błędy na fakurze

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

błędy na fakurze

Post autor: pinezka11 »

Czym byście korygowali błędy na fakturze w zakresie błędniej napisanej kwoty słownie. Czy Waszym zdaniem można to zrobić notą korygującą czy tylko fakturą. Mi się wydaje, ze możliwe jest to jedynie fakturą ale różne są na ten temat opinie. Co prawda przepisy nie określają, że kwota słownie musi być podana na fakturze. Oczywiście poza tymi które dotyczą produktów rolnych czyli faktury RR. Na nich jest konieczne określenie kwoty należności ogółem wraz z kwotą zryczałtowanego zwrotu podatku, wyrażoną słownie i cyfrowo. Dobrze, że taka pomyłka nie pozbawia nabywcy do odliczenia VAT z otrzymanej faktury.
Awatar użytkownika
Xenia45
Posty: 144
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: błędy na fakurze

Post autor: Xenia45 »

Zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia w sprawie faktur nie można korygować pomyłek notą korygującą w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 8-15, czyli ogólnie odnosi się to do wartości liczbowych faktury, tak więc także i do wspomnanej kwoty należności ogółem. Dlatego nie można tego dokonać notą korygującą, a jedynie fakturą. Pomimo wszystko na fakturze najwazniejsza jest kwota podana cyfrowo, jeśli jest prawidłowa to można z takiej faktury odliczyć VAT, nawet jeśli nie otrzyma się faktury korygującej od sprzedawcy w zakresie błędnej kwoty słownie.
obeliks
Posty: 101
Rejestracja: 28 sty 2013, o 21:51
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: błędy na fakurze

Post autor: obeliks »

hejka ja rowniez podzielam zdanie Xenii ze tego typu pomyłki mogą być skorygowane jedynie nową fakturą
releion
Posty: 6
Rejestracja: 25 cze 2013, o 20:28
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: błędy na fakurze

Post autor: releion »

Najlepiej się nie mylić :D
A przy okazji, polecam pewien prosty program do fakturowania: Faktum Faktura (faktumfaktura.pl) . Wszystko jasno, przejrzyście; nie pomylisz się. :P
ODPOWIEDZ