Jak rozliczać się z US ze sprzedaży na Allegro?

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

marta_1991
Posty: 5
Rejestracja: 27 sty 2013, o 12:42
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Jak rozliczać się z US ze sprzedaży na Allegro?

Post autor: marta_1991 »

Cześć :) Od pewnego czasu zastanawia mnie kwestia sprzedaży na Allegro, gdyż sama zaczęłam wystawiać różnego rodzaju przedmioty na aukcjach. Z tego co wiem, kwestia rozliczania się jest dość skomplikowana, bo na przykład sprzedawanie rzeczy używanych nie wlicza się do dochodu - rzecz musi być nowa.

Póki co wiele nie sprzedałam, ale już zastanawiam się, od jak dużego przychodu powinnam zgłaszać go fiskusowi? Zanim zacznę bardziej działać, chciałabym dowiedzieć się, jak ta sprawa wygląda, bo nie chce mieć później nieprzyjemności. Nie posiadam firmy, jestem osobą prywatną.
ksiegowa
Posty: 3
Rejestracja: 27 sty 2013, o 12:45
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak rozliczać się z US ze sprzedaży na Allegro?

Post autor: ksiegowa »

Witam:)

Rzeczywiście zasady są dość skomplikowane, ale bez przesady, już tłumaczę:
1.
marta_1991 pisze:na przykład sprzedawanie rzeczy używanych nie wlicza się do dochodu - rzecz musi być nowa.
Nie jest to prawda. Podatek dochodowy od przychodów ze sprzedaży płaci się tylko w przypadku, gdy między nabyciem a zbyciem przedmiotu nie minęło jeszcze pół roku. Po upływie sześciu miesięcy nie musimy podatku płacić.
2. Jeśli rzecz jest nowa, ma mniej niż 6 miesięcy, to podatek należy odprowadzić, przy czym w przypadku podatku dochodowego kwota wolna to 3091zł. Jesli więc w ciągu roku nie przekroczy Pani tego limitu, należy złożyć zeznanie, ale nie ma żadnego obciążenia podatkowe z tytułu takiej sumy.
3. Podatek płacimy od zysku, nie od ceny, po jakiej przedmiot został sprzedany. Od tego możemy odliczyc nie tylko cenę nabycia, lecz także koszty związane z wystawieniem aukcji na Allegro.
blue
Posty: 4
Rejestracja: 29 sty 2013, o 10:36
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak rozliczać się z US ze sprzedaży na Allegro?

Post autor: blue »

A jak to wygląda gdy sprzedaje na Allegro własnoręcznie wykonaną rzecz? Będę wdzięczna za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Iwoneczka
Posty: 14
Rejestracja: 16 sty 2013, o 13:53
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak rozliczać się z US ze sprzedaży na Allegro?

Post autor: Iwoneczka »

Witaj,
Możesz sprzedać za kwotę 1000 zł i wtedy nie zapłacisz podatku, ale nawet jeżeli sprzedajesz na bardzo małą skalę, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, powinnaś założyć firmę. Nawet kiedy jest to nieregularne.
Chyba, że jest to faktycznie okazjonalne, jak na przykład sprzedaż własnych niepotrzebnych przedmiotów. Pamiętaj jednak, że w takim przypadku każda umowa sprzedaży na kwotę powyżej 1000zł (przez osobę nie prowadzącą działalności gospodarczej) zobowiązuje do złożenia deklaracji PCC oraz do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Działalnością gospodarczą, zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, jest każda zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły.
Podstawowe cechy działalności gospodarczej to:
* zarobkowy charakter (działalność nastawiona na osiąganie dochodu, zysku),
* wykonywanie działalności w sposób zorganizowany (struktura organizacyjna, wyposażenie, biuro itp.),
* wykonywanie działalności w sposób ciągły (nie okazjonalny, jednorazowy, przypadkowy).

Jeżeli Twoja sprzedaż na Allegro ma te cechy, to powinnaś założyć firmę.
goolmoon7
Posty: 1
Rejestracja: 9 lut 2015, o 12:25
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Jak rozliczać się z US ze sprzedaży na Allegro?

Post autor: goolmoon7 »

Tak spotkałam się z taką interpretacją ,podczas kontroli z US w 2012 roku. Poprosiłam o uzasadnienie no i teraz wiem, że diety wypłacane w związku z podróżami służbowymi stanowią dla pracownika przychód, którego źródłem jest stosunek pracy.
Podstawowym kryterium decydującym o tym, czy dane świadczenie jest traktowane jako przychód ze stosunku pracy, jest fakt występowania związku prawnego lub też faktycznego, danego świadczenia ze stosunkiem pracy.

I tak jak mówi artykuł 21 ust. 1 pkt. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w myśl którego wolne od podatku są diety i inne należności za czas




ahsan
ahsan
ODPOWIEDZ