skrócona nazwa na fakturze

Podatek od wartości dodanej (urzędowi skarbowemu)

Moderator: Admin1

Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: pinezka11 »

Mi się wydaje, że jeżeli nabywca upiera się przy fakturze, to raczej na pewno chodzi mu o możliwość odliczenia VAT i chce zmienić dostawcę gdy takiej faktury nie otrzyma i tym samym nie będzie mógł obniżyć swojego VAT należnego. Innego wyjaśnienia na to nie widzę, no chyba, że ktoś mylnie utożsamia rachunek z paragonem, który tylko w nielicznych sytuacjach może dokumentować poniesienie kosztu, a wiadomo faktura to już w 100% daje taką możliwość (oczywiście pod warunkiem tego czego dotyczy ;) . Może niektórzy w ten sposób podchodzą do traktowania dokumentów, że jak otrzymają fakturę to już mają pewność, że skarbówka nie podważy takiego kosztu. Nie wiem, może...
Marti
Posty: 38
Rejestracja: 6 mar 2013, o 20:12
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: Marti »

No właśnie o to mi chodziło, pracowałam jakiś czas temu bezpośrednio z klientami w pewnej hurtowni i nawet jak tłumaczysz, że faktura nic im nie da (bo przecież niektórzy nie są podatnikami VAT, więc nie mogą sobie go odliczyć), to i tak spotkałam się często z odpowiedzią typu: "faktura to faktura - w razie czego muszę mieć - może jakieś przepisy się zmienią w międzyczasie:)".
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: aga »

To taka nieświadomość przedsiębiorców. Jak faktura to cacy, chociażby zwolniona, a jak rachunek to be z góry. Niektórzy myślą, że jak kontrahent wystawia fakturę to jest poważnym przedsiębiorcą, bo obrót musi mieć duży itd. A przecież podatnicy są zwolnieni nie tylko podmiotowo ale i przedmiotowo.
A może właśnie dlatego przepisy się zmieniły - jak ktoś chce fakturę to po prostu ją dostanie (oczywiście jak sprzedawca zarejestruje się jako podatnik vat zwolniony). Nie trzeba będzie się tłumaczyć - ja mogę tylko rachunek. Na zasadzie - chcesz to masz. A co potem kontrahent zrobi z tą fakturą gdzie i tak nie ma kwoty vat to już jego sprawa.
Awatar użytkownika
pinezka11
Posty: 192
Rejestracja: 15 sty 2013, o 22:15
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: pinezka11 »

Aga, zgadzam się z Tobą,
analizując to wszystko to wychodzi na to, że wreszcie znalazłyśmy powód dlaczego wprowadzono taką możliwość. Chcesz podatniku wystawiać faktury i przez to nazywać się Przedsiębiorcą przez duże P, to masz. Zapłać tylko 170 zł, zapoznaj się z zasadami wystawiania faktur i masz taką możliwość. Tylko ta możliwość może teraz wprowadzać w błąd tych co są czynnymi podatnikami VAT, chcą fakturę, dostaną ale później może się okazać, że nie wiedzieli, że pomimo tego, że dostali fakturę to i tak VATu nie mogą odliczyć, bo kontrahent jest akurat zwolniony z VATu ale zarejestrowany w US i fakturę miał prawo wystawić. Wcześniej było wiadomo, kto wystawia rachunek to jest zwolniony z VATu, kto fakturę to nie. Jakiś "porządek" był ;)
aga
Posty: 171
Rejestracja: 28 lut 2013, o 10:59
Podziękował;: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Re: skrócona nazwa na fakturze

Post autor: aga »

Bardzo dobrze powiedziane. Po prostu był porządek. Rachunek to bez vat, faktura to vatowiec i koniec.
ODPOWIEDZ