłych. Zakładają m.in. w nim to, że w wyniku kontroli, które mają zamiar zrobić w 2013 roku, 3/4 z nich wykarzą nieprawidłowości. Zastanawiające jest skąd takie przypuszczenia. Z drugiej strony, żeby nie okazało się, że kontrolerzy muszą się do czegoś przyczepić, bo skoro 3/4 to przewidywane nieprawidłowości, to trzeba tę liczbę jakoś "uzyskać". Wiadomo z czym może się to wiązać....
Na celowniku kontroli mają być przede wszystkim: przestępczość paliwowa, oszustwa w podatku VAT w WDT i WNT, wyłudzenia podatku VAT przez fikcyjne faktury, a także szara strefa. Mają się też lepiej przyjrzeć sprzedaży w sieci :( Jednym słowem nikomu nie przepuszczą.
thomosgee1
Posty: 1
Rejestracja: 17 mar 2015, o 14:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Odsetki od nieopłaconego w terminie podatku

Post autor: thomosgee1 »

moim zdaniem i spotkałem się również z takimi interpretacjami ze najbezpieczniej jest własnie wyceniac waluty po srednim kurscie NBP z z ostatniego dnia roboczego poprzedzajacego dokonanie transakcji





________________________________________
seeq
seeq
ODPOWIEDZ