Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przychod

Podatek dochodowy od osób fizycznych

Moderator: Admin1

Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przychod

Post autor: Xięgowa »

Czy według Was, wydatek poniesiony na sporządzenie zeznania rocznego przedsiębiorcy może być kosztem w prowadzonej działalności?
Czy jakieś znaczenie może mieć to, że:
- działalnośc gospodarcza jest jedynym źródłem przychodów i podatnik rozlicza się sam
- jw. tylko rozlicza się z żoną/mężem/dzieckiem
- ma kilka źródeł przychodów
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przy

Post autor: Marti »

Ja osobiście nie spotkałam się z sytuacją, żeby ktoś zaliczał do kosztów wydatek na sporządzenie sprawozdania, ale może o czymś nie wiem.
Według mnie ustawa nakłada na przedsiębiorcę sporządzenie takiego zeznania i trzeba to zrobić, a to już sprawa indywidualna czy on potrafi zeznanie sporządzić sam czy korzysta z pomocy biura rachunkowego. Biorąc pod uwagę fakt, że organy podatkowe rzadko kiedy idą w stronę korzystną dla podatnika, to raczej i w tym wypadku nie przewiduję odstępstwa - tym bardziej, że moja intuicja podpowiada mi, że raczej wydatek taki nie jest KUPem, ale kosztem ponoszonym z wyboru przedsiębiorcy, ale jeśli ktoś podzieli się odmienną opinią to chętnie dowiem się szczegółów, bo i mnie się ta wiedza przyda :D .
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przy

Post autor: Xięgowa »

Ja też uważam, że to nie jest koszt działalności. W końcu jaki to ma związek z osiągniętym przychodem, zachowaniem czy zabezpieczeniem źródła przychodów? Złożenie zeznania jest obowiązkiem podatnika, który osiagnał przychód - i nie ma tu znaczenia, czy jest to przychód z działalności, czy z innego źródła.
Ale spotkałam sie z tym, że w biurach rachunkowych wystawiają faktury za sporządzenie zeznania rocznego (i tu z tym się zgadzam), ale również te faktury wrzucają w koszty (tu się nie zgadzam;))
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przy

Post autor: aga »

Ja uważam, że jeżeli działalność jest jedynym źródłem przychodów to zeznanie zwiazane jest tylko z tą działalnością i koszt sporzadzenia zeznania może być kosztem uzyskania przychodów. jeżeli natomiast ma inne źródła przychodów, z których musi sie rozliczać, lub rozlicza się z małżonkiem - to takie zeznanie juz nie może stawać sie kosztem.
Xięgowa pisze:Złożenie zeznania jest obowiązkiem podatnika
Prowadzenie ksiegowości jest też obowiazkiem podatnika, a jednak płaci on księgowej i może to sobie wrzucic w koszty. ;)
Xięgowa
Posty: 91
Rejestracja: 23 lut 2013, o 20:00
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przy

Post autor: Xięgowa »

Aga, przekonałaś mnie:) Dziękuję:)
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przy

Post autor: Marti »

Faktycznie, znalazłam artykuły mówiące o tym, że usługi biura rachunkowego (w tym sporządzenie zeznania rocznego) można wrzucić w koszty. Jedynym warunkiem jest to, żeby biuro wystawiło fakturę i to, o czym pisze Aga - musi to być jedyne źródło przychodów na tej deklaracji :) .
Jakoś nie jest to dla mnie takie intuicyjne, ale jak widać dla wielu osób też, bo jak pisałam wcześniej, nie spotkałam się z taką sytuacją, a tu proszę takie miłe zaskoczenie:).
Arwena
Posty: 82
Rejestracja: 16 sty 2013, o 11:48
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przy

Post autor: Arwena »

Sporządzenie zeznania rocznego jak dla mnie można by było przyrównać np. do sporządzania deklaracji VAT, czy jej sporządzenie przyczyni się do uzyskania przez firmę przychodu :) niestety nie ale też jest obowiązkiem przedsiębiorcy. W pewien sposób zarówno sporządzenie deklaracji VAT jak i rozliczenia rocznego ma wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej, bo ich nie złożenie może w znaczny sposób uszczuplić finanse firmy ;)
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: Wszystko o wydatkach w kontekście kosztów uzyskania przy

Post autor: obeliks »

moim zdaniem rowniez sporzadzenie zeznania rocznego nie moze byc kosztem uzyskania przychodu poniewaz nie ma to zadnego zwiazku z osiaganym przychodem, jesli natomiast dany przedsiebiorca ma podpisana umowe z jakims biurem rachunkowym ktore "prowadzi" jego dzialalnosc i za roczne rozliczenie wystawia mu jakas fakture to ja bym sobie to wrzucil w koszty ale na 100% nie jestem przekonany do tego precedensu
ODPOWIEDZ