Podatek u źródła

Podatek dochodowy od osób prawnych

Moderator: Admin1

Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Podatek u źródła

Post autor: Xięgowa »

Szefowa biura rachunkowego, w którym pracuję ze zdzwieniem popatrzyła na mnie, jak spytałam czy rozpoznaje obowiązek podatkowy (podatek u źródła) w przypadku, gdy nierezydent wystawił fakturę za np. usługi reklamowe. A już o tym, że w razie kontroli potrzebny jest oryginał certyfikatu rezydencji, to słyszec nie chciała, mówiąc, że juz widzi, jak takie Google prześlą coś takiego. No i przesłali:)
Mam certyfikat i akurat w tym przypadku podatku nie trzeba było pobierać. Ale i tak informacje IFT-2R trzeba złożyć.
agata
Posty: 19
Rejestracja: 24 lut 2013, o 17:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Podatek u źródła

Post autor: agata »

Informację IFT trzeba robic niezaleznie od tego, czy pośredniczyliśmy w płatności podatku czy nie. Często brałam certyfikaty ze stron www, zwłaszcza duże firmy takie certyfikaty wrzucają na swoje strony internetowe, a w międzyczasie można prosić o oryginał.
A szefowe biur rachunkowych, uważają sie za znawczynie, a często podstawowych wiadomości nie mają, a gdy zwraca im się uwagę to "fukają". Ostatnio robiła tabele amortyzacji w excelu (ponieważ w systemie nie było takiej mozliwości) kazała mi w zwiększeniach wykazywać tylko OT zakupy środków trwałych, a podwyższenie wartości wykazywać w pozycji BO. Uznałam, że nie ma sensu walka z wiatrakami i odpuściłam.
izabelar
Posty: 121
Rejestracja: 23 lut 2013, o 19:52
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Podatek u źródła

Post autor: izabelar »

Z moich obserwacji wynika, że zagadnienia podatku u źródła są bardzo mało znane. Nie wiedzą o nim ani przedsiębiorcy - którzy tak naprawdę jako pierwsi powinni ,,zareagować", czyli ewentualnie zrobić na konto zagranicznego kontrahenta odpowiednio pomniejszony przelew, ani księgowe.
Jest z tym troche zachodu, bo oprócz naszej ustawy PIT lub CIT, jeśli dysponuje się certyfikatem rezydencji, trzeba przeanalizowac odpowiednie zapisy konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Nie są one napisane zbyt przyjaznym językiem dla podatników.
I co najwazniejsze - mimo, że wszystkie umowy są wzorowane na Konwencji Modelowej, to poszczególne umowy potrafia znacznie się różnić. W jednej umowie np. przychód z wynajmu urządzeń technicznych jest przychodem z należności licencyjnych, w innych zaś zyskiem przedsiębiorstwa. A za tym idą poważne róznice w opodatkowaniu.
Jak macie jakieś konkretne problemy w tej kwestii - chętnie pomogę, bo trochę czasu nad tymi zagadnieniami w praktyce spędziłam:)
tomaszkrasny
Posty: 1
Rejestracja: 17 lut 2017, o 17:49
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Podatek u źródła

Post autor: tomaszkrasny »

Dla mnie szczególnym problemem jest to, że to musi być ORYGINAŁ certyfikatu rezydencji (http://www.ksiega.pl/zakup-reklamy-na-f ... podatkowe/), a US rozumie przez to papierek. Wersje PDF są tylko akceptowane z krajów, w których nie ma możliwości wystawienia przez tamtejszego fiskusa wersji papierowej. A to oznacza, że ja jako polski podatnik, muszę się upewnić, czy np. w Katarze wystawia się papierowe certyfikaty, czy już jest to niemożliwe :(
knaker
Posty: 2
Rejestracja: 25 wrz 2017, o 16:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Podatek u źródła

Post autor: knaker »

to zależy jaki kraj jest
beksalala
Posty: 3
Rejestracja: 25 sie 2018, o 10:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Podatek u źródła

Post autor: beksalala »

orginał certyfikatu musi być
zwariowanaona
Posty: 3
Rejestracja: 23 wrz 2018, o 07:14
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Podatek u źródła

Post autor: zwariowanaona »

macie jakies tytuly książek?
ODPOWIEDZ